Evo koliko je Aluminij godišnje uplaćivao novca za zdravstveno osiguranje

Aluminij
Hercegovina.info

Zdravstveno vijeće Ministarstva zdravstva, rada i socijalne skrbi Hercegovačko-neretvanske županije održalo je redovitu sjednicu na kojoj je razmatrano stanje u svezi s problematikom mulja s pročišćivača koje je posljednjih mjeseci predmetom više analiza. Inicijativu za razmatranjem uputila je Udruga „Futura“ iz Mostara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zakonom je utvrđen djelokrug rada Zdravstvenog vijeća čija je zadaća procjena i monitoring zaštite prava pacijenata, te nema mjerodavnosti po pitanju analize spornog mulja.

Ministarstvo zdravstva, rada i socijalne skrbi naložilo je, u sklopu svojih mjerodavnosti, fizikalno-kemijske analize vode za piće iz Grada Mostara i svih općina na području HNŽ. Analiza je pokazala ispravnost svih uzetih uzoraka, o čemu je javnost upoznata putem medija.

Zaključak Zdravstvenog vijeća je da treba urediti zakonsku regulativu kojom će biti definirana klasifikacija otpadnih voda i druga pitanja od značaja za zbrinjavanje te vrste otpada.

Također, Zdravstveno vijeće je razmatralo i aktualnu situaciju gašenja tvrtke „Aluminij“ d.d. Mostar sa stajališta utjecaja na zdravstveni sustav. Prema podacima Zavoda zdravstvenog osiguranja, a prateći izvršenje prethodnih godina, „Aluminij“ je godišnje uplaćivao cca. 4.500.000 KM na ime doprinosa za zdravstveno osiguranje.

Nadalje, procjenjuje se da bi gašenje „Aluminija“ negativno utjecalo na druge gospodarske subjekte koji značajne prihode ostvaruju poslovanjem s „Aluminijem“ što bi se moglo odraziti na dodatno smanjenje prihoda od doprinosa na godišnjoj razini za još cca. 1.500.000 KM. Radi se o značajnim sredstvima koja će, zasigurno, utjecati na smanjenje obujma prava pacijenata.

S obzirom na najavu štrajka liječnika medicine i stomatologije po pitanju nepoštivanja kolektivnog ugovora, Zdravstveno vijeće je razgovaralo i o trenutačnom stanju u zdravstvu, točnije o povećanju kvalitete usluge u proteklom razdoblju s obzirom na poboljšanje materijalnog statusa zdravstvenih djelatnika, a vezano za poštivanje radnog vremena, smanjenje listi čekanja, pravo na osobno dostojanstvo i dr.
Zdravstveno vijeće poziva zdravstvene ustanove da, sukladno njihovim ovlastima, vrše redovitu kontrolu poštivanja radnog vremena u zdravstvenim ustanovama.

Također, traže i imenovanje Povjerenstva koje će obavljati izvanrednu kontrolu sukladno Pravilniku o radnom vremenu.

Ministarstvo zdravstva, rada i socijalne skrbi će, na inicijativu Zdravstvenog vijeća, distribuirati zdravstvenim ustanovama plakate kako bi upoznali pacijente na koji način mogu podnijeti prigovor prema Zakonu o pravima, obvezama i odgovornostima pacijenta ukoliko nisu zadovoljni pruženom zdravstvenom uslugom ili postupkom zdravstvenog ili drugog radnika zdravstvene ustanove.