ZABRINJAVAJUĆI PODACI Svaki četvrti učenik kocka, svaki peti pije alkohol, visok postotak pušača među maloljetnicima
Zabrinjavajući podaci o kockanju, konzumaciji alkohola, cigareta i marihuane među djecom i mladima u dobi od 13 do 17 godina predstavljeni su jučer nakon provedenog istraživanja u tri kantona Federacije Bosne i Hercegovine.
Istraživanje su proveli Udruženje za prevenciju ovisnosti Narko-ne, u saradnji s organizacijom Promente socijalna istraživanja, na području Kantona Sarajevo, Zeničko-dobojskog i Srednjobosanskog kantona.
Rezultati pokazuju da 24,9% ispitanika, odnosno svaki četvrti učenik, sudjeluje u igrama na sreću, a više od polovice roditelja djece koja kockaju svjesno je tog problema.
Daljnji podaci otkrivaju da 18% ispitanika konzumira cigarete, svaki četvrti koristi električne cigarete, 6,4% koristi snus, dok više od četvrtine učenika konzumira nargilu. Svaki peti ispitanik konzumira alkohol, dok marihuanu koristi 6% njih.
Razlozi i obrazci ponašanja
Prema istraživanju, znatiželja, pritisak vršnjaka i želja za isticanjem glavni su razlozi zbog kojih mladi posežu za sredstvima ovisnosti. Što se tiče interneta, čak 91,2% ispitanika provodi više od dva sata dnevno koristeći internet. Izuzimajući 38% učenika koji ga koriste za školu i učenje, većina mladih internet koristi za društvene mreže, zabavu ili bez jasnog cilja.
Posebno zabrinjava podatak da 35% ispitanika smatra kako njihovi roditelji nisu zainteresirani za to što rade na internetu.
Reakcije i preporuke
Na prezentaciji istraživanja sudjelovali su predstavnici osnovnih i srednjih škola, organizacije koje rade s djecom i mladima, institucije iz sektora zdravstva, pravde i sigurnosti, kao i predstavnici lokalnih vlasti i ministarstava obrazovanja. Rezultati istraživanja poslužit će kao osnova za kreiranje i provođenje znanstveno utemeljenih programa prevencije ponašajnih ovisnosti i konzumiranja različitih štetnih supstanci.
"Rezultati ukazuju na visoku stopu korištenja interneta te zabrinjavajuće konzumiranje cigareta, alkohola i marihuane među mladima, unatoč zabranama u školama. Pozivamo obrazovne institucije, vlasti i roditelje da zajedno rade na implementaciji preporuka istraživanja i prevenciji kako bismo stvorili sigurnija i zdravija okruženja za našu djecu i mlade," izjavila je Edisa Adžović, menadžerica grantova projekta SMART Balkan.
Uzorkovanje istraživanja
Istraživanje je provedeno na uzorku od 1.066 ispitanika, od čega 52,7% čine djevojčice, a 46,9% dječaci. Realizirano je u 27 osnovnih i srednjih škola na području ukupno 24 općine.