ZGRADA DODIKOVOG KUMA Povjerenstvo za borbu protiv korupcije traži poništenje oglasa za novo sjedište UNO-a

Branislav Borenović, predsjedatelj Povjerenstva za borbu protiv korupcije Zastupničkog doma Parlamenta BiH, izjavio je da se u izvješću predstavljenom članovima Povjerenstva ukazuje na tijek postupka u vezi s kupnjom zgrade za Upravu za neizravno oporezivanje (UNO).
Istaknuo je da je sporna okolnost povećanje sredstava predviđenih za kupnju zgrade sa 37,9 na 103,4 milijuna konvertibilnih maraka, dodajući da je i Ured za reviziju institucija BiH ukazao na taj problem.
"Ukazano je na nepravilnosti u vezi s povećanjem sredstava, iako Uprava nije podnijela takav zahtjev. Ured za reviziju jasno je naveo da su dopisi Uprave bili informativnog karaktera te da je povećanje u suprotnosti sa zakonom", rekao je Borenović.
Dodao je da je gradonačelnik Banje Luke poslao dopis izražavajući spremnost da pomogne u pronalaženju zemljišta na području grada za gradnju nove zgrade, te naglasio otvorenost za suradnju.
Unatoč tome, kako navodi Borenović, 1. travnja objavljen je identičan oglas za kupnju zgrade za potrebe Uprave.
"Sadržaj oglasa je uvijek isti. Ide se u smjeru kupnje gotovog objekta, i to onog koji ne odgovara stvarnim potrebama Uprave", kazao je Borenović, pojašnjavajući da Uprava trenutno koristi 8.900 četvornih metara, dok se sada traži zgrada od 17.000 četvornih metara.
Povjerenstvo je, osim zahtjeva za poništenje spornog oglasa, odlučilo dostaviti izvješće Tužiteljstvu BiH zbog uočenih nezakonitosti, sumnji na koruptivne radnje i političko pogodovanje u postupku javne nabave.
Protiv ovih zaključaka glasovao je zastupnik Milorad Kojić, koji je doveo u pitanje osnovanost tvrdnje da je gradnja povoljnija opcija, sugerirajući da Povjerenstvo možda i samo ulazi u zonu korupcije.
"Zar mi kao Povjerenstvo za borbu protiv korupcije ulazimo u korupciju surađujući s gradonačelnikom?", upitao je Kojić.
Borenović mu je odgovorio kako je odluka donesena temeljem preporuka i analize tržišta te da bi bilo neodgovorno prihvatiti skuplje rješenje ako postoji znatno povoljnije.
Član Povjerenstva Safet Kešo istaknuo je da usvojeni zaključci predstavljaju mogući izlaz iz trenutne situacije, ali i način da se sačuva integritet institucija i uštedi javni novac koji bi se mogao usmjeriti tamo gdje je potrebniji.
Na sjednici Povjerenstva usvojeni su i zaključci o Južnoj plinskoj interkonekciji i Zakonu o Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH. Predviđa se da se o napretku projekta Južne interkonekcije redovito izvješćuje Zastupnički dom, dok se od Vijeća ministara i Ministarstva prometa i komunikacija traži da pripreme izmjene Zakona o Agenciji, uključujući pravila o izboru, ograničenju mandata i razrješenju rukovoditelja.
Borenović je također obavijestio Povjerenstvo o zahtjevu Samostalnog sindikata državnih službenika i zaposlenika UNO BiH za zaštitu prava Emira Mešića. Riječ je, kako je naveo, o slučaju mobinga nad zaposlenikom koji je izgubio posao, te je predložio da se zatraže dodatne informacije od Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća.
Emir Mešić je zaštićeni zviždač, koji je prijavio nepravilnosti u radu Uprave državnom tužiteljstvu, a godinu dana nakon prijave govorio je o tome javno za portal Detektor.
Nakon toga su protiv njega pokrenuta tri disciplinska postupka, a u jednom od njih je dobio otkaz.
U sudskom postupku protiv Uprave, gdje se žalio na odluku o otkazu, izgubio je, te mu je onemogućeno obavljanje poslova državnog službenika u narednih pet godina.