NESNOSNI INSEKTI Hrvatski znanstvenici osmislili aplikaciju za borbu protiv komaraca
Osječki i zagrebački znanstvenici osmislili su jedinstvenu aplikaciju za borbu protiv komaraca.
Komarci nisu samo neugodni, predstavljaju i zdravstveni rizik. Od malarije godišnje u svijetu umire od pola do 2 milijuna ljudi.
“Rizik je sada vrlo mali. U ovom trenutku mi nemamo ni malariju, nemamo ni Chikungunya, ni denge groznicu, ali mi već imamo groznicu Zapadnog Nila. U Vojvodini je to već postalo praktički normalna stvar svake godine da ljudi obolijevaju od toga”, rekao je Branimir Hackenberger Kutuzović, voditelj projekta s Odjela za biologiju Sveučilišta u Osijeku, piše Danas.hr.
I upravo zbog toga Odjel za biologiju osječkog sveučilišta, u suradnji s Institutom Ruđer Bošković, napravio je aplikaciju koja bi u budućnosti mogla spriječiti najezde malih krvopija.
“Dakle, to je aplikacija razvijena koja pomoću tih modela predviđa kako će se kretati dinamika populacije komaraca”, rekao je Tin Klanjšček s Instituta Ruđer Bošković.
Koristi algoritme umjetne inteligencije
U njoj možete označiti određeno područje, primjerice Osijeka. Izabrati vrijeme i sredstvo kojim ćete tretirati komarce.
Ova aplikacija koristi algoritme umjetne inteligencije i prva je takva u svijetu.
“Ona uči iz novih podataka koje će korisnici u nju utipkavati. I kako se bude hranila s većim brojem podataka tako će ona postati pametnija i bolje prognozirati dinamiku populacije komaraca, tako i optimizirati njihovo tretiranje. A sama optimizacija je što? Korištenje što manjih količina insekticida, što manje sredstava za tretiranje uz što veći učinak”, rekao je Kutuzović za Danas.hr.
U projekt koji traje tri godine uloženo je oko pola milijuna eura, 85 posto iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Završava u lipnju, no planovi za dalje već su tu.