ZAKON O STUDENTSKOM RADU U HNŽ Moći će raditi 20 sati tjedno, a minimalnu cijenu rada odredit će Vlada

Studenti

Skupština Hercegovačko-neretvanske županije 23. prosinca glasat će o Zakonu o studentskom radu, koji će studentima omogućiti formalno uređene uvjete za obavljanje privremenih i povremenih poslova. Ovim zakonom, kako je istaknuto, županija nastoji poboljšati studentski standard i stvoriti bolju poveznicu između obrazovanja i tržišta rada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što zakon donosi studentima?

Zakon precizno definira prava i obveze svih sudionika: studenata (izvođača), naručitelja posla (poslodavaca) i posrednika (studentskih centara ili ustanova). Pravo na studentski rad imaju redovni i izvanredni studenti koji nisu u radnom odnosu i nemaju samostalnu djelatnost.

Minimalna cijena studentskog rada određivat će se odlukom Vlade županije, a puno radno vrijeme za studente bit će ograničeno na 20 sati tjedno. Studentima je osigurano pravo na odmor tijekom rada pod istim uvjetima kao i redovitim radnicima.

Posrednici kao ključni sudionici

Posrednici, poput studentskih centara i visokih učilišta, igraju ključnu ulogu u provedbi zakona. Oni su odgovorni za: vođenje evidencija o studentima i poslodavcima, kontrolu obračuna naknada, naplatu i isplatu naknada studentima najkasnije tri radna dana od uplate poslodavca.

Posrednici također imaju obvezu podržati prava studenata i zastupati ih u slučaju neisplate naknade. Prihod od posredovanja koristi se za poboljšanje studentskog standarda, poput smještaja, prehrane te kulturnih i sportskih aktivnosti.

Sigurnost i pravednost

Zakon propisuje stroge mjere za zaštitu prava studenata. Poslodavci su obvezni: voditi dnevne evidencije o prisutnosti studenata, osigurati sigurne uvjete rada u skladu sa zakonima o zaštiti na radu i uredno obračunati i isplatiti naknade.

Prekršaji će se strogo sankcionirati, s kaznama koje se penju do 10.000 KM za pravne osobe i 5.000 KM za fizičke osobe.

Studentska praksa i povezivanje sa strukom

Posebna prednost zakona jest poticanje studenata da obavljaju poslove vezane uz svoju struku. Ovi poslovi tretiraju se kao studentska praksa, čime studenti stječu dragocjeno radno iskustvo tijekom studija.

Nadzor i provedba

Inspekcijski nadzor provodit će nadležna tijela, a postupak može biti pokrenut na zahtjev studenata, poslodavaca ili posrednika. Ministarstvo obrazovanja nadzirat će zakonitost rada posrednika.

Zakon o studentskom radu predstavlja značajan korak prema formalnom uređenju studentskog rada, štiteći prava studenata i olakšavajući njihovo povezivanje s tržištem rada. S primjenom zakona, studenti će imati veću financijsku sigurnost, dok će županija stvoriti temelje za unapređenje studentskog standarda i boljeg povezivanja obrazovanja i gospodarstva.

Zakon stupa na snagu osmog dana od objave u Narodnim novinama Hercegovačko-neretvanske županije