Međunarodna konferencija o klimatskim promjenama i sjednica Predsjedništva EZA

Franjo Topić,klimatske promjene,EZA

U Bressanone/Brixen (Južni Tirol, Italija) održana je 20. i 21. svibnja 2022. međunarodna konferencija “Zaštita klime i radno okruženje – Koliko je socijalan Green Deal?” u organizaciji udruge Radnika, slobodnog vremena obrazovanja (AFB) u suradnji s Europskim centrom za radnička pitanja (EZA).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na konferenciji je sudjelovalo više od 70 sudionika iz Južnog Tirola/Italije, Njemačke, Austrije, Luksemburga, Belgije, Bugarske, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Portugala i Poljske. Konferenciju je otvorio Christoph Gufler, predsjednik udruge Rad, slobodno vrijeme, obrazovanje (AFB) iz Bressanone/Brixena Italija, a goste je pozdravila Sigrid Schraml, generalna tajnica Europskog centra za radnička pitanja (EZA) iz Njemačke. Na konferenciji je sudjelovao i mons. prof. dr. Franjo Topić, počasni predsjednik HKD Napredak.

"Volet Ludovic, Konfederalni tajnik ETUC-a iz Belgije, obratio se sa prezentacijom i prijedlozima sa stanovista ETUC-a: “U trenutačnom prijedlogu Komisije, budući troškovi kao dio socijalnih planova klimatskih akcija ne moraju biti dodatni uz ono što već postoji. To znači da ako države članice već imaju postojeće politike ili financiranje koje odgovaraju iznosu Društveni klimatski fond (Social Climate Fund SCF), ne trebaju učiniti više", prenosi Republika.

Novi Fond za socijalnu klimu također bi se trebao koristiti kao poluga za promicanje visokokvalitetnog zapošljavanja i dostojnih radnih uvjeta. Sredstva se ne koriste za financiranje projekata koji se odnose na nesmanjena fosilna goriva, u skladu s načelom “ne nanosi značajnu štetu”.

Jan Philipp Rohde, DGB, Njemačka, naglasio je da klimatske promjene ugrožavaju budućnost. Naveo je kao primjer velike poplave koje su se dogodile 2021.godine u Njemačkoj. Centralna tema treba biti zaštita klime i opskrba energijom. Klimatska neutralnost Njemacke do 2045: Njemački zakon (2021.) o zaštiti klime pooštrava dugoročne ciljeve. Traži smanjenje za -65% do 2030. i neutralnost ugljika do 2045.

Gerhard Streicher, (WIFO) Beč, Austrija, govorio je o pristupu procjeni aspekata klimatskih ciljeva politike zapošljavanja, o utjecaju emisija na zapošljavanja, analizi lanaca vrijednosti, model austrijskih okruga te konkretnim primjerima u industriji (BERIO).
Marc Zebisch, , Institut za promatranje zemlje (EURAC Bolzano/Bozen, Italija) govorio je o klimatskim promjenama, njihovim učincima i potrebom za djelovanjem, o globalnom zagrijavanju te o povećanim ekstremnim vremenskim uvjetima.

Glavni uzrok stakleničkih plinova je CO2:
• 25 % Električna energija i grijanje
• 24 % Obrada zemlje
• 21 % Industrija – Proizvodnja robe
• 14 % Transport
• 10 % Ostala energija
• 6 % Građevine

Najveći zagađivači su SAD 23%, Eu 16%, Kina 6%.

Samo jedan primjer scenarija globalnog zagrijavanja od 1,5° C doveo bi do nepovratnog otopljavanja grenlandskog ledenog pokrivača do 2030.godine. Govorili su još neki stručnjaci.
Potrebno je hitno stvoriti klimatsku neutralnost. To ćemo postići obnovljivim izvorima energije i uštedom energije. Potrebno je izmijeniti zakone, lokalno i nacionalno. Šume zaštititi i obnavljati, socijalno i ekološko se promijeniti.

U govorima i diskusijama na konferenciji je osvijetljen scenarij klimatski prihvatljivog poslovanja i ponašanja potrošača te reorganizacije radnih odnosa i socijalne zaštite. Sudionici su razmatrali relevantne pristupe klimatskim politikama s obzirom na njihovu učinkovitost i održivost. Samo pažljivim odnosom prema planetu možemo osigurati da će buduće generacije pronaći dobro stanište s visokom kvalitetom života. Svi u Europskoj uniji se slažu s tim ciljem.

Međutim, pogled na poljuljanu stvarnost implementacije otkriva dvije značajne prepreke: nedostatak odlučnosti političara kada je u pitanju provedba epohalne strukturne promjene u gospodarskom sustavu i drugo ponašanje potrošača.

“U jednoj od pauza sjedio sam s gđom Wilmom Oberwanger i ona je počela pričati o ratu u BiH i ex Jugoslaviji. Bila je studentica 1992. i kaže da je dnevno cca 2 sata pratila vijesti o našem ratu. I ne samo to nego da je često plakala čak i povraćala od muke gledajući ratna stradanja. Uz to je išla u Crveni križ volontirati za naše izbjeglice. Tadašnji predsjednik pokrajine Južni Tirol Franz Pahl također se brinuo za pomoć našim izbjeglicama, a i slali su pomoć i u BiH. I sam sam bio na jednoj konferenciji u Bolzanu o ex Jugoslaviji. U borbi za prestajanje rata istaknuo se i zastupnik južnotirolskog i europskog parlamenta Alexander Langer koji se 1995. objesio i zbog svjetskog nemara prema našem ratnom stradanju”, kazao je prof. Topić o svojim dojmovima s konferencije, ali i zbivanjima u stankama.

Predsjedništvo EZA

“Uz ovu konferenciju održana je i Prva sjednica uživo Predsjedništvo EZA nakon korone. Predsjednik EZA-e Luc Van den Brande uvodno se posebno osvrnuo na rat u Ukrajini. Ustrvdio je da je Putin je jedan od najvećih lažova u povijesti govorio je: mi moramo zaštiti Gruzijce od njihove vlasti, slično Čečene..sada kaže treba denacificirati Ukrajinu od njihove vlasti.

A koliko su u laži kratke noge govori činjenica da je ukrajinski predsjedik Zelenski Židov. Putin tvrdi da Zapad ugrožavaa Rusiju, a Jelcin je podržao ulazak Poljske u NATO. Zapad je dopustio da Rusija bude član I velike organizacije G20. Povijest Europe ce se dijelit na prije i poslije 24.2.1922. kad je Rusija napala Ukrajinu. Van den Brande je rekao da se ne može biti neutralan.

I sve članice EZA-e se trebaju opredijeliti i dati podršku Ukrajini. Predsjedništvo je razmotrilo zaključke s prošle sjednice te razmotrilo izvještaj o radu I finnacijski za travanj 2021. do travnja 2022. EZA ima u 29 zemalja 74 članice, među kojima je i HKD Napredak. Kako je EZA član Eurospke unije, tako je i HKD Napredak na neizravan način član EU. Kako BiH nije član niti ima status kandidata EU, to Napredak ne može organizirati godišnje konferencije nego ih organizira u Hrvatskoj”, kazao je Topić.

Tako će i Napretkova konferencije pod pokroviteljstvom EZA i Europske unije biti ove godine u Zagrebu od 9. do 6. lipnja. Tema će biti mladi I njhove perspektve u BiH, Hrvatskoj I Europi. EZA I njezine članice organizuiraju godišne oko 70 konferencija/seminara. Posebno se raspravljalo o viziji EZAe do 2030.

EZA se ravna prema crkvenom socijalnom nauku. Počasni predsjednik HKD Napredak, prof. Franjo Topić je član Predsjedništva EZA i sudjelovao je na spomenutoj konferenciji i na sjednici predsjedništva. Uz aktivnu diskusiju o klimatskim promjenama i pitanjima EZAe prof. Topić je informirao o situaciji u BiH. Istaknuo je da BiH plaće ne prate dovoljno rast cijena, i mirovine bi trebale biti veće. No bez obzira na mnoge poteškoće BiH ipak gospodarski napreduje, otvaraju se nova radna mjesta, dosta se gradi, a intenzivirala se i izgradnja atupota koridora VC.

Zbog lošeg uređenja s dva eniteta postoje političke napetosti, pogotovo sad pred predstojeće izbore u listopadu ove godine. Uz ostalo prof. Topić je predložio da se I EZA uključi u konkretnu pomoć Ukrajini uključujući i članve predsjedništa što je pokazao i vlastitim primjerom.

S obzirom da je manjak prisutnosti EZA u medijima predlozio je da svaki član predsjedništva priredi i objavi vijest o ovoj konferenciji i sjednici predsjednistva. Napredak objavi bar u pet medija čime je na vrhu medijske promocije EZAe i njezinih konferencija/seminara. Pozvao je i članove predsjedništva da dođu na Napretkovu konferenciju u Zagrebu i mnogi su se odmah odazvali.