VLADA RAZMIŠLJA Radna nedjelja povremeno i posebno plaćana?

Ilustracija za otvorenu trgovinu
Depositphotos

Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić kazao je kako će njegova vlada razmotriti mogućnost stvaranja pretpostavki za rad nedjeljom te omogućiti radnu nedjelju određen broj dana u godini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Razmotrit ćemo tu mogućnost i primijeniti pozitivna iskustva drugih država, pa ako se to pokaže opravdanim, omogućiti radnu nedjelju određen broj dana u godini. Ta odluka onda podrazumijeva posebnu zaštitu prava radnika koji budu radili nedjeljom, što će podrazumijevati prije svega posebno plaćanje. Zato smatram da je jako važno da svaka izmjena bude zasnovana na realnim podacima i analizama. Naša odluka neće biti vođena samo trenutnim reakcijama, već dugoročnim interesima i održivošću tržišta rada i poslovnog sektora'', poručio je Nikšić.

Pojasnio je kako Vlada mora analizirati i pratiti efekte svojih odluka i onda u skladu s analizom preuzimati potrebne mjere.

''Dok s jedne strane brojevi pokazuju da nema negativnih efekata kad je riječ o ostvarenom prometu u trgovinama, u prosincu 2024. bio je veći za 22,5 milijuna u odnosu na isti mjesec prošle godine, imamo izražene zahtjeve poslodavaca, naročito iz velikih trgovačkih centara, da razmotrimo mogućnost stvaranja pretpostavki i za rad nedjeljom'', zaključio je.

Podijeljene reakcije

U intervju za Bloomberg Adriju kazao je kako razumije da je tema neradne nedjelje izazvala dosta podijeljenih reakcija i da je u javnosti prisutno mišljenje o njenim posljedicama, kako za radnu snagu, tako i za poslodavce, posebno u sektoru maloprodaje.

''Kada smo donosili zakon, uključili smo sve naše partnere, i sindikate i poslodavce i širu zajednicu, zakon je podržan i u oba doma Parlamenta FBiH. Cilj je bio osigurati bolju ravnotežu između privatnog i profesionalnog života radnika, kao i omogućiti porodicama da imaju kvalitetnije vrijeme zajedno. Vjerujemo da su takve mjere važne za socijalnu stabilnost i zdravlje radne snage, koji su, na kraju krajeva, temelj naše ekonomije'', pojasnio je.

Naglasio je kako, svaka odluka, posebno takva koja ima ekonomske implikacije, mora biti pažljivo praćena i evaluirana. 

''Iako su ranije reakcije bile uglavnom pozitivne u pogledu zaštite radnika, razumijemo da postoje izazovi, naročito u maloprodajnom sektoru. Mi kao vlada želimo biti otvoreni za dijalog sa svim zainteresiranim stranama – sindikatima, poslodavcima i stručnjacima – kako bismo došli do rješenja koje neće ugroziti radna prava, ali istovremeno neće dovesti do negativnih ekonomskih posljedica''.

Inicijative za izuzeće

Zakon o unutarnjoj trgovini koji, između ostalog, donosi i neradnu nedjelju, usvojen je u studenom prošle godine. Riječ je o potpuno novom zakonskom tekstu kojim se uređuje oblast trgovine, a koji je usklađen s brojnim aktima Europske unije.

Ovim zakonom, između ostalog, uređuju se uvjeti i način obavljanja trgovine i trgovinskih usluga, te oblici trgovine, kao i način formiranja i isticanja cijena.

Zakonom je definirana zabrana rada trgovina i marketa nedjeljom, odnosno naznačeno je da nedjeljom i u dane praznika mogu raditi cvjećare, pekare, suvenirnice, objekti tradicionalnih i starih obrta.

Zabrana rada nedjeljom ne odnosi se na prodajne objekte koji se nalaze unutar ili su sastavni dio cjeline željezničkih i autobusnih stanica, aerodroma, bolnica, hotela, prostora kulturnih i vjerskih objekata, muzeja i parkova prirode, groblja i specijalizirane trgovina vezane za prodaju na grobljima.

Zakon o neradnoj nedjelji izazvao je dosta podijeljenih mišljenja u javnosti.

I dok je većina radnika u trgovinskom sektoru FBiH podržala neradnu nedjelju, što potvrđuje istraživanje Sindikata prema kojem 96 posto ispitanika želi neradne dane za kvalitetnije vrijeme s obitelji, neki analitičari i poslodavci izrazili su zabrinutost zbog mogućeg smanjenja prihoda i gubitka radnih mjesta.

U zadnje vrijeme inicijative za izuzeće od primjene člana Zakona o unutarnjoj trgovini, odnosno, neradnoj nedjelji sve su češće. Prve inicijative upućene su iz Tuzlanskog kantona, a najavljuju se i u Zeničko-dobojskom.

Konačnu riječ dat će Vlada Federacije.

Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.