POTVRĐENA PRESUDA Otac Mate Rimca osuđen na zatvor, ranije tražio odobrenje za dolazak u BiH
Iscrpne žalbe brodskog tužiteljstva koje smatra da je kazna od tri godine zatvora preblaga te obrane Ivana Rimca (62), oca vlasnika poznate automobilske tvrtke Mate Rimca, da kaznenog djela nema, da Rimac sebi osobno nije pribavio sebi nikakvu imovinsku korist te da je slučaj otišao u zastaru, nisu se dojmile sudskog vijeća Županijskog suda u Splitu.
Naime, splitski sud je kao sud drugog stupnja potvrdio prvostupanjsku presudu Općinskog suda u Požegi prema kojoj je Rimac zbog dvije zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju, osuđen na tri godine bezuvjetnog zatvora i obvezatno plaćanje 663,61 euro paušalnog troška. Na požeškom sudu je postupak protiv Rimca, po optužnici dignutoj 2013., trajao nepuna dva mjeseca od 20. kolovoza do 24. listopada prošle godine i to nakon što je na taj sud spis delegiran iz Slavonskog Broda, piše Jutarnji list.
Zahtjev za preispitivanjem pravomoćne presude
A s obzirom na odluku višeg suda, Rimčeva obrana i dalje ne posustaje te su podnijeli, kako je za Jutarnji list potvrđeno na požeškom sudu, zahtjev za izvanrednim preispitivanjem pravomoćne presude.
''Prvostupanjska presuda ovog suda postala je pravomoćna 19. ožujka i izvršna 24. travnja 2024. I točno je da je podnesen zahtjev za izvanrednim preispitivanjem pravomoćne presude te je u tijeku postupak odnosno predmet je dostavljen 27. svibnja Državnom odvjetništvu RH na odgovor'', odgovorili su Jutarnjem s Općinskog suda u Požegi.
A s obzirom na to da su se prije i nakon nepravomoćne presude u slučaju Rimac zaredale sudske odluke prema kojima ne smije napustiti mjesto prebivališta niti teritorij Republike Hrvatske te su mu, odlukom suda, bile oduzete obje putovnice (i hrvatska i ona izdana u BiH), novinari Jutarnjeg upitali su požeški sud što je s navedenim mjerama opreza. Pojasnili su kako navedene mjere "mogu trajati najdulje do izvršnosti presude", dakle dokumenti su mu trebali biti vraćeni.
Izreka prvostupanjske presude objavljena je lani, 24. listopada, odmah nakon održanih završnih govora i njoj je Rimac, koji je odlukama Vrhovnog suda već bio pravomoćno oslobođen u druga dva postupka, osobno prisustvovao te je ostao zatečen. Općinskom sudu u Požegi su potom trebala dva mjeseca da presudu na 78 stranica napiše. Prema toj presudi Rimac mora na tri godine u zatvor zbog izvlačenja novca iz brodske tvrtke Slavonije DI koja se bavila preradom drva. Prema presudi, on je kao zamjenik predsjednika NO-a Slavonije Di dogovorio 2002. više poslova kojima je tvrtka izgubila novac, a koji je potom prebačen u tvrtku Rim i Zov koju je osnovao s J. Zovkom.
Rimac je, tvrdi sud, 14. listopada 2002. prodao 15.208 kvadrata zemljišta Slavonije DI svojoj tvrtki za 529.842 eura, da bi samo dva dana poslije njegov partner u tvrtki Rim i Zov to zemljište preprodao Alastoru za 948.670 eura. Sud smatra da je Rimac ciljano prodao zemljište ispod cijene, znajući da je njegov partner već bio dogovorio prodaju. Na isti je način uslijedila još jedna, izdašnija trgovina zemljištem. U obje trgovine Slavonija DI je izgubila, a tvrtka Rim i Zov dobila više od 1,5 milijuna eura.
Sud se u presudi bavio i poslom rušenja stare tvornice Slavonija DI. Rimac je krajem 2003., s ciljem da novac iz nje prebaci na svoju tvrtku, dogovorio da će Rim i Zov srušiti staru tvornicu za 939.146 eura. No, prije sklapanja tog ugovora, Rimčev partner je s direktorom tvrtke Amantes dogovorio rušenje tvornice za 15 eura po četvornom metru, tako da je rušenje tvornice Rim i Zov platila 410.599 eura. Prema izračunu suda, zbog te je Rimčeve odluke Slavonija DI platila rušenje tvornice 433.235 eura više nego što je taj posao vrijedio.
Predlagao dolazak u BiH
A nakon što se "ispucaju" svi pravni lijekovi i ako DORH odbaci posljednji zahtjev obrane te opstane trogodišnja zatvorska kazna, prvi idući korak će napraviti nadležni sudac izvršenja zatvorske kazne koji će pozvati Rimca određenog datuma da se javi na Odjel dijagnostike u Zatvor Zagreb.
Međutim, poznavajući Rimčeve (ne)prilike s obzirom na to da je neko vrijeme pravosuđu dostavljao opsežnu medicinsku dokumentaciju prema kojoj je teško bolestan pa je predlagao ukidanje mjera opreza i odobrenje za odlazak u BiH na zakazane specijalističke preglede, za pretpostaviti je da će Rimac, kao i mnogi osuđenici u takvim slučajevima, odgađati godinama odlazak iza rešetaka jer zdravlje dolazi ispred svega. A je li već u Bosni i Hercegovini Jutarnji list nije uspio doznati. Na njegov mobitel, naime, javila se druga osoba koja se u slučaj ne želi miješati te je obećala prenijeti mu poruku ako je voljan dati izjavu.