VODOVOD O BAKTERIJI ESCHERICHIA COLI 'Uzorci vode od srijede još uvijek u analizi, građanima preporučena opreznost'

Voda
Ilustracija/Pexels

Nakon što su društvene mreže jučer preplavile poruke zabrinutih građana zbog moguće kontaminacije pitke vode u Mostaru, portal Hercegovina.info kontaktirao je JP Vodovod Mostar s upitom o eventualnoj prisutnosti Escherichie coli ili drugih bakterija u gradskom vodovodnom sustavu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz Vodovoda su poručili kako se prilikom zamućenja vode postupa prema ustaljenim procedurama, te da je mutnoća rezultat zemljanih nanosa prouzročenih naglim porastom podzemnih tokova nakon obilnih padalina.

''Sama mutnoća vode posljedica je zemljanih taloga, a povećana prisutnost bakterija može biti proporcionalna razini zamućenja na izvorištu'', pojasnili su.

Prema njihovim navodima, prvo blago zamućenje zabilježeno je u ponedjeljak, 24. ožujka, nakon čega je na službenoj web stranici objavljena preporuka prokuhavanja vode za osjetljive skupine potrošača. No, u srijedu ujutro, 26. ožujka, došlo je do naglog i znatnog povećanja mutnoće, zbog čega je odmah objavljeno upozorenje kako “voda nije preporučena za konzumaciju”.

''U objavi se nismo izjašnjavali o prisutnosti bakterija jer u tom trenutku nismo raspolagali rezultatima analize. Nitko od predstavnika medija nas nije kontaktirao, pa nismo imali priliku dati demanti na širenje dezinformacija'', istaknuli su iz Vodovoda.

U ponedjeljak voda bila mikrobiološki ispravna, rezultati od srijede se čekaju

Analizu vode za JP Vodovod Mostar provodi ovlašteni laboratorij Federalnog zavoda za javno zdravstvo. Uzorci se uzimaju redovno, ali i izvanredno kada je to potrebno - kao u trenutačnoj situaciji.

''Uzorci uzeti u ponedjeljak pokazali su mikrobiološku ispravnost, što znači da nije bilo bakterija. No, nakon snažnog zamućenja u srijedu ujutro, odmah su uzeti novi uzorci, čiji se rezultati još čekaju, budući da analiza prisutnosti mikroorganizama zahtijeva određeno vrijeme'', naveli su.

Dodaju i kako u ovakvim situacijama, uslijed ekstremne mutnoće, proces kloriranja vode ne mora nužno ukloniti sve moguće bakterije, zbog čega je i izdana preporuka da se voda ne koristi za piće.

''Smatramo da smo pravovremeno i odgovorno informirali građane o mogućim rizicima, bez izazivanja nepotrebne panike'', zaključili su iz JP Vodovod Mostar.

Ujedno su zamolili medije da ubuduće prenose isključivo službene i provjerene informacije koje objavljuju na web stranici www.vodovod-mostar.ba, te istaknuli kako su uvijek otvoreni za službene upite i davanje točnih informacija.

Portal Hercegovina.info uputio je upit i Federalnom zavodu za javno zdravstvo, Organizacijska jedinica Mostar, no do zaključenja ovog teksta odgovor nije stigao.

Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.