ZABRANA PUŠENJA Od danas nema dima u zatvorenom, no zakon ipak ne vrijedi za sve isto

Pušenje
Freepik

Od danas, 13. prosinca, na snagu stupa potpuna izmjena Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje u Federaciji Bosne i Hercegovine, kao i Pravilnika o zabrani pušenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inspektori od danas izlaze na teren kako bi nadzirali primjenu novih zakonskih i podzakonskih akata. Kontrole će se provoditi redovno, a za kršenje propisa predviđene su kazne u iznosu od nekoliko stotina do nekoliko tisuća maraka.

Za fizičke osobe predviđene su kazne od 100 KM, dok su za pravne osobe kazne u rasponu od 2.000 do 5.000 KM. Odgovorne osobe u pravnim subjektima mogu biti kažnjene s 300 do 1.000 KM. Prema novim propisima, vlasnici objekata površine do 50 m² u kojima se poslužuje samo piće mogu birati hoće li njihov objekt biti pušačkog ili nepušačkog tipa.

Gdje je dozvoljeno pušenje?

Ako je u objektu dopušteno pušenje, prostor mora biti opremljen sustavom ventilacije i filtracije zraka te uređajem za mjerenje i prikaz podataka o podtlaku. U objektima manjim od 50 m² u kojima se poslužuju hrana i piće, pušenje je potpuno zabranjeno.

Za objekte veće od 50 m² u kojima se poslužuje samo piće ili i hrana, Pravilnik o zabrani pušenja predviđa obvezne mjere za osiguranje provedbe zabrane pušenja.

Odvajanje prostora za pušenje

Mjere uključuju fizičko odvajanje prostora za pušenje, koji ne smije biti manji od 10 m² niti veći od 20% ukupne površine prostora. Taj prostor mora biti opremljen sustavom ventilacije i filtracije zraka. U unutrašnjosti pušačke zone ne smije biti šanka niti se smije posluživati hrana.

U prostorima i mjestima gdje je pušenje zabranjeno, nije dopušteno postavljanje pepeljara ili drugih posuda za odlaganje pepela. Zakon duhanske proizvode za pušenje definira kao sve duhanske proizvode, osim bezdimnih proizvoda čija upotreba ne uključuje sagorijevanje.