DOBROVOLJNO OSIGURANJE Sami sebi možete uplaćivati staž, a evo koliko vam je mjesečno potrebno novca
Čest problem radnika u Federaciji je da nemaju radnog staža jednako godinama rada.
Naprimjer, izbjegavajući zakonske obveze poput prijavljivanja radnika i redovnog uplaćivanja staža, mnogi poslodavci pribjegavaju da zaposlenike drže godinama na ugovoru o djelu ili jednostavno "na crno", piše Faktor.
Mjesečni iznos 288,83 KM
Zbog toga se događa da osobe umjesto za 20 godina kontinuiranog rada u profesiji imaju isto toliko staža, oni imaju nekih desetak godina i nisu rijetki oni koji pitaju mogu li sebi uplaćivati staž kako bi se koliko - toliko približili uvjetima za odlazak u mirovinu.
U Federalnom zavodu za mirovinsko i invalidsko osiguranje su kazali kako građani mogu sebi uplaćivati staž.
"Iznos dobrovoljnog osiguranja u 2023. godini je 288,83 KM. Toliko je određeno prema prosjeku federalne plaće i ne može više niti manje od tog iznosa. Ovo osiguranje se regulira u Zavodu PIO sklapanjem ugovora i uplaćuje se mjesečno. Dobrovoljno osiguranje može uplaćivati svaka osoba starija od 15 i mlađa od 65 godina života, a koja ima prebivalište u Federaciji BiH i koja se ne nalazi u obveznom osiguranju. Dakle, koja nije u radnom odnosu", rekao je Tomislav Kvesić, glasnogovornik Federalnog zavoda za mirovinsko i invalidsko osiguranje.
Staž ide od trenutka predaje dokumentacije
Kod plaćanja staža u poslovnicu Zavoda PIO, osoba mora donijeti uvjerenje o prebivalištu, liječničko uvjerenje i osobnu iskaznicu.
Dobrovoljni staž ide od trenutka predaje dokumentacije.
Kod uplate dobrovoljnog osiguranja ne treba tvrtka kao posrednik. Osoba se registrira, dobije rješenje o dobrovoljnom osiguranju i taj staž se računa kao mirovinski, odnosno, redovni staž.
U Zavodu PIO FBiH rečeno nam je ranije kako se događalo da naši ljudi, a koji su vani, imaju nekih 13 ili 14 godina staža ovdje, sebi plaćaju staž kako bi namirili na 15 godina jer to je minimum koji je potreban da se ode u mirovinu sa 65 godina života.
Za dobrovoljni staž u prošloj godini na mjesečnom nivou trebalo je izdvojiti 259,83 KM, a recimo 2019. godine po 230 KM.