Devet od deset njemačkih gospodarstvenika opet bi investiralo u BiH
... investiralo u BiH, prenosi bh. novinska agencija Patria.
Ocjena gospodarske situacije u BiH od njemačkih i drugih investitora i ove godine je prilično skromna. Ipak, u pogledu na vlastito poslovanje, kompanije su dosta optimistične. Ovo proizlazi iz rezultata gospodarskog istraživanja 2015. koje Predstavništvo njemačkog gospodarstva u BiH provodi svake godine među članovima udruženja Wirtschaftsverein BiH, te drugim kompanijama s njemačkim i domaćim kapitalom.
Opću gospodarsku situaciju u BiH većina ispitanika još uvijek ocjenjuje lošom, izgledi za budućnost su, međutim, manje pesimistični nego u prethodnoj godini. Kompanije su većinom zadovoljne poslovnom situacijom i očekuju porast prometa. Pola ispitanika je najavilo investicijske planove i otvaranje novih radnih mjesta u 2015. U kontekstu investicijske klime, bh. radna snaga je ponovno ocijenjena pozitivno, dok velike brige zadaju korupcija i kriminal, komplicirana javna uprava, porezni sustav i ustanove te politička i socijalna nestabilnost.
Velika većina ispitanih kompanija BiH i dalje smatra dobrom lokacijom za poslovanje, a i relativna ocjena u usporedbi s drugim državama je dosta bolja u odnosu na prijašnja ispitivanja. Ispitanici smatraju kako bi bilo korisno i bitno provesti gospodarske reforme u administraciji te u oblastima poreznog i radnog prava. Iako trenutačno stanje gospodarstva u BiH 2/3 ispitanika ocjenjuje kao loše, u usporedbi s rezultatima prethodnih godina nazire se optimizam.
Opće izglede za gospodarstvo u 2015. u odnosu na prethodnu godinu 22% ispitanika ocjenjuje kao bolje. Istraživanje je pokazalo i da je izvoz od velikog značaja za kompanije pa tako 40% ispitanika računa s povećanjem izvoznih aktivnosti u 2015. Zanimljivo je da 88% svih ispitanika izlazak na njemačko tržište smatra bitnim ili izuzetno bitnim. Skoro svi sudionici u istraživanju (98%) proces približavanja EU smatraju važnim ili veoma važnim.
Može se zaključiti da kompanije od procesa integracije BiH u EU očekuju bolji pristup stranim tržištima, a prije svega i poboljšanje okvirnih uvjeta za poslovanje u BiH. Nedostaci koje su ispitanici za BiH kao lokaciju za ulaganje naveli su: nedostatak političke i pravne sigurnosti, komplicirana administracija, stagnacija reformi, porezni i drugi nameti, postojanje korupcije te obrazovni sustav.