UREĐAJ NABAVIO FEDERALNI ZAVOD 'Razumije li netko koliko su opasne ove razlike u mjerenjima šećera u krvi?'

Glukometri
Facebook

Alma Mulaosmanović, predsjednica Udruge oboljelih od dijabetesa tipa 1, na fotografiji objavljenoj na društvenim mrežama pokazala je razliku u izmjerenim vrijednostima šećera u krvi između dva različita glukometra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glukometar "Medisign" (desno) pokazuje vrijednost šećera u krvi od 17,1, dok drugi, "Contour Plus Elite" (lijevo), pokazuje 12,5.

"Razumije li itko koliko su ove razlike u mjerenju opasne? Na temelju rezultata mjerenja određuje se doza inzulina. Glukometar 'Medisign', kao najjeftiniji na natječaju, djeca u cijeloj Federaciji Bosne i Hercegovine dobivaju preko Federalnog fonda solidarnosti. Čemu taj fond služi ako se novac namijenjen liječenju preusmjerava negdje drugdje?" napisala je Mulaosmanović uz fotografiju.

Već dvije i pol godine traje borba udruge i roditelja djece oboljele od dijabetesa tipa 1 s federalnim vlastima koje su putem natječaja nabavile neispravne i opasne glukometre, stavljajući ih u upotrebu u rujnu 2022. godine, prenosi Faktor.

Proizvođač glukometra je iz Kine, a uređaj "Medisign GH82" s trakicama za mjerenje glukoze u krvi nabavio je Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH. Ove opasne uređaje domovi zdravlja podijelili su oboljeloj djeci, a njihovu upotrebu odobrila je Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH.

"Željela sam javno pokazati kolika su odstupanja u vrijednostima šećera u krvi između dva različita glukometra, od kojih je jedan 'Medisign', nabavljen prije dvije i pol godine. Ako usporedite vrijednosti s bilo kojim drugim glukometrom, vidjet ćete da 'Medisign' uvijek pokazuje najveće razlike. Taj aparat uopće ne registrira hipoglikemiju. Na fotografiji, 'Medisign' pokazuje visoku vrijednost šećera (17,1). Roditelj će logično povećati dozu inzulina, ali ako su vrijednosti netočne, može doći do smrtonosnih posljedica," objašnjava Mulaosmanović.

Mnogi roditelji već su prestali koristiti ove glukometre i sami kupuju trakice, što mjesečno košta od 50 do 100 KM. Međutim, kako ističe Mulaosmanović, mnogi roditelji iz neznanja i dalje koriste opasne uređaje.

"Nedavno me kontaktirala majka iz Viteza koja nije znala da su glukometri koje dobivaju u domovima zdravlja neispravni. Dijete, beba od nekoliko mjeseci, u snu je imala nizak šećer. Roditelj, ne znajući da je aparat neispravan, izmjeri šećer, a on ne pokazuje ništa jer ne registrira hipoglikemiju. Tako dijete cijelu noć provede u stanju koje može biti kobno," navodi Mulaosmanović.

Dodaje kako se na natječajima uvijek biraju najjeftiniji proizvodi, bez provjere kvalitete, što ugrožava živote djece.

"Na tenderima se koristi klauzula 'najniža cijena', umjesto 'ekonomski najpovoljnija ponuda', što bi uzelo u obzir i kvalitetu. Pravnicima u Federalnom ministarstvu zdravstva poznato je da se klauzula 'najniža cijena' ne smije koristiti, ali Zavod zdravstvenog osiguranja FBiH to stalno čini," ističe Mulaosmanović.

Udruženje je u nekoliko navrata pokušavalo razgovarati s federalnim vlastima kako bi povukli opasne glukometre i osigurali kvalitetnije uređaje. Premijer FBiH Nermin Nikšić priznao je da je došlo do pogreške u nabavi, no ugovor nikada nije raskinut, niti su uvjeti nabave promijenjeni.

"Sve se svodi na formalnosti. Zavod zdravstvenog osiguranja ne prihvaća žalbe domova zdravlja, a one su predane prema njihovim uputama. Jasno je da ništa nije poduzeto kako bi se osigurala sigurnost djece, a na sljedećoj nabavi početkom iduće godine, ponovno bismo mogli dobiti iste opasne uređaje," zaključuje Mulaosmanović.