FOTO  U MOSTARU Tečaj za trudnice i doktore kako bi se otkrile srčane mane kod nerođene djece

Tečaj perinatalne medicine
Hercegovina.info

U organizaciji Sveučilišne kliničke bolnice (SKB) Mostar, Fakulteta zdravstvenih studija Sveučilišta u Mostaru i Udruženja za perinatalnu medicinu BiH, u Mostaru se održava dvodnevni tečaj fetalne ehokardiografija s ciljem dodatne edukacije ginekologa i pedijatara za pravovremeno dijagnosticiranje prirođenih srčanih grešaka tijekom trudnoće, dok je dijete još u utrobi majke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Fetalna ehokardiografija je neinvazivna metoda ranog otkrivanja prirođenih srčanih grešaka pomoću ultrazvuka. Na taj način se djeci s prirođenom srčanom greškom osigurava pravovremeno kardiokiruško liječenje u odgovarajućim kliničkim centrima.

U praktičnom dijelu tečaja sudjelovalo je 65 trudnica i 20 polaznika iz svih dijelova BiH koji su imali priliku uz mentorstvo domaćih i eksperata iz Republike Hrvatske uraditi nekoliko ultrazvučnih pregleda fetalnog srca.

Po riječima predstojnice Klinike za ginekologiju i porodništvo SKB-a Mostar, prof. dr. sc. Vajdane Tomić, prirođene srčane greške odgovorne su za 50 posto smrti u kasnijoj dobi. Po njezinim saznanjima, u BiH, u kojoj se rodi godišnje oko 20.000 djece, učestalost je osam do devet prirođenih srčanih grešaka na 1.000 živorođenih, što je od 160 do 200 djece rođene s prirođenim srčanim greškom, prenosi Fena.

"Pravovremeno otkrivanje srčanih grešaka u vrijeme trudnoće znači smanjenje stope smrtnosti djece i bolju kvaliteta njihovog života. To podrazumijeva i pravovremeno kardiokirurško zbrinjavanje i pravovremeno savjetovanje roditelja kako bi se pripremili za sve teškoće koje ih čekaju nakon poroda", istaknula je dr. Tomić.

Subspecijalist fetalne medicine dr. Ivan Zmijanović, pojasnio je kako je cilj fetalne ehokardiografije prepoznati srčanu manu prije samog porođaja kako bi doktori mogli intervenirati na vrijeme, odnosno odmah po porođaju.

"Ako se dijete rodi u poliklinici onda mu je moguće pružiti pomoć, ali u mjestu gdje nije prisutan kardiolog ili neonatolog pri porođaju, dok dijete dođe do centra gdje mu se može pomoći, postoji mogućnost nastanka problema smanjena dotoka krvi u mozak. Tako uz srčanu manu dijete ima i cerebralnu paralizu, što se ne bi dogodilo da se za taj problem znalo ranije", kazao dr. Zmijanović.

Subspecijalist pedijatrijske kardiologije dr. Vladimir Jegdić, istaknuo je kako je SKB Mostar još 2019. godine uvela fetalnu ehokardiografiju, a u proteklih pet godina mostarski doktori 'uhvatili su' 25 srčanih grešaka kod djece.

"Neke smo trudnice poslali da rode u Austriju, a neke u Zagreb, dok druge nisu zahtijevale odmah tretman po porodu pa smo ovdje na SKB-u mogli pratiti kliničku sliku i konsultirati inozemne centre i reagirati", dodao je dr. Jegdić, prenosi Fena.