Lica s potjernica na čelu hrvatskih medija?

Osim stalnih članova Vijeća za nacionalnu sigurnost, na sjednici je bila i ministrica financija Martina Dalić. Nagađa se kako je ona podastrla više detalja o financiranju pojedinih medija, podrijetlu i tokovima novca, koji bi mogli upućivati na izvore iz kriminalne djelatnosti, ali i prikriveno vlasništvo.
Sjednica Vijeća za nacionalnu sigurnost završena je odlukom da Vlada u sljedećih desetak dana pripremiti izmjene i dopune nekoliko zakona, prije svega vezanih za vlasništvo u medijima. „Tražit ćemo da zakoni budu koncipirani tako da se zna ime i prezime vlasnika, dakle ne pravne osobe, nego fizičke osobe ili osoba.", kazala je nakon sjednice VNS-a premijerka Jadranka Kosor.

Ubojice vlasnici Nacionala?
Povod premijerki Jadranki Kosor za sazivanje sjednice VNS-a o ulasku sumnjivog kapitala u vlasništvo pojedinih medije je, prema nekim tvrdnjama, pismo dijela bivših suvlasnika tjednika Nacional, čiji je najveći pojedinačni vlasnik Ivo Pukanić ubijen, koji optužuju da iza njemačkog odvjetnika, novog vlasnika toga tjednika, stoji jedan od glavnih pripadnika crnogorske mafije. Isti ti bivši djelatnici Nacionala pokrenuli su tjednik, što je u većinskom vlasništvu hrvatskog tajkuna Andrije Kevića s desetak kaznenih prijava. I profili ostalih vlasnika hrvatskih medija, znanih i prikrivenih, također su vrlo živopisni.
No, uz te likove, od kojih je dio u zatvoru (kao vlasnik Varaždinskih vijesti) ili su donedavno ondje proveli nekoliko mjeseci (kao vlasnik Novog lista), značajan vlasnički udio imaju strane medijske kompanije. Tako je 74 postotni vlasnik hrvatskog RTL luksemburška kompanija CLT-ufa iz sustava RTL grupe. Uz njih, suvlasnici su i to s po 13 posto udjela hrvatski poduzetnici Ivica Todorić i Emil Tedeschi. Druga komercijalna televizija s nacionalnom koncesijom NovaTv u vlasništvu je CME fonda, u stopostotnom posjedu Ronalda Laudera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moćni fratar
Austrijska Styria je preuzela većinsko vlasništvo nad Večernjim listom, nakon što je utvrđeno da su tajkuni Pavo Zubak i Ivica Nuić bili paravan za Caritas fond s Djevičanskih otoka. Nuić je kasnije ubijen, a pod automobil vlasnika drugog utjecajnog dnevnika Jutarnjeg lista, podmetnuta je bomba. Prethodno je njemačka medijska korporacija WAZ postala 50 postotni vlasnik Europa Press Holdinga (EPH), koji uz Jutarnji list, izdaje još dvadesetak novina. WAZ je na pregovore s EPH-a doveo bosanski župnik iz Gornjih Močila fra Ivan Tolj. Fra Tolja se danas povezuje sa Styriom, ali i s radijskom mrežom Soundset.
Osim što su bili ili jesu u zatvoru, vlasnici hrvatskih medija suočavali su se s premlaćivanjem, podmetanjem bombi, reketarenjem... Jedan od tajnih financijera EPH Miroslav Kutle je u bijegu u Bosni i Hercegovini, nakon što mu je u Hrvatskoj dosuđena zatvorska kazna, ali ne zbog nezakonitih radnji u medijima, nego zbog nekih drugih poslova. U BiH se sklonio i neformalni gazda Glasa Slavonije, ali je Branimir Glavaš to učinio zbog presude za ratni zločin. Protiv vlasnika Glasa Istre podignute se kaznene prijave zbog nezakonitog izvlačenja novca i varanja vjerovnika. U trećem regionalnom listu, Slobodnoj Dalmaciji, što je inače kupio EPH Ninoslava Pavića, poslovanje navodno proučava financijska policija...
Uoči sjednice, otvoreno pismo članovima VNS-a poslao je Izvršni odbor Hrvatskoga novinarskog društva (HND). U pismu se ističe kako HND već dugo upozorava da je ponajveći problem hrvatskih medija nedovoljna transparentnost vlasništva. Novinarski ceh traži da se potakne i ohrabri neovisan i djelotvoran rad nadležnih tijela kako bi se dobio odgovor na pitanje o legalnosti privatizacije i o pravoj vlasničkoj situaciji gotovo svih vodećih dnevnih i tjednih listova u zemlji, ali i lokalnih medija, stoji u priopćenju HND-a.
(dw-world.de)