Pavuna: Dosjei Udbe bi uskoro trebali biti objavljeni na Internetu, Hodak: Zašto ne?
- Ali ionako će svi ti antikristi, razni socijalni šminkeri, partitokrati, sluge Novog svjetskog poretka, propasti - dodao je Pavuna i naglasio 'kako je svima jasno da sve i dalje dirigiraju i kontroliraju Udba i inozemni centri moći te kako je u zadnjih 18 godina od oslobođenja ostalo tek 'o''.
Vukušić: Najprije treba promijeniti zakon
Tragom Pavunine informacije obratili smo se Boži Vukušiću, autoru nekoliko knjiga na tematiku Udbe. Vukušić vjeruje kako bi takva objava u Hrvatskoj bila protuzakonita.
- Ne mislim da je takva ideja realna, jednostavno zato što je taj dio po zakonu državna tajna i to se ne može objavljivati. U slučaju da netko i objavi, hrvatska država će tražiti skidanje toga i kazneni progon onog koji je to napravio. Najprije treba promijeniti zakon. No, ne vjerujem ni da netko to ima u obliku da bi mogao to staviti na internet - kaže Vukušić. Na primjedbu kako bi onaj koji bi objavio tako nešto završio kao američki zviždač Bradley Manning, Vukušić kaže:
- Hrvatska nije SAD pa da može tako progoniti nekog. Ali postupak bi bio otprilike isti.
Hodak: Moglo bi se dogoditi
Za mišljenje smo upitali i uglednog odvjetnika i kolumnista portala Dnevno, Zvonimira Hodaka.
- Je li ideja realna ili ne, to će pokazati vrijeme, ja mogu samo špekulirati. Usporedbe koje je Pavuna napravio sa drugim zemljama ne stoje jer je svagdje napravljena nekakva lustracija osim u Hrvatskoj gdje su oni još uvijek u samom vrhu ove vlasti. A bili su i u HDZ-u; ne mislim u ideološkom smislu, nego da su u Hrvatskoj uhvatili najčvršće korijene. U Hrvatskoj će to ići najteže, ali ne vidim zašto se to ne bi moglo dogoditi. U krajnjoj liniji, sad smo u EU pa su pravila igre malo drugačija. S obzirom na rezoluciju Vijeća Europe o komunizmu kao zločinačkoj ideologiji i s njihove strane je moguć pritisak. Do 1. srpnja takav pritisak nije mogao biti formalno izvršen, a sada može - kaže Hodak. Dodaje kako smatra da u takvoj objavi ne bi bilo ništa protuzakonito.
- Ne vidim što bi bilo protuzakonito ukoliko bi se na Internetu objavila imena suradnika Udbe i njihove djelatnosti. Ako su radili za Udbu, u komunističkom sustavu kojeg je Vijeće Europe proglasilo zločinačkom ideologijom, što bi bilo protuzakonito u objavi njihovih imena? To bi bilo u skladu s tim da su i nacizam i fašizam i komunizam zločinačke ideologije. Možda je g. Vukušić bolje upućen u interne propise, to je njegova uža specijalnost.
Osobno, mislim da ne bi bilo protuzakonito da se objavi da je npr. gospodin Budimir Lončar bio šef Ozne u Zadru poslije rata - objašnjava Hodak.