PAD CIJENA U SVIJETU, ALI NE I KOD NAS Domaći proizvođači nafte ignoriraju pad cijene barela

automobil gorivo
Pexels/Ilustracija

Cijene goriva na benzinskim crpkama u BiH ostale su gotovo na istom nivou kao ranije, ili su neznatno korigirane na niže i pored značajnog pada vrijednosti sirove nafte na svjetskom tržištu u posljednjih dvadesetak dana.

Najviša cijena sirove nafte tijekom ovog mjeseca zabilježena je 6. ožujka kada je jedan barel (159 litara), koštao oko 86,2 dolara. U tom razdoblju, prema službenim podacima Vanjskotrgovinske komore BiH, gorivo na domaćim benzinskim crpkama koštalo je od 2,56 do 2,66 maraka za jedan litar benzina 95 i od 2,66 do 2,71 za jedan litar dizela, piše Glas Srpske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Desetak dana kasnije, vrijednost sirove nafte, a zbog previranja i turbulencija na financijskom tržištu i kraha pojedinih banaka, pala je na 72 dolara, da bi tijekom jučerašnjeg dana ona iznosila oko 76 dolara za jedan barel.

Cijena barela na nivou od prije izbijanja rata u Ukrajini

Iako je u ovom razdoblju došlo do pada vrijednosti jednog barela za oko 15 posto, građani BiH su i dalje prinuđeni plaćati gotovo iste ili neznatno niže cijene za jedan litar goriva, u odnosu na razdoblje kada je barel koštao deset dolara više.

Prema podacima Vanjskotrgovinske komore BiH, za litar benzina 95 danas se mora izdvojiti između 2,56 i 2,60 KM, a za dizel 2,66 do 2,70 maraka. Ako to usporedimo s cijenama od 6. ožujka može se vidjeti da je cijena jednog litra goriva pala tek neznatno, ovisno od crpke do crpke. Do značajnijeg smanjenja nije došlo iako matematika ukazuje da je trebalo.

Primjera radi, cijena barela je trenutno na nivou od prije izbijanja rata u Ukrajini, a tada su cijene goriva na benzinskim crpkama bile između 2,30 i 2,40 KM po jednom litru.

Predsjedatelj Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima Gospodarske komore Republike Srpske Jovica Vučković, smatra da je ipak došlo do osjetnog pada cijena te da je gorivo u Srpskoj jeftinije za oko deset feninga u odnosu na prethodno razdoblje, ne navodeći i koje.

Prema njegovoj procjeni, sadašnja cijena goriva trebala bi ostati na ovom nivou do kraja ovog mjeseca, dodajući kako litar dizela na crpkama u Republici Srpskoj sada košta od 2,54 do 2,69 maraka, dok se benzin po litri kreće od 2,39 do 2,59 maraka.

Inače, cijene sirove nafte na svjetskim tržištima su u padu usprkos rastu potražnje u Kini, nakon otvaranja i ukidanja “covid” ograničenja. Bankarski stres, strahovi od recesije i egzodus velikih investitora utjecao je da vrijednost barela u posljednjih par tjedana značajno padne, vrativši se praktično na nivo prije izbijanja rata u Ukrajini.

Investitori se okreću zlatu

Bankarski strahovi doveli su do velike rasprodaje terminskih ugovora za sirovu naftu tijekom ovog mjeseca na svjetskim burzama, što se poklapa i s prelaskom investitora na plemenite metale. Zlato postaje sve traženija roba. Cijena zlata je trenutno blizu povijesnog maksimuma, s cijenom preko 1.980 dolara po jednoj unci. Stručnjaci ukazuju kako i ovi trendovi ukazuju da među velikim igračima postoji sve veći strah od velike recesije, ekonomske krize i političke nestabilnosti.