DETALJI VELIKE AKCIJE USKOK-a Prevarili državu za 6 milijuna eura, novac trošili na stanove, luksuzne satove i vozila

PNUSKOK Hrvatska
Hina

Uskok je donio rješenje o provođenju istrage protiv 53 osobe koje su uhićene u velikoj akciji diljem Hrvatske u utorak. Istraga je pokrenuta zbog sumnje da su okrivljenici sudjelovali u organiziranoj prevari, u kojoj je državni proračun oštećen za više od 2 milijuna eura. Radi se o kaznenim djelima zločinačkog udruženja, utaje poreza i carine te pranja novca, a skupina je, sumnjaju istražitelji, djelovala gotovo dvije godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema Uskoku, sve je počelo početkom 2023. godine, a navodno je glavni organizator bio muškarac koji je formalno bio odgovorna osoba u više tvrtki, ali je zapravo iz sjene vodio posao. On je, tvrde istražitelji, okupio ekipu od još devetero ljudi, među kojima su bili direktori i osobe koje su mogle raspolagati novcem raznih tvrtki. Zajedno su smislili način da preko lažnih računa varaju državu i izvlače novac, saznaje Index.

Lažni računi, fiktivne firme i provizija

Plan je bio jednostavan – osnivali su ili preuzimali tvrtke koje uopće nisu imale stvarno poslovanje. Te firme služile su samo za izdavanje lažnih računa za usluge i robu koje nikad nisu isporučene. Cilj je bio umanjiti obveze za PDV, a sve na štetu državnog proračuna.

Organizator je, kažu istražitelji, uz proviziju pronalazio ljude spremne da sudjeluju u prevari – vlasnike obrta i tvrtki koji su pristajali odbijati pretporez na temelju lažnih računa i tako si osigurati nepripadajuću zaradu. On i jedan od članova ekipe koordinirali su cijelu operaciju – od dogovaranja detalja, preko izrade računa i prateće dokumentacije, do raspodjele novca.

Lažni računi izdavali su se brojnim tvrtkama i obrtima, uključujući one kojima su stvarno upravljala dvojica članova iste skupine. Na temelju tih računa država je ostala bez najmanje 2.002.591 eura.

Dizali milijune u gotovini i dijelili zaradu

Kad bi novac sjeo na račune fiktivnih firmi, krenulo bi izvlačenje. Članovi grupe podizali su gotovinu ili su novac prebacivali na račune drugih osoba, koje su potom, po nalogu organizatora, također dizale gotovinu i predavale mu je.

Prema Uskoku, na taj način podigli su najmanje 6.1 milijun eura. Od toga su za sebe zadržali oko milijun eura, koliko im je pripalo po dogovoru o podjeli provizije, dok su ostatak vraćali naručiteljima lažnih računa – vlasnicima obrta i tvrtki uključenih u lanac prevare.

Novac oprali kroz stanove, aute i luksuzne satove

Osim što su izvlačili novac, istražitelji ih sumnjiče i za pranje novca. Tako su, tvrdi Uskok, krajem 2024. i početkom 2025. godine dvojica članova skupine, nakon što su zaradili na provizijama, najmanje 245.500 eura od nezakonito stečenog novca uložili u nekretnine, automobile i skupe satove. Sve to, smatra Uskok, napravili su da bi prikrili trag novca i pokušali ga prikazati kao zakonito zarađen.

Masovno priznavali muljanja s PDV-om, Uskok traži istražni zatvor za šest osoba

Uskok je od suca istrage Županijskog suda u Zagrebu zatražio da šestorici osumnjičenih odredi istražni zatvor. Riječ je o osobama koje se smatra ključnima za organizaciju i provođenje ovog plana izvlačenja novca preko lažnih računa.

Index doznaje da su svi za koje nije zatražen istražni zatvor priznali muljanja s PDV-om.

Među onima koji su pušteni na slobodu je, kako smo već pisali, i bivši nogometaš, sada ugostitelj Josip Šimić.