VELIKI PROJEKT SOLARA U HODOVU Je li uprava Elektroprivrede HZHB odbijanjem niže ponude financijski oštetila tvrtku?
Elektroprivreda HZHB je 12. kolovoza 2024. godine na svojoj službenoj stranici objavila javni natječaj za izgradnju fotonaponske elektrane u Hodovu kraj Stoca (FNE EP HZHB 1, faza I) snage 50 MW, procijenjene vrijednosti 70 milijuna KM.
Međutim, određene stručne analize u koje je redakcija Hercegovina.info imala uvid iznijele su procjenu da bi realna tržišna vrijednost projekta mogla i trebala biti značajno niža.
Odbijena žalba Končara, propala aukcija
Postupak provedbe natječaja izazvao je i dodatna pitanja vezana uz uvjete i tehničke specifikacije natječajne dokumentacije. U rujnu 2024. godine žalbu na dokumentaciju podnijela je tvrtka Končar Elektroindustrija d.d. Zagreb, no Ured za razmatranje žalbi BiH odbio je žalbu, omogućivši nastavak natječaja.
Žalba Končara je u Uredu za razmatranje žalbi BiH odbijena i postupak je nastavljen.
Zanimljivo je da je jedan od članova Ureda za razmatranje žalbi BiH sa sjedištem u Sarajevu Marko Kolobarić.
Ako prezime zvuči poznato, ne varate se, Marko Kolobarić je brat Branka Kolobarića, kuma Dragana Čovića. Branko Kolobarić je otac Nine Džidić.
O radu Marka Kolobarića ekstenzivno je pisao portal Etika.ba
A Nina Džidić je krajem listopada 2024. godine imenovana kao nova zamjenica glavnog revizora u Uredu za reviziju institucija Federacije Bosne i Hercegovine, o čemu je portal Hercegovina.info već izvještavao:
Indikativno, iako ne mora ništa značiti, kada se pogledaju datumi, ispada kako je Nina Džidić, kćerka Čovićevog kuma i dugogodišnjeg poznanika Branka Kolobarića, službeno potvrđena za zamjenicu glavnog revizora u Uredu za reviziju institucija Federacije Bosne i Hercegovine nedugo nakon odbijanja žalbe Končar-Elektroindustrije d.d. Zagreb u kojoj je sudjelovao i njezin stric.
Članovi povjerenstva naprasno izašli
Druga zanimljivost vezana za ovaj javni natječaj je činjenjica da je Povjerenstvo za provedbu postupka nabave doživjelo izmjene u svojem sastavu neposredno prije otvaranja ponuda.
Dan prije otvaranja ponuda iz Povjerenstva za provedbu postupka nabave samoinicijativno se povlače i iz nepoznatih razloga razrješenje traže Mile Međugorac, dipl.ing.el. (glavni projektant FNE) i Igor Slišković, dipl.ing.el. (voditelj projekta FNE).
14.11.2024. (dan prije otvaranja ponuda) imenovani su novi članovi Povjerenstva za nabave: Matej Marjanović, dipl.ing.el. i Draženko Raič, dipl.ing.el.
Prema dostupnim informacijama, 15. studenoga 2024. godine zaprimljene su dvije ponude: Konzorcija GP Toming d.o.o. Grude i Deling d.o.o. Tuzla s ponudom od 69,99 milijuna KM, te Konzorcija Končar Elektroindustrija d.d. Zagreb, UNIS Telekom d.d. Mostar i ELIN Elektrika A.S. Ankara s ponudom od 65,88 milijuna KM.
Umjesto aukcije za smanjenje cijena, ostala samo jedna ponuda
Budući da je ovaj natječaj koncipiran kao e-aukcija, cilj je trebao biti da se ponuđači međusobno natječu u obaranju cijene kako bi dobili ovaj posao.
Glavni cilj e-aukcije je postići najbolju moguću cijenu za naručitelja, često kroz transparentno i kompetitivno nadmetanje među kvalificiranim ponuditeljima.
Nakon što bi zaprimljene ponude formalno bile ocijenjene kao prihvatljive, kvalificirani ponuditelji sudjeluju u elektroničkoj aukciji. Tijekom aukcije imaju priliku smanjivati svoje cijene u skladu s pravilima postupka.
Konačna cijena obično je niža od početne, jer ponuditelji prilagođavaju svoje ponude kako bi osigurali posao.
Stvarni iznos smanjenja ovisi o početnim ponudama, interesu ponuditelja i njihovoj strategiji. U praksi, cijene mogu pasti za 5–20 posto ili više, ovisno o uvjetima tržišta.
No, do e-aukcije nikada nije došlo s obzirom na to da je Končarova ponuda odbijena kao neprihvatljiva.
"Ponuda Grupe ponuditelja Konzorcij KONČAR -elektroindustrija d.d. Zagreb UNIS Telekom d.d. Mostar i ELIN ELEKTRIKA A.S. Ankara, Turska ne ispunjava kriterije navedene u tenderskoj dokumentaciji, ista je ocijenjena kao neprihvatljiva za Ugovorno tijelo te se odbacuje u skladu s člankom 68. st. (4) pod i) Zakona o javnim nabavama BiH. Detaljniji razlozi za odbacivanje sadržani su u Zapisniku o pregledu i ocjeni ponuda br. V-4-4581/24 koji je sastavni dio ove odluke", stoji u odluci koja je dostupna na službenoj stranici Elektroprivrede HZHB.
Konkretne informacije o tome zašto je (niža) ponuda ovoga konzorcija odbijena zasad nisu dostupne, no da je u aukciji sudjelovao i Končar, Elektroprivreda HZHB mogla je potencijalno uštedjeti nekoliko milijuna KM.
Na kraju je Uprava Elektroprivrede HZHB, na čelu s generalnim direktorom Dragom Bagom na datum 10. prosinca 2024. godine donijela odluku o izboru konzorcija GP Toming i Deling kao najpovoljnijeg (i jedinog) ponuditelja bez provođenja aukcije.
Iz kompanije Končar za Hercegovina.info su potvrdili kako će žalbu na ovaj postupak uputiti u zakonskom roku, odnosno do petka 20. prosinca.
I EP HZHB i Uredu za razmatranje žalbi poslani su upiti sa konkretnim pitanjima vezanim za ovaj natječaj, te ćemo njihove odgovore rado objaviti ukoliko ih dobijemo.
Natječaj za izgradnju trafostanice i priključnih dalekovoda kao moguća utješna nagrada
Elektroprivreda HZHB također je u kolovozu 2024. godine objavila natječaj za izgradnju trafostanice TS 220/x kV i priključnih dalekovoda za isti projekt solarne elektrane. I u ovom postupku je predviđena e-aukcija.
Procijenjena vrijednost ovog natječaja je 34 milijuna KM. Ponude su podnijeli konzorcij Dalekovod d.d. Zagreb i Dalekovod d.o.o. Mostar (34 milijuna KM), te GP Toming d.o.o. Grude (32 milijuna KM).
Postupak ocjene ponuda je u tijeku, a očekuje se odluka u narednim tjednima.
Inače, Dalekovod d.d. Zagreb i Dalekovod d.o.o. Mostar su dio Grupe Končar-elektroindustrija d.d. Zagreb.
GP TOMING d.o.o. Grude, prema informacijama dostupnim na njihovoj web stranici nema referentnog iskustva sa projektima izgradnje TS 220/x kV i priključnih 220 DV, pa je krajnje upitno ispunjavaju li oni uopće natječajne propozicije.
Ukoliko u ovom slučaju ponuda GP Tominga bude odbačena, Elektroprivredi preostaje jedino dodijeliti ugovor ponuditelju Dalekovod d.d. Zagreb i Dalekovod d.o.o. Mostar (pojednostavljeno Končaru Zagreb) po cijeni od 34.000.000 KM ili poništiti nadmetanje, opet bez provođenja aukcije koja bi skresala troškove izgradnje.
Od Elektroprivrede HZHB, kao javnog poduzeća, u 90 postotnom vlasništvu građana Federacije BiH očekuje se osiguravanje maksimalne transparentnosti i odgovornost u korištenju javnih sredstava.
Solari EP HZHB prostirat će se na površini od 200 hektara
Inače, Fotonaponska elektrana „EPHZHB 1“ snage 150 MW planirana je za izgradnju u Gospodarsko-poslovnoj zoni Hodovo, općina Stolac. Prostirat će se na površini od 200 ha u katastarskim općinama Pješivac, Crnići i Trijebanj. Lokacija je idealna zbog ravne topografije i visoke godišnje globalne ozračenosti (1.542 kWh/m²), što je čini jednom od najpogodnijih u BiH za solarnu energiju.
Ukupna procjena investicije iznosi 110 milijuna eura, financirana vlastitim sredstvima i kreditima, s planiranim puštanjem u pogon 2027. godine. Elektrana će imati godišnju proizvodnju od 273 GWh uz smanjenje emisija CO₂ za više od 205.000 tona u odnosu na elektrane na fosilna goriva, kao i uštede na emisijama SO₂, NOx i čvrstih čestica.
Za priključenje na elektroenergetsku mrežu izgradit će se nova transformatorska stanica TS 220/33 kV Stolac 3, koja će povezati elektranu s planiranim dalekovodom DV 220 kV Mostar 3 – Trebinje udaljenim 3,6 km. Projekt će imati značajan pozitivan utjecaj na lokalnu i regionalnu zajednicu kroz povećanje proizvodnje energije iz obnovljivih izvora i financijsku korist, tvrde iz EP HZHB.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.