ŠTO SE (G)RADI U CENTRU MOSTARA Bageri na lokaciji kod šetnice, pokušava li se opet napraviti kontroverzna zgrada?

Na ruševinama nekadašnje čuvene mostarske Vile Nardelli jučer su se pojavila dva teška građevinska stroja, što je odmah pokrenulo glasine kako investitori uz blagoslov Grada Mostara opet kreću u pokušaj gradnje objekta koji bi se protezao na 24.000 metara kvadratnih u centralnoj gradskoj zoni.
Planirani objekt "Park Centar" u Mostaru je stambeno-poslovni kompleks s pet podzemnih etaža, predviđen za 328 parking mjesta i poslovne prostore.
Zgrada sa 200 stanova?
S površinom parcele od oko 4.000 m² i ukupnom izgrađenom površinom od 24.000 m², objekt je zamišljen kao impozantna građevina visine 20 metara.
No zbog visokog koeficijenta izgrađenosti (47,7%) i predimenzioniranosti, ne uklapa se u ambijent zaštićenog dijela grada, poznatog kao Rondo, te izaziva protivljenje okolnih stanara i stručne javnosti.
Prema nekim izračunima, planirana zgrada imala bi više od 200 stanova!
Lokacija na kojoj je planiran nalazi se u zoni centralnih gradskih sadržaja, ali i u blizini groblja, što dodatno doprinosi kontroverzama oko realizacije ovog projekta.
Kako se u ovom dijelu grada nalaze mahom obiteljske kuće, ali i vrijedni objekti iz austrougarskih vremena, stanari žele da se gradnja uskladi sa stilom gradnje u ovom dijelu grada, a projekt reducira. Treba spomenuti i to da gigantski objekt nema ni valjan pristup, a da bi isti dobio, moralo bi se izmještati groblje u Liska ulici.
Početak gradnje ovog betonsko-staklenog mastodonta odgađana je već u nekoliko navrata, zbog pravnih, proceduralnih i društvenih razloga.
Izgraditi pod svaku cijenu
Ministarstvo građenja Hercegovačko-neretvanske županije poništilo je rješenja Odjela za urbanizam Grada Mostara zbog proceduralnih nepravilnosti, nepotpunih urbanističko-tehničkih uvjeta i nedosljednosti u dokumentaciji, dok su stanari okolnih objekata uložili žalbe zbog narušavanja kvalitete života, previsokog koeficijenta izgrađenosti te nedostatka prometnih i vatrogasnih rješenja.
Uz to, lokacija se nalazi u zaštićenoj ambijentalnoj zoni Rondo, uz harem, što je izazvalo dodatne kontroverze, uključujući zabrinutost austrijske veleposlanice i institucija za zaštitu spomenika.
Grad Mostar nije donio detaljne planove za tu lokaciju, a odluke se temelje na Stručnoj ocjeni Povjerenstva, što je izazvalo pravne sporove.
Ranije su iz Grada Mostara tvrdili da je gradnja na spornoj lokaciji potpuno zakonita, jer se parcela nalazi u zoni centralne gradske funkcije s režimom građenja I stupnja (R1), gdje je gradnja dozvoljena prema članku 49. Zakona o prostornom uređenju.
Budući da za tu lokaciju nije donesen detaljni planski dokument, urbanistička suglasnost odobrena je temeljem ocjene Povjerenstva, koje je zaključilo da projekt zadovoljava sve uvjete i uklapa se u zatečeni arhitektonski ambijent.
Povjerenstvo, sastavljeno od prema njihovim tvrdnjama osoba koje su stručnjaci tehničkih znanosti, donijelo je pozitivnu ocjenu za idejni projekt, uzimajući u obzir prometna rješenja, planiranje prostora i usklađenost s dokumentima prostornog uređenja šireg područja.
Stanari obližnjih objekata za Hercegovina.info govore kako u osnovi nemaju ništa protiv gradnje, no traže da se poštuju neke osnove urbanizma. Da katnost i postotak izgrađenosti ne izlaze iz gabarita koji bi se uklopili u cjelinu.
Pokrenut novi postupak, stanari izbrisani kao stranke
Iako su raniji postupci oboreni, Grad Mostar odlučio je pokrenuti novi.
Sedam stanara koji su u 2022. i 2023. godini pozivani u svojstvu stranke da formalno sudjeluju u postupku, gdje su oni izrazili protivljenje projektu zbog različitih razloga, odjednom su svedeni na dvoje. Neki nadobudni gradski pravnik odlučio je pet susjeda izbrisati kao gumicom.
U lipnju 2024. godine, Željko Ćorić, stanar kuće koja se nalazi u blizini planirane lokacije "Park Centra", uputio je zahtjev Odjelu za urbanizam Grada Mostara tražeći da mu se prizna status stranke u postupku izdavanja urbanističke saglasnosti za izgradnju stambeno-poslovnog kompleksa.
Ćorić je naveo kako planirana gradnja direktno narušava njegovu kvalitetu života, ali i vrijednost njegove nekretnine, te je dostavio potrebnu dokumentaciju kako bi dokazao svoj pravni interes. Međutim, Odjel za urbanizam donio je zaključak da Ćorić nema osnova za sudjelovanje u postupku, tvrdeći kako njegova nekretnina nije u neposrednoj blizini parcele na kojoj je predviđena gradnja, te kako projekt ne utječe na njegova prava. U obrazloženju su istaknuli kako su dostavljeni dokazi nedovoljni da bi se status stranke priznao. Ćorić je dobio uputu da u roku od 15 dana podnese žalbu Ministarstvu građenja i prostornog uređenja Hercegovačko-neretvanske županije.
Odjel za urbanizam nije postupio u skladu sa zakonom
Ćorić je to i učinio, pa u rujnu 2024. Ministarstvo građenja donosi odluku koja poništava zaključak Grada Mostara, navodeći kako Odjel za urbanizam nije postupio u skladu sa zakonskim procedurama. Ministarstvo je utvrdilo da su prava stanara, uključujući Ćorića, povrijeđena tijekom postupka, te je zatražilo ponovnu procjenu njihovog statusa kao stranaka. Odluka Ministarstva dodatno je obavezala Grad Mostar na pridržavanje pravnih normi i ponovno uključivanje svih relevantnih strana u proces.
No, umjesto poštivanja ove odluke, Grad Mostar nastavlja ignorirati upute Ministarstva, što je natjeralo Željka Ćorića da u studenom 2024. podnese zahtjev za inspekcijski nadzor nad radom Odjela za urbanizam.
Upravna inspekcija Hercegovačko-neretvanske županije ubrzo provodi uvid u spis i potvrđuje da Grad Mostar nije postupio po pravosnažnom rješenju Ministarstva građenja. Inspekcija u svom nalazu ističe da su prekršene zakonske obaveze i nalaže Gradu Mostaru da u roku od 15 dana ispravi nepravilnosti te da uskladi svoje postupke sa zahtjevima Ministarstva. Time je još jednom potvrđeno da su stanari, uključujući Ćorića, opravdano osporavali postupke Grada Mostara
Pitanje na koje se vraćamo je što sada Grad i investitori smjeraju na ovom lokalitetu, te zašto su bageri dovedeni na parcelu na kojoj se još uvijek ne smije graditi. Osim dozvola, sporna je i činjenica da "gradilište" nije ograđeno, a nije postavljena niti tabla s informacijama o radovima.
Hercegovina.info pokušala je kontaktirati sve aktere, no na telefone nam se redom nisu javili predstavnici investitora Niving d.o.o. Mostar, fiksni broj ureda mostarskog urbanizma, a na mobitel se nije javila ni nova načelnica urbanizma Dragana Parmać.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.