LOVCI IZ MOSTARA PROTIV SOLARA 'Velik broj panela na malom području će ostaviti dugotrajne posljedice na floru i faunu'

Lovačka organizacija "Lovac" Mostar izrazila je zabrinutost zbog planirane izgradnje solarnih elektrana na platou Glogovo, istaknuvši kako bi one mogle imati negativne posljedice na ekosustav tog područja. U priopćenju su posebno naglasili sličan problem na lokalitetu Jasenjani, gdje se planira izgradnja čak 30 fotonaponskih elektrana.
"Izgradnja solarnih elektrana na platou Glogovo bi zasigurno negativno utjecala na cijeli ekosustav, baš kao što je to slučaj s 30 fotonaponskih elektrana koje su planirane na lokalitetu Jasenjani, na kojem naše Lovačko društvo gazduje koncesijom i nastoji zaštititi spomenuto područje od krivolova i uništavanja prirodnih staništa mnogih divljih životinja koje obitavaju na ovom prostoru", navode iz Lovačke organizacije.
Prema podacima lovačke organizacije, na području Jasenjana obitava veliki broj sisara, među kojima su vuk, lisica, kuna i divlja mačka, ali i znatan broj ptica grabljivica poput surog orla, jastreba kokošara i velike ušare. Također, istaknuto je prisustvo krupne divljači, uključujući mrkog medvjeda, srne, divlje svinje i divokoze. Od sitne divljači, na tom području prisutni su zec, puh, lještarka, jarebice, šumska šljuka, golub grivnjaš, razne vrste kuna i vjeverica, te veliki broj ptica, među kojima su škanjac mišar, sivi soko i kobac.
"Znamo da veliki broj solarnih elektrana na malom području može, u kombinaciji s drugim faktorima, povećati raskomadanost staništa i zaustaviti migracije životinjskih vrsta. U ovom slučaju, potencijalna izgradnja 30 fotonaponskih elektrana na datom lokalitetu bi ostavila dugotrajne posljedice na floru i faunu", upozoravaju iz Lovačke organizacije.
Posebno ističu da se u tom području nalazi i prirodni rezervat za endemičnu vrstu Muniku (Pinus heldreichii H. Christ), koja je pod sve većim antropogenim pritiskom. "Ovo područje opravdano se naziva 'Prenjski endemni centar' te ispunjava kriterije UNESCO-a za upis na listu zaštićene svjetske prirodne baštine", tvrde iz organizacije.
U priopćenju se također naglašava važnost planine Prenj za biodiverzitet i njezin status potencijalnog nacionalnog parka. "Bitno je naglasiti da na području Glogova egzistiraju i brdski konji koji su postali važan dio ekosustava i divljine ovog područja na planini Prenj", dodaju.
Lovačka organizacija "Lovac" Mostar podsjeća da ima važeću koncesiju za gazdovanje lovištem Prenj-Velež, uključujući i područje Jasenjana. "Obzirom da uredno izmirujemo svoje obaveze i da će izgradnja solarnih elektrana na tom području znatno utjecati na biodiverzitet, ograničiti staništa divljih životinja i smanjiti revire u kojima je moguć lov i rad na zaštiti divljači, izražavamo duboko nezadovoljstvo zbog planiranih elektrana", poručuju.
Lovačka sekcija Drežnica, koja djeluje u okviru JLO Lovac Mostar i broji preko 150 članova, pozvala je nadležne institucije da se uključe u rješavanje ovog problema. "Pozivamo sve nadležne institucije da spriječe uništavanje prirode i stanu u zaštitu divljih životinja i planine Prenj", zaključuje se u priopćenju.
Javnost je već ranije izrazila zabrinutost zbog izgradnje solarnih elektrana u regiji, što je vidljivo iz nedavne javne rasprave o solarnim elektranama u Jasenjanima. Kako je već pisao portal Hercegovina.info, većina prisutnih mještana bila je protiv projekta, a u prilog tome prikupljeno je preko 400 potpisa.