KRAK ISTRAGE VODI U HRVATSKU Ured europskog tužitelja razbio mafijašku shemu koja je oštetila EU za pola milijarde eura

Laura Kovesi

U više od deset država članica Europske unije u tijeku je golema istraga epske porezne prevare kodnog imena “Moby Dick”, koju je pokrenuo Ured europskog javnog tužitelja (EPPO), a u sklopu koje je dosad uhićeno 43 ljudi, ponajprije u Milanu i Palermu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema preliminarnim informacijama, u porezne makinacije, tzv. kružne prevare na PDV-u, koje su teške najmanje 520 milijuna eura upleteno je nekoliko mafijaških skupina, a jedan krak istrage odvija se i u Hrvatskoj iako EPPO ne iznosi detalje tko je njime točno obuhvaćen, prenosi Telegram.

Navode tek da je trenutno u tijeku 160 pretresa u više od deset zemalja te da se istražne radnje trenutno provode u više članica EU-a, među kojima su Hrvatska, Bugarska, Češka, Cipar, Italija, Luksemburg, Nizozemska, Slovačka i Španjolska, ali i neke zemlje izvan Europske unije.

Istragom je obuhvaćeno ukupno 195 osoba te više od 400 tvrtki koje su uključene u prevaru. Tužitelji su naredili da se zamrzne preko 520 milijuna eura kako bi se nadoknadila šteta za EU i proračune država članica. Samo u Italiji zamrznuto je 129 bankovnih računa, zaplijenjene su 192 nekretnine te 44 luksuznih automobila i brodova.

Spojila se dva kriminalna svijeta

U EPPO-u navode da se cijeli slučaj svodi na to da je više osoba povezanih s mafijaškim klanovima oformilo zajedničku zločinačku organizaciju koja je osmislila “vrlo profitabilnu shemu” porezne utaje. Glavna europska tužiteljica Laura Kövesi operaciju “Moby Dick” nazvala je istragom koja daje puni smisao EPPO-u.

“Puno je vremena prošlo otkako smo počeli upozoravati koliko su opasne organizirane kriminalne skupine snažno umiješane u malverzacije povezane s EU proračunom. Osim da rade kolosalnu štetu, upozoravali smo i da njihovo djelovanje predstavlja prijetnju našoj unutarnjoj sigurnosti. Sada smo rasvijetlili prvi ovako velik slučaj”, izjavila je Kövesi.

Kaže da “Moby Dick” ruši mit o tobožnjoj razdvojenosti dvaju kriminalnih svjetova, “onih doista opakih i opasnih kriminalaca koji krijumčare drogu i ljude i onih u odijelima koji se samo bave korupcijom i pranjem novca”.

Metoda nestajućih trgovaca

Europski tužitelji nadalje ističu kako su kompleksnost i učinkovitost upravo razotkrivene zločinačke organizacije nečuvene. Ističu i primjer kako su mafijaši u razdoblju od 2020. do 2023. godine izdali fakture za prodaju airpodova, prijenosnih računala i druge elektroničke opreme u vrijednosti većoj od 1,3 milijarde eura. Ni na što od toga, čini se, nije plaćen PDV.

Navodno je dolazilo i do određenih nesuglasica u zločinačkoj organizaciji između članova koji su dolazili iz različitih mafijaških klanova, a one su se, prema priopćenju EPPO-a, rješavale “mafijaškim metodama”, ali ne pojašnjava se što su te metode podrazumijevale.

Kružne prevare na PDV-u su bile moguće zahvaljujući pravilima o prekograničnim transakcijama između država članica Europske unije koje su izuzete od obveze plaćanja PDV-a. Prema dosad prikupljenim dokazima, osumnjičenici su osnivali gomilu tvrtki u Italiji i drugim državama članicama, kao i u nekim zemljama izvan EU-a, kako bi trgovali robom metodom “nestajućih trgovaca”. Tvrtke sudionice kriminalnog lanca bi nakon obavljene transakcije, bez da su podmirile porezne obveze, bile ugašene, dok bi neka od drugih tvrtki sa sjedištem u drugoj članici EU-a od svoje porezne uprave tražila povrat poreza koji uopće nije bio plaćen.

Pritvor za 43 osumnjičenih

Predistražni sudac u Milanu je za 43 osumnjičenih odredio pritvor: njih 34 će ga odraditi u zatvoru, a devetero u kućnom pritvoru. Na zahtjev EPPO-a izdano je i sedam europskih uhidbenih naloga za osumnjičenike u Bugarskoj, Češkoj, Nizozemskoj, Španjolskoj i državama izvan Europske unije. Za još četvero osumnjičenih izrečena je privremena zabrana obavljanja komercijalnih djelatnosti.

Istragu su, uz superviziju EPPO-a, proveli talijanska financijska policija u Vareseu te uprava državne talijanske policije u Palermu, a pomagali su im kolege iz financijske policije u Milanu i Palermu. Podršku su dali i Europol te nekoliko agencija iz više država članica EU-a, u Hrvatskoj je to policija.

EPPO navodi kako se svi osumnjičenici smatraju nevinima dok im se ne dokaže krivnja pred nadležnim talijanskim sudovima.