ZABRINJAVAJUĆI PODACI Svake godine u našoj državi se dijagnosticira 500-600 karcinoma grlića maternice
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), svaki dan u svijetu dijagnosticira se više od 1.000 novih slučajeva karcinoma grlića maternice.
U Bosni i Hercegovini statistike pokazuju poražavajuće brojke.
Prema podacima iz prethodnih godina, procjenjuje se da godišnje u našoj zemlji bude dijagnosticirano između 500 i 600 novih slučajeva karcinoma grlića materice, donosi Faktor.
Nedostatak sustava prevencije
Iako se brojke mogu razlikovati ovisno od izvora i točnog razdoblja, prema riječima prof. dr. Mahire Jahić, specijaliste ginekologije, karcinom grlića maternice drugi je najčešći rak među ženama u BiH, odmah iza raka dojke.
"Stopa smrtnosti od ovog karcinoma također je zabrinjavajuća, a bolest je često dijagnosticirana u kasnijim fazama, kada su šanse za uspješno liječenje značajno smanjene. Jedan od ključnih razloga za visoku stopu oboljelih i umrlih je nedostatak sustava prevencije, uključujući HPV cijepljenje i redovan citološki skrining (Papa test), koji nisu dovoljno rašireni u BiH. To znači da mnoge žene nisu obuhvaćene preventivnim programima koji mogu drastično smanjiti broj oboljelih jer HPV vakcinacija može spriječiti većinu slučajeva karcinoma grlića maternice, a redovni screening može pomoći u ranom otkrivanju prekanceroznih promjena i karcinoma", navodi Jahić u povodu siječnja, mjeseca u kojem se podiže svjesnost o karcinomu grlića maternice.
Prema podacima za 2020. godinu, broj žena u BiH koje su radile screening na karcinom grlića maternice u starosnoj dobi od 20 do 24 godine je - 7,3 posto, od 25 do 29 - 12, od 30 do 39 - 21,9, od 40 do 49 - 25,9, od 50 do 65 godina - 32 posto.
Brojke su, ističe Jahić, poražavajuće ako se uzme u obzir da živimo u 21. stoljeću kada su nam mnoge stvari dostupne.
"Karcinom grlića maternice jedan je od najčešćih i najopasnijih oblika tumora među ženama, a ipak predstavlja bolest koja se može u velikoj mjeri spriječiti. Nažalost, BiH se još suočava s velikim izazovima u oblasti prevencije ove bolesti jer naša zemlja nema uspostavljen nacionalni program prevencije niti HPV cijepljenje, što stavlja zdravlje mnogih žena u veliki rizik", naglašava Jahić.
Napominje kako je jedan od glavnih uzročnika karcinoma grlića maternice Humani papiloma virus (HPV) koji se prenosi seksualnim putem.
"Na globalnom nivou vakcinacija protiv HPV-a postala je ključna preventivna mjera jer sprječava infekciju najopasnijim vrstama HPV-a koje uzrokuju karcinom. U zemljama koje su implementirale nacionalne programe cijepljenja vidljivi su značajni padovi u incidenci ove bolesti. Međutim, BiH još nema nacionalni program HPV cijepljenja. Iako cjepivo postoji i pokazalo je izuzetne rezultate u prevenciji karcinoma mnoge žene nemaju pristup ovom zaštitnom mehanizmu. Cijepljenje je sigurno, efikasno i preporučuje se u mladim godinama prije nego što dođe do prvih seksualnih kontakata kada je imunološki odgovor na cijepljenje ustvari i najjači", kaže Jahić.
HPV cijepljenje i citološki screening
Pored HPV vakcinacije, citološki screening (Papanikolau test ili Papa test) ključna je preventivna metoda koja omogućava otkrivanje abnormalnih promjena na grliću maternice prije nego što prerastu u karcinom.
"Redovan citološki screening omogućava ženama da prepoznaju promjene na grliću maternice u ranoj fazi kada je bolest potpuno izlječiva. Međutim, u BiH pristup screeningu nije dovoljno rasprostranjen, postoji oportunistički screening, a mnoge žene nisu ni svjesne važnosti redovnog testiranja. Ne želim paničariti, ali mislim da imamo alarmantnu situaciju koja zahtijeva hitnu reakciju svih relevantnih institucija i zajednice", ističe Jahić i dodaje da svaka žena ima pravo na preventivne mjere koje joj mogu spasiti život.
"Potrebno je da BiH što prije implementira nacionalni program prevencije karcinoma grlića maternice, uključujući HPV cijepljenje i redovan citološki screening za sve žene. Ulaganje u zdravlje žena znači ulaganje u zdraviju budućnost za sve. Zato pozivamo sve nadležne institucije, medicinske profesionalce i medije da pokrenu inicijative i više promoviraju važnost prevencije karcinoma grlića maternice kroz edukaciju, dostupnost cijepljenja i screeninga. Samo tako možemo osigurati da naredne generacije žena žive zdravije i duže", kazala je Jahić.