SLUŽBENI POSJET VELEPOSLANIKA ZEMLJE IZ EU Pred Dodika u narodnoj nošnji
Predajući vjerodajnice predsjedatelju Predsjedništva BiH Miloradu Dodiku rezidentni je veleposlanik Republike Slovenije Damijan Sedar kazao da je Slovenija čvrsta zagovornica napretka Bosne i Hercegovine na njezinom putu ka Europskoj uniji.
U tom kontekstu, razgovarano je o trenutačnom slovenačkom predsjedanju Vijećem Europske unije. Veleposlanik Sedar je kazao kako će se Slovenija nastaviti zalagati za ubrzanje procesa proširenja Europske unije u našoj regiji, a posebna pozornost predsjedanja bit će usmjerena ka Bosni i Hercegovini.
Slovenija će, kao predsjedavajuća, nastojati raditi na socijalno-ekonomskom jačanju regije i na promidžbi sektorske integracije država regije u EU, kao što su infrastruktura, transport, energetske veze, istraživanja, dekarbonizacija, digitalizacija, kibernetska sigurnost i pozitivna perspektiva za mlade, navodi se u informaciji iz Predsjedništva BiH.
Pojava slovenskih veleposlanika u narodnoj nošnji prilikom ceremonijalne predaje diplomatskih akreditiva pred stranim državnicima još nedavno je izazivala čuđenje, ali bi mogla postati dio protokola jer vlada Janeza Janše ohrabruje takav običaj, piše Index.
Za ovu je priliku Sedar nosio slovensku narodnu nošnju iz gorskih krajeva s crnim kranjskim šeširom široka oboda, ali on nije prvi diplomat na takvoj dužnosti koji se za to odlučio.
Prva je u narodnoj nošnji u zemlji u kojoj gostuje prilikom predaje vjerodajnica nastupila veleposlanica u Rumunjskoj Lea Stančič, kad je krajem travnja akreditive za istu visoku dužnost predavala i u susjednoj Moldaviji, predsjednici Moldavije Maiji Sandu.
To je tada kao presedan izazvalo čuđenje, a u dijelu laičke javnosti i podsmijeh, dok su poznavatelji diplomatskih običaja navodili da je to inače dopušteno, no da nastupanje u narodnoj nošnji svoje države obično koriste afrički diplomati, dok u Europi ne važi kao standard.
No odluku koju je diplomatkinja tada, čini se, donijela na svoju ruku, odmah je pohvalio ministar vanjskih poslova Anže Logar, a u vladi je ocijenjena kao simpatičan način promocije države i njenog etnografskog bogatstva.