URED EUROPSKOG JAVNOG TUŽITELJA Vode se tri kaznene istrage povezane s BiH

Ured europskog javnog tužitelja (EPPO), tijelo EU zaduženo za borbu protiv organiziranog kriminala i korupcije, vodi tri kaznene istrage povezane s Bosnom i Hercegovinom, navedeno je u najnovijem godišnjem izvješću o radu ove institucije.
U izvješću su detaljno opisane istrage koje se odnose na države članice EU, no nije precizirano o kakvim je istragama riječ u vezi s BiH, budući da EPPO nije obvezan objavljivati detalje o zemljama izvan EU.
Istrage o međunarodnoj pravnoj pomoći
Prema izvješću, istrage su dio europskih postupaka te zahtjeva za međunarodnu pravnu pomoć u vezi s kaznenim istragama koje su pokrenute prošle godine.
Također, navedeno je da je EPPO sklopio radni sporazum s BiH te da su prošle godine u sjedištu Ureda u Bruxellesu održani razgovori s delegacijom iz BiH.
Sporazum s EPPO-om u ime BiH potpisao je Milanko Kajganić, glavni tužitelj Tužiteljstva BiH. U sporazumu je istaknuto da mu je cilj zaštita financijskih interesa EU, što upućuje na to da se tri navedene istrage odnose na moguće pronevjere europskih sredstava u BiH.
Europska unija zahtijeva od zemalja zapadnog Balkana da surađuju s Uredom europskog javnog tužitelja ako žele primati europska sredstva i provoditi europske projekte.
Transparentnost javnih institucija
Podsjetimo, osim borbe protiv korupcije, reforme sustava javne nabave i povećanja transparentnosti javnih institucija, jedan od uvjeta za povlačenje europskog novca jest prihvaćanje nadležnosti europskih tužitelja za provođenje istraga u BiH.
Naši partneri sa zapadnog Balkana su potpisnici međunarodnih sporazuma o uzajamnoj pravnoj pomoći i stoga bi trebali prihvatiti Ured europskog javnog tužitelja kao ovlašteno tijelo država članica EU kako bi se ti sporazumi mogli provoditi – navedeno je u priopćenju Europske komisije.
Objašnjeno je kako su poslovnim subjektima potrebni pravna sigurnost, odsutnost korupcije i učinkovita administracija kako bi se zaštitila ekonomska prava svih građana.
Strani investitori moraju imati jamstvo da će njihove investicije biti zaštićene. Ključno je uskladiti pravila s europskim propisima o javnoj nabavi i povećati transparentnost, osobito kada je riječ o odgovornom financijskom upravljanju javnim investicijama, uključujući i one obuhvaćene ovim planom – zaključeno je.