Hrvati mogu na izborima postati čimbenik ili trasirati put nestanku
Procjene govore da u BiH živi 450.000 do pola milijuna Hrvata. Rukovodeći se tom logikom, u BiH ima više od 300.000 hrvatskih birača, no u dva posljednja kruga izbora, općim 2006. i općinskim dvije godine kasnije, da se zaključiti kako je odziv na glasovanje pao čak ispod 50 posto, što je odavno opasno upalilo zvono za uzbunu. A upravo je to najopasnije za najmalobrojniji narod koji sebi ne može dopustiti luksuz i u nedjelju nijemo promatrati posljednji oproštaj. Koliko je stanje dramatično, nisu nažalost toliko ozbiljno ukazale niti političke stranke, Katolička crkva, intelektualci su ostali na razini mlakih načela. Ostvare li se ove crne prognoze sa slabim odzivom, nova vlast će se uspostaviti s onim hrvatskim strankama koje u trgovini s većinskim Bošnjacima, ali i Srbima budu tražile manji dio kolača.
Hrvati ‘zapreka’
I bit će u tome slučaju odgovorni za novu prijevaru koja bi se mogla ostvariti i trasirati ustavne promjene onako kako ih u posljednjem izvještaju zagovara Međunarodna krizna skupina.
A to je pojednostaviti Federaciju jer je Republika Srpska trenutačno nedodirljiva, ali jesu Hrvati koji trebaju prihvatiti činjenicu da su u ovome entitetu Bošnjaci ipak većina kojoj treba dopustiti da bez “zapreka” donose važne reformske zakone. Zapreka su dakako Hrvati. Pojednostavljivanje FBiH i fokusiranje ustavnih promjena samo na “problematični” entitet pogubna je formula za budućnost. Iako malobrojni Hrvati s iznimno dobrim odzivom dramatično mogu popraviti poljuljanu narodnu, ekonomsku, socijalne poziciju. No, za mobilizaciju, i pravo opredjeljenje nasuprot istrebljenju, potrebno je da političke elite, Crkva i najznačajnije institucije pozovu na ovaj svojevrsni referendum o narodnom opstanku.
izvor: večernji list