KAZNENA PRIJAVA Poznato tko je tone otpada ilegalno izvezao iz Hrvatske u BiH

Zbog sumnje da je u Bosnu i Hercegovinu, odnosno u Tursku s varaždinskog područja ilegalno izvezeno oko 700 tona otpada, nadležnom državnom odvjetništvu podnesena je kaznena prijava protiv jedne tvrtke i dvojice osumnjičenih, priopćila je danas policija.
Varaždinska policija izvijestila je da su zaprimili kaznenu prijavu varaždinskog područnog Državnog inspektorata, Službe za nadzor zaštite okoliša i vodopravne inspekcije, iz koje proizlazi sumnja u kazneno djelo ugrožavanja okoliša otpadom jedne tvrtke te dvojice muškaraca starosti 63 i 41 godinu, javlja Hina.
"Oni su u svojstvu direktora i odgovornih osoba trgovačkog društva, u razdoblju od 22. siječnja do 15. lipnja 2021. godine, obavljali prekogranični promet otpadom na način da su u Bosnu i Hercegovinu uputili 25 pošiljaka otpadne plastike u količini od oko 536.200 kilograma, a otpad su otpremili bez odobrenja Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, iako takve pošiljke otpada podliježu notifikacijskom postupku, odnosno postupku prethodne pisane obavijesti i odobrenja ministarstva", stoji u policijskom priopćenju.
Otpad vraćen u Hrvatsku
Nadalje, ističe se kako su 5. studenog 2021. godine obavljali prekogranični promet otpadom, odnosno da su u Tursku preko Slovenije izvezli sedam bala miješanog otpada koje su sadržavale aluminijsku ambalažu te ambalažne aluminijske limenke za pića, a koji je nastao odvajanjem otpadnog plastičnog otpada iz komunalnog otpada, u količini od 164.880 kilograma, a i taj je otpad izvezen bez odobrenja ministarstva.
Otpad je ponovno vraćen u Hrvatsku u krug trgovačkog društva, a protiv navedenih je podnesena kaznena prijava nadležnom državnom odvjetništvu, kažu u policiji.
Poznati osumnjičeni
INDEX doznaje da se najnovija prijava zbog nezakonitog izvoza otpada iz Hrvatske odnosi na dvojicu čelnih ljudi tvrtke Lotus 91 - direktora Dejana Čvrka i vlasnika Željka Črnilu. Njih je jučer prozvao gradonačelnik Varaždina, SDP-ov Neven Bosilj, ustvrdivši da su na čudan način dobili produženje dozvole, za koju je nadležna Varaždinska županija.
Nepravilnosti s dozvolama?
"Lotus 91 u Jalkovcu gospodari otpadom kraj privatnih kuća naših sugrađana, gdje je stotinjak nezadovoljnih mještana potpisalo peticiju", rekao je, dodajući da je prošle godine izdana dozvola toj tvrtki za desetogodišnji nastavak skladištenja i sortiranja otpada, ali ovoga puta i za određenu vrstu obrade otpada.
"To je Gradu Varaždinu apsolutno neprihvatljivo", rekao je Bosilj ističući da u Gradu Varaždinu nisu zadovoljni načinom na koji se izdaju dozvole za gospodarenje otpadom, a to je u ingerenciji Varaždinske županije. Odmah se javio i varaždinski župan Anđelko Stričak, koji je Bosiljeve tvrdnje nazvao neistinama te ga pozvao da prijavi nepravilnosti ako za njih zna.
No, izgleda da su neke već i prijavljene. Naime, Državni inspektorat prijavio je Lotus 91 i njegove čelne ljude zbog kaznenog djela ugrožavanja okoliša otpadom iz Članka 196. Kaznenog zakona.
Izvoz otpada u BiH
Zanimljivo je da je otpad iz Hrvatske, još 2014. u BiH pokušao izvesti i Josip Šincek, vlasnik tvrtke Tipos Resurs, koji je nedavno uhićen u drugoj velikoj aferi s nezakonitim odlaganjem otpada u Varaždinu, Gospiću i Benkovcu.
Index je pitao direktora tvrtke Lotus 91 Dejana Čvrka za komentar ove prijave, no poručio im je kako za sada ne želi govoriti o optužbama s kojima se njega i vlasnika firme povezuje.