VRIJEDNA 158 MILIJUNA KM Poništena odluka Vlade RS o dodjeli koncesije za solarnu elektranu

solari solarna elektrana
Ilustracija/Pexels

Okružni sud u Banjoj Luci poništio je rješenje Vlade RS od 18. siječnja ove godine o dodjeli koncesije za izgradnju solarne elektrane 'Dubovik' u Krupi na Uni vrijedne 158 milijuna maraka, otkriva CAPITAL.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osporenim rješenjem, koncesija za izgradnju solarne elektrane 'Dubovik' dodijeljena je konzorciju tvrtki 'SunnyFox' iz Novog Grada i 'GTI' iz Sarajeva, a sud je presudu donio po tužbi konzorcija koji čine 'Solar energetik' iz Krupe na Uni, 'Tempo kompani' iz Beograda, 'Interpromet' iz Novog Grada i 'Siming trade' iz Foče.

''Vlada je u obvezi odmah, a najkasnije u roku od 30 dana donijeti novi upravni akt, uvažavajući pravno shvaćanje i primjedbe suda“, navodi se u presudi u koju je CAPITAL imao uvid.

Podsjećamo, CAPITAL je krajem ožujka ove godine najavio da Republici Srpskoj prijeti tužba i milijunski odštetni zahtjev zbog koncesije za solarnu elektranu 'Dubovik'.

Iako je ovaj portal još prije potpisivanja ugovora upozorio da je tužba podnesena, to nije utjecalo na ministra energetike i rudarstva RS Petar Đokić koji je, umjesto da sačeka okončanje ovog upravnog spora pred Okružnim sudom, otišao korak dalje i potpisao ugovor o dodjeli koncesije s konzorcijem 'SunnyFox' – 'GTI'.

Da zlo bude veće, Đokić je potpisao ugovor usprkos tome što je Pravobraniteljstvo RS prije toga dalo negativno mišljenje i ocijenilo da nema uvjeta za zaključenje tog ugovora.

Pravobraniteljstvo RS ocijenilo je da je prije zaključenja ugovora o koncesiji bilo potrebno izvršiti izradu Prostornog plana za područje Krupe na Uni, odnosno izradu Zoning plana za koncesijsko područje.

''Osim na prethodno ukazano, ističemo mogućnost problematike priključenja na elektro mrežu na što je ukazao pomoćnik ministra za elektroenergetiku Milan Baštinac. On je u aktu upućenom Pravobraniteljstvu RS iznio stav da s obzirom na prethodna iskustva u sudskim postupcima, gdje su tuženi Vlada RS i resorno ministarstvo, nije bilo opravdano pokretanje postupka za dodjelu koncesije za solarnu elektranu Dubovik dok se ne riješi prethodno pitanje priključenja na mrežu, jer bi to moglo dovesti do novog spora s financijskim posljedicama'', navodi se u mišljenju Pravobraniteljstva RS koje je objavio CAPITAL.

Vlasnik i direktor tvrtke 'Siming trade' Mladen Elez koji je zastupao oštećeni konzorcij ranije je rekao za Capital da će samo zbog nezakonitog postupka pred Komisijom za koncesije RS konzorcij koji predstavlja tražiti naknadu od oko 150.000 eura koje su uložili u izradu Studije ekonomske opravdanosti i ostale troškove u ovom postupku.

''Ako sud uvaži naše argumente, u što ne sumnjamo, Vlada bi morala da raskine potpisani ugovor i u tom slučaju će vjerojatno dobiti tužbu od konzorcija SunnyFox-GTI. Ako ne raskine ugovor, onda ćemo mi podnijeti tužbu sa zahtjevom za isplatu odštete zbog izgubljene dobiti'', rekao je ranije Elez koji danas nije odgovarao na pozive, kao ni ministar energetike i rudarstva Petar Đokić.

Za razliku od njega, pomoćnik ministra za energetiku Milan Baštinac kaže kako se dogodilo upravo ono na što je upozoravao, ističući da je veliko pitanje hoće li se problemi i šteta koju izaziva neselektivna i nestrateška dodjela koncesija zaustaviti na slučaju 'Dubovik'.

''Apeliram i na Okružno tužiteljstvo da pokrene aktivnosti na dva predmeta u dodjeli koncesijskih prava za projekt hidroelektrane na Vrbasu i vjetroelektrane Trusina, a koji su vezani za arbitražne postupke u Washingtonu protiv Republike Srpske s odštetnim zahtjevima od nekoliko stotina milijuna eura'', kaže Baštinac za CAPITAL.

On dodaje kako je jednostavno neshvatljiva inertnost institucija u ovakvim situacijama.

''Netko konačno mora javno reci da su realne štete odnosno presuđene arbitraže i potencijalne štete u energetskom sektoru puno veće nego u Šumama Republike Srpske. Mi taj trend moramo zaustaviti, a da bi ga zaustavili određeni dužnosnici moraju biti svjesni da svojom politikom nečinjenja i nezamjeranja moraju da prestanu ili da se povuku sa svojih pozicija i prepuste onima koji su spremni da uđu u konflikte i brane interese Republike Srpske'', kaže Baštinac.

Podsjećamo, prema javnom pozivu, solarna elektrana 'Dubovik' treba se graditi na površini od 102 hektara na području Krupe na Uni. Procijenjena vrijednost investicije je 100.126.000 KM, instalirana snaga 80 MW, a procijenjena godišnja proizvodnja 100 GWh.

Konzorcij 'SunnyFox-GTI' ponudio je jednokratnu koncesijsku naknadu od 792 tisuće KM, dok je planirana vrijednost projekta 158 milijuna KM. Kao garanciju za investiciju dostavio je izvode s računa tvrtke GTI u Zirat banci na kojima se nalazi 2,9 milijuna eura i oko 85 tisuća KM, te potvrdu austrijske tvrtke Green Invest Gmbh ovjerenu od strane notara na iznos od 81 milijun eura.

S druge strane, konzorcij koji čine 'Solar energetik', 'Tempo kompani', 'Interpromet' i 'Siming' trade ponudio je jednokratnu koncesijsku naknadu od 611.000 KM i investiciju u vrijednosti od 122 milijuna KM. Oni su kao garanciju dostavili izvod s računa člana konzorcija 'Tempo kompani' na kojem se nalazi više od 25 milijuna eura, kao i pismo namjere Nove banke izdano toj tvrtki na iznos od 73 milijuna KM.

Tvrtka 'Solar energetik' eliminirana je iz trke za dobivanje koncesije zato što joj nisu dodijeljeni zakonski bodovi kao podnosiocu inicijative. Ova tvrtka podnijela je inicijativu za dodjelu koncesije za izgradnju solarne elektrane 'Dubovik' snage 80 MW, ali na javnom pozivu nije sudjelovala samostalno, već kao član navedenog konzorcija.

Zbog toga im Komisija za koncesije RS nije priznala pravo na bonus od deset posto, pa je nakon bodovanja koncesija dodijeljena konzorciju 'SunnyFox' i 'GTI' koji je imao 88,82 boda.