PRONAĐENI OSTACI ZRAKOPLOVA Poginuli svi putnici Cessne, objavljeni novi detalji i prve informacije o stradalima
Pronađeni su ostaci aviona koji je jučer prijepodne nestao kod Slunja. Svi putnici su poginuli.
Podsjetimo, jučer u 11:25 s radara Hrvatske kontrole zračne plovidbe na širem slunjskom području nestao je zrakoplov tipa Cessna 182, koji je letio iz Splita prema Njemačkoj. U avionu su bile četiri osobe - Švicarac, dvoje Nijemaca i jedna osoba s hrvatskim državljanstvom.
U potrazi je od jučer sudjelovao velik broj pripadnika HGSS-a, policije i civilne zaštite. Potraga je trajala cijelu noć, a jutros se u nju uključilo još ljudi, među njima lovci i lokalno stanovništvo.
Ostaci aviona pronađeni su danas u 10:50 nedaleko od mjesta Broćanca kod Rakovice.
Priopćenje Hrvatske kontrole zračne plovidbe
Hrvatska kontrola zračne plovidbe (HKZP) izvijestila je u ponedjeljak da je neposredno nakon prijave stanja uzbune od pilota zrakoplova Cessna 182 izgubljen radarski kontakt i radiokomunikacija s tim zrakoplovom, koji je 23 sata nakon pada pronađen na lokaciji južno od Broćanske kose.
Zadnja poznata lokacija zrakoplova bila je kod Rakovice na Kordunu, priopćio je HKZP koji je prijavu stanja uzbune (MAYDAY) od pilota zrakoplova Cessna 182 registarskih oznaka DEGLF na letu iz Splita za Laichingen (Njemačka) zaprimio u nedjelju u 11:24.
Neposredno nakon toga izgubljeni su radarski kontakt i radiokomunikacija sa zrakoplovom.
Sukladno propisanoj proceduri definiranoj Uredbom o uvjetima i načinu obavljanja potrage i spašavanja zrakoplova, Hrvatska kontrola zračne plovidbe obavijestila je Operativni centar civilne zaštite i time inicirala postupak potrage i spašavanja.
Zrakoplov je od toranjske kontrole zračnog prometa Split dobio odobrenje za polijetanje u 10:37 sa Zračne luke Split, sukladno predanom planu leta po traženim vizualnim pravilima letenja.
Nakon potrage danas je iza 12 sati nađen pali zrakoplov i potvrđeno je da nema preživjelih, priopćila je Hrvatska kontrola zračne plovidbe, izrazivši sućut obitelji i prijateljima poginulih.
Napominju da prema propisima, zrakoplovnu istragu obavlja Agencija za istraživanje nesreća u zračnom, pomorskom i željezničkom prometu kojoj će dostaviti operativne podatke o letu (tonski zapis razgovora pilota s nadležnom kontrolorom zračnog prometa, radarski zapis leta zrakoplova), kao i sve ostale relevantne podatke.