Za dobre programere u BiH 'nema zime', zarade i do 4.600 KM mjesečno

hakeri

Dobar programer trenutno je najplaćenije zanimanje u BiH, jer ljudi na tim pozicijama u prosjeku mjesečno zarađuju i po 4.600 maraka. Najlošije su plaćeni poslovi u tekstilnoj industriji, gdje su radnicima prosječne plaće tek 460 maraka. Pokazali su ovo najnoviji podaci portala Posao.ba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema istraživanju našeg portala, koje je obuhvatilo visine prosječnih plaća s nekoliko stotina radnih mjesta iz cijele BiH, na drugom mjestu po plaćenosti trenutno su direktorske pozicije, i to u oblasti lizinga, dok su na trećem mjestu po visini zarada znanstveno istraživački radnici. Lizing direktoru prosječna plaća u BiH je u prosjeku 4.150 maraka, a znanstveno istraživačkom radniku 4.104 KM – objasnili su za Faktor s najvećeg bh. portala za zapošljavanje.

Upitani za najtraženija zanimanja, kažu da su "komercijala-prodaja", "ugostiteljstvo" i "građevinarstvo" kategorije u kojima je oglašeno najviše radnih pozicija.   

Najveće zanimanje za rad zabilježeno je u kategorijama “administrativne i slične usluge”, “arhitektonske usluge”, “pravo”, “bankarstvo”, “ekonomija i financije”, a najmanje zanimanje za rad u kategorijama “ugostiteljstvo”, “proizvodnja”, “građevinarstvo”, “zaštitarske usluge”, “ljepota i zdravlje” – kažu s portala Posao.ba.

Kako objašnjavaju, primjetno je da se sada manje traže administrativni radnici, koji su potrebni u svakom sektoru, ali za kojima ne postoji rast potražnje.

Potražnja za našim radnicima u inozemstvu je značajno doprinijela spomenutim promjenama na tržištu rada, jer su radnici u proizvodnji i u građevinarstvu među najtraženijima kada je riječ o potražnji iz inozemstva. Također, proizvodnja i građevinarstvo, koji spadaju u sekundarne gospodarske djelatnosti, u posljednjih 10 godina su doživjeli rast, pa se samim tim pojavila i veća potražnja za radnicima, dok su tercijalne djelatnosti kao što su trgovina i ugostiteljstvo i dalje značajno zastupljeni. Trgovina, zapravo, još dominira kada je u pitanju otvaranje novih radnih mjesta. Svakako treba spomenuti i neka zanimanja koja su također na popisu najtraženijih u posljednjih deset godina, kao što su zanimanja u IT i sektoru izvozno orjentiranih poslovnih usluga (BPO). Oni također pokazuju rast potražnje za radnicima, ali ipak manji nego u drugim sektorima – objašnjavaju s portala.

Kada su u pitanju podaci državnih institucija, Agencija za rad i zapošljavanje BiH objavila je pregled ponude i potražnje zanimanja u prošloj godini, zaključno sa stanjem na dan 31. prosinca. Podaci su razvrstani na stanje u entitetima, odnosno županijama. 

Tako je primjerice u Sarajevskoj županiji zadnjeg dana prošle godine bilo 1.211 ekonomista, a tijekom godine zaposleno ih je 731. Na zavodu za zapošljavanje je bilo i dosta pravnika – 975, dok je ih je lani posao našlo 579. Nezapoosleno je bilo i po nekoliko stotina novinara (311), profesora fizičkog (243), socijalnih radnika (404), politologa (344)...

I kada su u pitanju zanimanja sa srednjom školom, u Sarajevu opet prednjače ekonomisti. Kraj prošle godine na zavodu za zapošljavanje dočekalo je 2.145 ekonomskih tehničara, kao i 3.322 maturanata gimnazija, 1.570 strojarskih tehničara, 710 medicinska sestara... Među KV radnicima, posao je čekalo najviše onih s diplomom frizera (926), automehaničara (804), bravara (586), kuhara (499), krojača (480), metalostrugara (429)…

Na zavodu za zapošljavanje u Sarajevu zadnjeg dana prošle godine nije bio ni jedan defektolog, odgajatelj, profesor latinskog, profesor perzijskog, viši zubni tehničar, elektromašinski tehničar…

(vecernji.ba)