USTAVNI SUD BiH Izvan snage stavljen zakon kojim se se dozvoljava isticanje zastave Srbije na institucijama RS

Neustavno isticanje zastave i emitiranje himne Srbije u institucijama RS
Milorad Milojević (RFE/RL)

Ustavni sud BiH donio je odluku kojom se utvrđuje da izmjene Zakona o uporabi zastave, grba i himne Republike Srpske nisu u skladu s Ustavom BiH te se stavljaju izvan snage i prestaju važiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ustavni sud je u obrazloženju odluke podsjetio na dosadašnju praksu u tumačenju članka I/2. i III/3.b) te alineje 6. Preambule Ustava BiH. Istaknuo je da je Zakon o uporabi zastave, grba i himne, prije donošenja osporene odredbe, sadržavao odredbe koje se odnose na protokolarna i tehnička pitanja povremene uporabe simbola Republike Srpske zajedno sa simbolima stranih država. Međutim, ocijenjeno je da se osporenim Zakonom o dopuni Zakona o uporabi zastave, grba i himne omogućuje trajno isticanje simbola stranih država bez jasno definiranih uvjeta, čime se otvara prostor za proizvoljnu i politički motiviranu praksu kojom se, per se, narušavaju državnost, suverenitet, teritorijalni integritet i politička neovisnost BiH.

Ustavni sud naglasio je da su obilježja poput zastave i himne od iznimne važnosti jer ona odražavaju ustavni poredak i pravni sustav države. Nadalje, Sud je istaknuo kako ni Parlamentarna skupština BiH niti entitetski zakonodavci nemaju ovlasti odobriti da obilježja stranih država predstavljaju Bosnu i Hercegovinu, jer bi to bilo protivno opredijeljenosti „za suverenitet, teritorijalni integritet i političku neovisnost BiH u skladu s međunarodnim pravom“. Sud je također ukazao da nije sporno što je Narodna skupština RS, kao entitetsko zakonodavno tijelo, ovlaštena propisivati oblik, izgled i sadržaj simbola Republike Srpske, kao i način i mjesto njihove uporabe, te propisivati način na koji će tijela i institucije RS isticati simbole strane države. Međutim, Ustavni sud naglasio je kako se te ovlasti moraju provoditi u skladu s ustavnom obvezom očuvanja suvereniteta, teritorijalnog integriteta i političke neovisnosti Bosne i Hercegovine.

Sud je istaknuo da sporna odredba omogućuje isticanje obilježja određenih stranih država na način koji očigledno daje do znanja građanima BiH da je ta strana država imala ili još uvijek ima ulogu u upravljanju Bosnom i Hercegovinom. Uz to, naglašeno je da takva praksa može ukazivati na odanost entiteta vladi strane države. Stoga je ocijenjeno da je takva odredba prima facie protivna opredijeljenosti entiteta za suverenitet, teritorijalni integritet, političku neovisnost i međunarodni subjektivitet Bosne i Hercegovine. Naime, to znači da predstavljanje entiteta i njihovih djelovanja unutar BiH obilježjima koja nisu propisana entitetskim zakonom o zastavi, grbu i himni, odnosno državnim zakonom o tim obilježjima, predstavlja povredu članka I/2. i članka III/3.b) Ustava BiH u vezi s alinejom 6. Preambule Ustava BiH.

Osim toga, Sud je upozorio da bi upotreba formulacije „države s kojima pojedini ili svi konstitutivni narodi, Ostali ili građani u Republici Srpskoj imaju zajedničku povijesnu, kulturološku i tradicionalnu baštinu“ otvorila mogućnost selektivne uporabe obilježja stranih država, što bi moglo biti diskriminirajuće u odnosu na specifičnu ustavnu strukturu BiH.

Stoga je Ustavni sud zaključio da Zakon o dopunama Zakona o uporabi zastave, grba i himne nije u skladu s člancima I/2. i III/3.b) Ustava BiH u vezi s alinejom 6. Preambule Ustava Bosne i Hercegovine – naveli su iz Ustavnog suda BiH.