RAPORT Forto se i dalje bori da omogući Čovićevom zetu doživotni mandat

Edin Forto, ministar prometa i komunikacija BiH, ustrajan je u namjeri da uvjeri i javnost i Komisiju za promet i komunikacije Zastupničkog doma PSBiH da izmjene Zakona o Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA), kojima bi se uveo doživotni, neograničeni mandat za direktora te agencije, nemaju nikakve veze s činjenicom da je na čelu Agencije Davorin Primorac, zet Dragana Čovića, piše Raport.
Podsjećamo, Forto već drugi put upućuje u proceduru usvajanja Zakon o BHANSA-i, prema kojem bi ubuduće direktor imao neograničen mandat. Trenutno je na čelu te agencije Davorin Primorac, Čovićev zet, kojem uskoro istječe mandat i koji, prema važećem zakonu, više ne može biti direktor.
Forto je danas na saslušanju tvrdio da ga ne zanima tko je na čelu BHANSA-e te da zakon želi uskladiti s europskim standardima.
Međutim, kada je na današnjoj sjednici Komisije zastupnik NES-a Jasmin Emrić izravno upitao Edina Fortu koje to uredbe i direktive Europske unije propisuju neograničen mandat direktora jedne ovakve agencije, Forto nije znao odgovoriti.
Naveo je da više zemalja, uključujući, prema njegovim tvrdnjama, Češku, Austriju i Sloveniju, imaju agencije za zračnu plovidbu u kojima direktori imaju neograničen mandat.
Zastupnik Emrić kazao je da u ovom slučaju postoji percepcija korupcije, jer je evidentno da je punac na jednoj državnoj funkciji, zet na drugoj, a sada se zetu želi omogućiti doživotni mandat.
"Ja sam protiv toga i glasat ću protiv te odredbe u Zakonu o BHANSA-i. Sve ostalo što unapređuje rad BHANSA-e podržat ću," izjavio je Emrić.
Također, Emrić je Fortu upitao je li mu poznato da u BHANSA-i radi i brat Davorina Primorca te da je Marin Raspudić, za kojeg Emrić tvrdi da je blizak Čoviću, ranije bio vršitelj dužnosti direktora BHANSA-e, dok je u to vrijeme Primorac bio u Vijeću BHANSA-e.
"Moramo ući u srž ovih problema. Može sve biti idealno, ali ako postoji percepcija korupcije i odnosi punac-zet-brat, moramo o tome voditi računa. Vaša uloga je važna i moramo 'povući crvenu liniju' kod imenovanja kadrova u slučajevima gdje postoji percepcija korupcije, naročito jer je proračun BHANSA-e 80 milijuna KM," rekao je Emrić.
Međutim, Forto kao da ne želi prihvatiti činjenicu da se upravo on zalaže za zakon koji bi omogućio doživotni mandat zetu Dragana Čovića.
I dalje je tvrdio da bi odustajanjem od tog prijedloga odstupio od europskih standarda, iako – kako je već istaknuto – nije naveo nijedan europski propis koji nalaže 'vječno direktorovanje'.
Jedini koji je danas branio i Čovića i Fortu bio je Slavko Matić, član Komisije i zastupnik HDZ-a BiH u Zastupničkom domu PSBiH, koji je Emriću rekao da je "zloupotrijebio Komisiju i saslušanje."
Matiću je zasmetalo što se Čovića spominje u kontekstu mogućeg utjecaja na imenovanje svog zeta te je ustvrdio da HDZ BiH nema kapacitet da samostalno izglasa taj zakon ili utječe na njegovo usvajanje.
Emrić je odgovorio Matiću da je iskoristio svoje pravo i ukazao na ovo važno pitanje.
Također, Forto je očito shvatio da mu ne ide u prilog što ga HDZ BiH brani od Emrićevih pitanja pa je kazao da članovi Komisije imaju pravo postavljati sva pitanja.
No, Forto je Emriću odgovorio da on nije imenovao ni Primorca ni oko 500 zaposlenih u BHANSA-i, već ih je tamo zatekao.
Ako se zna da bi Zakon o BHANSA-i dobio podršku kada bi Forto odustao od odredbe o neograničenom mandatu direktora te agencije i ako se zna da Europska unija nije propisala neograničeni mandat direktora ni u jednoj instituciji u BiH, onda je doista nejasno zašto Forto inzistira na 'guranju zakona za zeta', a istovremeno tvrdi da činjenica što je upravo taj direktor Čovićev zet nema nikakav utjecaj na njega.
Iako su mu parlamentarci već jasno ukazali na sve elemente percepcije korupcije u ovom slučaju, Forto i dalje "glumi francusku sobaricu."