GRAĐANI, AMERIKANCI, DOMAĆI MILIJUNAŠI Tko su vlasnici vojnih kompanija u BiH

Nakon što je američki predsjednik Donald Trump uveo carine od 35 posto na robu iz Bosne i Hercegovine, objavljeno je koja će industrija biti najviše pogođena.
To će, naime, biti namjenska, odnosno vojna industrija, jer upravo te proizvode najviše izvozimo u SAD. Amerika je ujedno i najvažniji kupac ovih proizvoda iz Bosne i Hercegovine.
Iako se namjenska industrija najčešće povezuje s državnim vlasništvom, to je samo djelomično točno. Istina je da Federacija BiH ima suvlasnički udio u većem broju tvrtki, i to u iznosu od 51 posto. Iako se često može čuti da je Vlada FBiH vlasnik tih dionica, ona je zapravo samo upravitelj, dok je vlasnik sama Federacija, odnosno građani.
Zanimljivo je, međutim, vidjeti tko su vlasnici preostalog dijela dionica, dakle praktično polovice dionica tih tvrtki, piše BiznisInfo.ba.
Također, u BiH postoji i veći broj potpuno privatnih tvrtki koje proizvode i izvoze oružje i streljivo. Prema domaćim zakonima ne postoje prepreke za to da privatne kompanije posluju u ovoj oblasti, naravno, nakon što dobiju sve potrebne dozvole.
Pretis Vogošća
Pretis je tvrtka u velikoj ekspanziji i u specifičnoj situaciji jer su Amerikanci suvlasnici značajnog udjela.
Naime, prošle godine je firma Sikto d.o.o. Sarajevo stekla 41,53 posto udjela u Pretisu. Vlasnik ove firme je kompanija Sitko Acquisition iz Delawarea, SAD. Osim toga, američka tvrtka Regulus Global najavila je veliki investicijski plan za Pretis.
Zasad nije posve jasno kakav je odnos između ove dvije američke kompanije, no jasno je da je Pretis, kako smo ranije pisali, postao „američki igrač“ na ovim prostorima. Hoće li mu to pomoći u aktualnoj situaciji – ostaje za vidjeti.
Inače, 51 posto dionica u Pretisu ima FBiH. ZIF Herbos fond d.d. Tuzla ima 3,1 posto, a tvrtka AMC ima 1,7 posto dionica. Vlasnik tvrtke AMC je Shah Shehraze iz SAD-a, s boravkom u Sarajevu. Pretis ima ukupno 105 dioničara.
Binas Bugojno
Sve što vrijedi za Pretis, u velikoj mjeri vrijedi i za Binas. Tvrtka Sikto paralelno je stekla 25,7 posto udjela u Binasu, a Regulus Global također je najavio svoj investicijski plan. Binas također bilježi veliku ekspanziju.
Federacija ima 51 posto dionica, ZIF “Bonus” d.d. Sarajevo 14,8 posto, Muhamed Gurbeta 5 posto, a AMC 1,6 posto. Binas ima ukupno 18 dioničara.
Unis Ginex
Unis Ginex još je jedna kompanija namjenske industrije koja je postala okosnica industrijskog razvoja BiH. Federacija ima 51 posto vlasništva, dok su nekoliko goraždanskih poduzetnika posljednjih godina kupili značajne udjele.
Ističe se Halil Oković, vjerojatno najbogatiji Goraždanin i vlasnik firme Okac, koji ima oko 16 posto dionica Ginexa, a dodatnih 7,6 posto posjeduje preko firme Okac. Sadeta Hubjer ima oko 8 posto dionica, Hamid Pršeš 4,4 posto, a Hasan Đozo oko 2,3 posto.
Firma TAK Sarajevo, čiji je vlasnik Hamid Pršeš, ima oko 1,7 posto dionica Igmana, PTG Goražde 1,5 posto, Muhamed Hubanić 1,3 posto, a listu deset najvećih dioničara zatvara Enver Pršeš s 1,1 posto.
Pobjeda Technology
Jedna od uspješnih privatnih firmi je PTG Goražde, koju su prije nekoliko godina preuzeli Hamid Pršeš i Halil Oković.
Raniji većinski vlasnik s nešto više od 50 posto bio je Grasso Holding iz SAD-a. Pršeš i Oković 2022. godine kupili su najprije udio Grasso Holdinga za oko deset milijuna KM, a zatim i većinu preostalih dionica.
Tvrtka je prošle godine ostvarila ukupne prihode od 69,3 milijuna KM, što govori da ne zaostaje za ostalim divovima namjenske industrije.
Igman Konjic
Igman iz Konjica najveća je vojna kompanija u BiH prema ukupnim prihodima. Federacija ima 51 posto vlasništva, dok obitelj Ahmetlić posjeduje oko 33 posto dionica. Poznati su po kompaniji Hifa Petrol.
Braća Ahmed i Muharem Ahmetlić članovi su Nadzornog odbora Igmana. Prošle godine došlo je do promjene statuta firme, broj članova NO-a povećan je s tri na pet, čime je i Muharem Ahmetlić ušao u NO kao predstavnik državnog kapitala, što ukazuje na podršku Vlade FBiH. Ahmetlići su, prema ranijim informacijama, obvezni objaviti ponudu za preuzimanje cijele firme.
Treći najveći dioničar Igmana je ZIF “Bonus” d.d. Sarajevo s 9 posto dionica, a još nekoliko fondova ima manje udjele. Firma ima ukupno 40 dioničara.
BNT-TMiH Novi Travnik
BNT – Tvornica mašina i hidraulike Novi Travnik sve je važniji igrač. Prošle godine imala je najveći postotni rast prihoda u sektoru. Ukupni prihodi iznosili su 34,7 milijuna KM.
Većinski vlasnik je FBiH sa 51 posto, a drugi najveći dioničar fond Bonus Sarajevo sa 18,3 posto. BIG – Investicijska grupa Sarajevo ima 17 posto, Herbos fond Tuzla 6,1 posto, ZIF Naprijed Sarajevo 2,2 posto, a Eurofond-1 Sarajevo 1,3 posto. Firma ima 67 dioničara.
Glavna djelatnost firme je proizvodnja minobacača, haubica, ručnih bacača, bestrzajnih topova, tenkovskih i avionskih topova.
TRZ Hadžići
Tehnički remontni zavod Hadžići prošle godine zabilježio je pad prihoda i poslovao s gubitkom. Kompanija još traži svoje mjesto na tržištu i partnere za razvoj.
FBiH posjeduje 51 posto udjela, fond Bosfin Sarajevo 24,7 posto, Mehmed Mujić 9,5 posto, a Eurofond-1 Sarajevo preostali dio. Ukupno ima 42 dioničara.
Zrak Sarajevo
Zrak je jedina firma namjenske industrije u stečaju. Nedavno je BNT-TMiH postao strateški partner koji pomaže Zraku da se izvuče iz stečaja i stabilizira poslovanje.
FBiH ima 51 posto, ZIF Bosfin Sarajevo 21,1 posto, a ZIF MI-Group Sarajevo 16,2 posto. Zrak ima čak 366 dioničara.
AC Unity
Goražde je važan centar namjenske industrije, a to potvrđuje i uspješna tvrtka AC Unity, poznata po proizvodnji suvremenog oružja, uključujući pušku „Alfa SMG 9“. Vlasnik je poznati poduzetnik Redžo Bekto.
Vitezit
Imovinu Vitezita kupila je firma WDG Promet d.o.o., iza koje stoji obitelj Zubak. Planiraju uložiti više od 150 milijuna eura u modernizaciju i pokretanje proizvodnje. Počelo je i prvo zapošljavanje, ali se još čekaju svi uvjeti za realizaciju investicije.
Cilj je transformirati Vitezit u suvremeni industrijski centar za vojnu i civilnu industriju u BiH i regiji.
Tehnički remont Bratunac
Tehnički remont Bratunac jedina je poznata kompanija namjenske industrije u Republici Srpskoj. Poznata je po proizvodnji oklopnih vozila, ali i pištolja te drugih proizvoda. Vlasnik je Slavenko Ristić.