MOSTAR Kada će biti sanirana ekološka bomba?
Ivan Zelenika, vijećnik HDZ-a u Gradskom vijeću Mostara, za N1 je govorio o brojnim aktualnim temama vezanim za ovu lokalnu zajednicu, ali i o deponiji Uborak, ekološkoj bombi koja bi, kako je dodao, trebala biti sanirana nakon što se pribave okolišne dozvole na koje čekaju.
Što je konkretno urađeno u Mostaru u zadnje četiri godine kada ste vi bili u mandatu zamjenika predsjedavajućeg GV?
"Mislim da je u Mostaru, u odnosu na 2020. godinu, učinjeno jako puno. Onaj tko je bio u Mostaru 2020. godine i danas kada dođe u grad, može posvjedočiti jednom velikom infrastrukturnom zamahu koji se događa u tom mjestu. Bitno je naglasiti da se pored ove infrastrukturne ulaganja ulaže i u komunalnu infrastrukturu, grad je puno čišći i zeleniji. Puno toga je uloženo i u kulturu i kulturne manifestacije, a danas Mostar važi za jedno od vodećih mjesta u smislu turizma u BiH".
Je li vrijeme da se konačno bira gradonačelnik direktno, kako bi gradonačelnik odgovarao svim građanima, a ne strankama koje ga biraju u GV? Kada će Mostar konačno dobiti statut? Nije provedena do kraja ni odluka Ustavnog suda, hoćete li raditi na tome?
"Priča o Statutu nije samo priča mandata ovog ili prethodnog gradonačelnika u Mostaru. To je priča koja datira od nametanja Statuta 2004. godine. Tadašnja dva saziva Gradskog vijeća nisu uspjela usvojiti politički dogovor za donošenje novog Statuta. U proceduri smo imali prijedloge i načine kako bi mogli donijeti Statut, međutim, to se pokazalo kao jeftini politički poeni i jednostavno stvaranje određenih situacija kako bi se zadovoljila forma. Naravno da Statut Grada Mostara, kao krovni akt svake jedinice lokalne samouprave, mora biti donesen i u Mostaru, a za to je potreban širi politički konsenzus kako bi se takav dokument donio".
Konačno su dva komunalna poduzeća ujedinjena i to se vidi u gradu koji je čišći, napokon je krenuo projekt sportske dvorane, a što je s bazenom za Lanu Pudar?
"Olimpijski bazen u Mostaru se gradi sredstvima iz gradskog budžeta, ali i sredstvima Vlade FBiH. Gradnja ide svojim tokom, ali dosta vremena je izgubljeno na rješavanje imovinsko-pravnih pitanja, izradu projektne dokumentacije i izbor izvođača radova. Sve su to zakonske procedure koje smo morali ispoštovati. Ne bih se usudio prognozirati kada će biti završen, ali nadam se da će to biti do kraja ovog mandata, odnosno Gradskog vijeća. Nadam se da ćemo tada imati i bazen i sportsku dvoranu, a preduvjet je osigurati financije i očekivati podršku s viših razina vlasti, kako kantonalne, tako i federalne".
Kada će Mostarci dočekati da se sportski objekti vrate u posjed Grada Mostara? Stadion pod Bijelim brijegom, Zrinjski, zatim gradski bazen, pod čudnim ugovorima su privatizirani.
"Zrinjski ima koncesiju na stadion Pod Bijelim brijegom i taj ugovor je još na snazi. Uprava tog športskog kluba aktivno ulaže u izgradnju stadiona, a Grad Mostar, naravno, sa svojim mogućnostima, potpomaže i jedan i drugi sportski klub – i Velež i Zrinjski – onoliko koliko može iz svojih budžetskih sredstava. Mi u gradu imamo javno poduzeće "Mosport", čija uprava bi trebala brinuti o svim sportskim objektima, stadionima i dvoranama. Naravno, poduzeće samo ne može i nema kapacitet za upravljanje i održavanje svih objekata. Treba vidjeti kako će se Gradsko vijeće odlučiti po pitanju bazena i nove dvorane koja se gradi, koja će biti respektabilna".
Gradnja u centralnom jezgru Mostara je puna kontroverzi. Za vrijeme nepostojanja GV gradilo se kako se htjelo, kažu Mostarci. Imaju li pojedini objekti dozvole, naprimjer, Hrvatsko narodno kazalište, ima li dozvolu za katnost? Tu je i zgrada Vlade FBiH za koju se ranije govorilo da nije dobila papire... Je li vrijeme da se o tome govori na GV?
"Mi smo u ove četiri godine mandata, a nadam se i u ovom mandatu, vrlo aktivno radili na svim regulacijskim planovima na području cijelog Mostara. Sve što se trenutno gradi u Mostaru i za što smo izdali dozvole, uvjeravam vas da ti objekti imaju svu potrebnu dokumentaciju na temelju koje mogu graditi, jer ne krše nikakav zakon niti propis. Živimo u Mostaru i znamo svi da se za vrijeme nepostojanja Gradskog vijeća gradilo kako se htjelo. Radi se i na tome da se sve ono što je izgrađeno bez dozvole i regulacijskih planova demolira. Grad Mostar je u ove protekle četiri godine pokazao odlučnost da to učini, otvaranjem 13 i 14 regulacijskih planova, a donijeli smo i odluke vezane uz otvaranje i dopunu ostalih regulacijskih planova koji će doći u ovom mandatu".
Inspekcija je opet reagirala na deponiju Uborak i zabranila odlaganje smeća u starom dijelu deponije. Obećava se već godinama da će ovo pitanje biti riješeno. Ima li nade da se ova ekološka katastrofa u ovom mandatu sanira?
"Mora biti nade jer sada čekamo izdavanje okolišne dozvole. Provedena je javna rasprava, a nakon prvog prekida organizirana je i druga. Sada čekamo postupanje nadležnog ministarstva i izdavanje okolišne dozvole kako bismo mogli krenuti u program sanacije deponije Uborak. Ono što nas konstantno sprečava od 2020. godine su tužbe i žalbe koje upućuje Inicijativa "Jer nas se tiče". Međutim, činjenica je da su nakon donošenja Programa prilagodbe kroz fazu 1 i fazu 2 definirani rokovi i smjernice. Jasno je što treba napraviti da bi se sanirala ova ekološka bomba i svela na minimum".
Sigurnosna situacija nije na zadovoljavajućem nivou. Ubojstvo žene, stalni sukobi mladih na ulicama Mostara. Kako ćete poboljšati i stati u kraj ovim pojavama?
"Nažalost, i demokratski uređenija društva imaju identičan problem – to su problematične navijačke grupe koje prije i nakon utakmica stvaraju probleme i narušavaju sigurnosnu situaciju. Mostar je siguran grad, a što se tiče navijačkih nereda, Grad Mostar može samo preventivno djelovati jer je nažalost MUP na kantonalnom nivou i mi na njih ne možemo utjecati. Međutim, možemo potvrditi da policijske snage u Mostaru na profesionalan način rade svoj posao. To su uglavnom mladi ljudi koji su željni dokazivanja, i trebamo raditi na tome da se više ulaže u tribine i edukaciju te populacije kako bi se probudila svijest".