Uzgajivači smilja i malina mogu se prijaviti za program potpore od 52 milijuna KM
Od ukupnog iznosa, za poticaje biljnoj proizvodnji namijenjeno je 9,040.000 maraka, a animalnoj 43,435.000 KM dok će kamate na kredite za investicije u poljoprivredi biti regresirane s 500.000 maraka, koliko je planirano i za komasaciju zemljišta. Za ruralni razvoj predviđeno je 3,580.000 KM, od čega za investicije u poljoprivredna gospodarstva 3,500.000 KM, a 80.000 KM za organsku proizvodnju. Sredstva od 295.000 KM planirana su za model ostalih potpora, a unutar ovog iznosa je i 80.000 KM za sufinanciranje premije osiguranja od mogućih šteta u poljoprivrednoj proizvodnji.Klijent, kako piše u pravilniku, "ostvaruje pravo na novčanu potporu za proizvodnju na minimalno 1 ha, a maksimalno po kulturi 50 ha ljekovitog i aromatičnoga bilja u tijeku godine i isto proda. Onaj podnositelj zahtjeva, koji je registriran kao fizička osoba (osim obratno), godišnje može ostvariti maksimalnu novčanu potporu do 6.000 KM po modelu poticaja proizvodnji.
Oni poljoprivrednici i stočari, koji žele novac iz programa potpore dobiti za jačanje investicija, moraju znati da prema kriteriju minimalna prihvatljiva vrijednost investicije, koja je predmet novčane potpore u okviru ovog programa, iznosi 3000 KM za fizičke osobe, a za pravne osobe i obrte 5000 KM.Maksimalna prihvatljiva vrijednost investicije, koja je predmet novčane potpore u okviru ovog programa, je 120.000 KM za fizičke osobe, a za pravne osobe i obrte 200.000 maraka. - Ako zbroj iznosa obračunate novčane potpore svih pojedinačnih zahtjeva bude veći od iznosa sredstava utvrđenih ovim programom, izvršit će se proporcionalno smanjenje svih odobrenih pojedinačnih iznosa novčane potpore - stoji u objašnjenju Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.
I predlagatelji ovog programa svjesni su da se ovim poticajnim iznosima od 52,8 milijuna maraka ne može računati na jačanje poljoprivredne proizvodnje u FBiH, ali ističu kako je u planu donijeti mjere koje će motivirati nezaposlene osobe da krenu s poljoprivrednom proizvodnjom i da se registriraju. Vlada Federacije BiH najavila je donošenje novog zakona o doprinosima, koji se nalazi u proceduri usvajanja, i opredijelila se za uvođenje minimalne osnovice za zapošljavanje u poljoprivrednoj djelatnosti u iznosu od 124.000 KM, što bi trebao svakako biti motiv poljoprivrednim proizvođačima da uđu u određen oblik registracije. Očekuje se usvajanje ovoga zakona u tekućoj godini, čime će se steći preduvjeti za njegovu provedbu.