Vlast se neće formirati bez legitimnih hrvatskih predstavnika
Emisija na temu, Funkcioniranje Parlamenta Federacije počela je temom izbora predsjedatelja Karajbića za koji SDA smatra kako je prekršen Poslovnik jer je sjednica bila zaključena i nitko je ne može nastaviti odnosno zakazati osim samog predsjedatelja.
Na ovu iznesenu Osmanovićevu tezu reagirala je predsjedateljica Bradara podsjetivši kako je upravo ovo "pravno nasilje" pokušala izvesti SDA preko svoj dopredsjedatelja u Domu naroda. Bradara je dodala kako bez dogovora i koncenzusa nema budućnosti BiH Središnja tema emisije bilo je usvajanje Proračuna za 2019. godinu koji je u Zastupničkom domu usvojen u novom sazivu, dok prema gostima emisije iz SDA i SDP-a Dom naroda to pak treba učiniti u starom sazivu.
"Odgovorno sam ušla u mandat Doma naroda i tako ću iz istog i izaći i to je razlog i mog odricanja od osvojenog mandata u Zastupničkom domu. Izbori su održani, sviđala nam se ili ne, Odluka SIP-a glede popune Doma je donesena i novi izaslanici moraju dobiti priliku izjasniti se o Proračunu koji je zapravo samo plan i svaka naredna Vlada ima ga pravo revidirati", kazala je Bradara te dodala kako će stranke HNS-a imati 12 izaslanika u Klubu Hrvata te tako onemogućiti Bh blok u svom naumu da izbaci legitimno izabrane hrvatske predstavnike, što je kao želju tzv. građanskih stranaka najavio Karajbić.
Naime, Karajbić je izričito kazao kako je trenutna želja Bh bloka imati po šest izaslanika u svakom od klubova Doma naroda kako bi imali mogućnost formirati vlast bez nacionalnih političkih opcija.
"Parlamentarna većina u Domu naroda nije ni postojala u proteklom mandatu i nema smisla čekati da SDA skupi tu većinu i postane nezaobilazan faktor u uspostavi vlasti. Odlukom SIP-a nije zadovoljan ni HDZ BIH jer presuda Ustavnog suda po apelaciji Bože Ljubića nije implementirana no neki su očito mislili da će rezultati izbora biti drugačiji i da će se moći bez HDZ-a odnosno HNS-a BiH", kazala je Bradara, te dodala kako mjesto dopredsjedatelja Zastupničkog doma PFBiH pripada HDZ-u BiH te kako ne zna dokle će nas dovesti skupljanje većine od sjednice do sjednice.
Referirala se i na izjavu gospodina Osmanovića koji je kazao da se odluke Ustavnog suda moraju poštivati, kazavši kako se SDA prema njima odnosi kao prema švedskom stolu te kako ne prihvaćaju multietničku BiH. Žustra rasprava vodila se i oko primjene određenog popisa stanovništva glede popune Doma naroda gdje su prema Bradarinim riječima i SDA i SDP pokazali neprincipijelnost koja se najbolje očitovala u njihovom Zakonu o izbornim jedinicama kada se jedan dio zakona odnosio na popis iz 1991. a drugi iz 2013. godine, naravno sukladno opcijama koje im dogovaraju, prenosi HDZ BIH.