UPOZORENJE METEOROLOGA Do daljnjeg bez padalina, cijeloj državi prijete suše

Vrućina narančasto upozorenje
Ilustracija/Hercegovina.info

Meteorolog Nedim Sladić putem društvenih mreža poručio je da u Bosni i Hercegovini ne treba očekivati konkretnije padaline u narednih desetak dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 Tropski predjeli

"Već sada u drugoj trećini klimatološkog ljeta problem u većem dijelu naše zemlje predstavlja suša, naročito izražena u centralnim planinskim predjelima usljed manjka zimskog snježnog pokrivača, te uprkos njenoj učestalosti, i ne tako velikih količina padalina tijekom proljeća, kao i na jugu Hercegovine gdje je vegetacija isušena", naveo je Sladić.

Konkretnijih padalina, dodao je, koje bi značajnije ublažile sušu na širem prostoru Bosne i Hercegovine, prema trenutnim pokazateljima na numeričkim prognoznim modelima, i dalje nema.

"Za mnoga područja narednih najmanje 7 do 10 dana je suho, a eventualno viši predjeli i krajnji pogranični dijelovi sjevera Bosne mogu biti sretni ako vide kakav izolirani pljusak. Pozitivno odstupanje u broju sunčanih sati očekuje se kroz naredna dva tjedna na većem dijelu Balkanskog poluotoka", kazao je Sladić.

Kako bitnije promjene u tropskim predjelima i dalje nema, obrasci na cirkumglobalnom planu su maltene na metod “rinse and repeat” (isperi i nanovo), jer nemamo bitnijih i aktivnijih tropskih pokretača, u prvom redu Madden-Julian oscilacije, koja bi značajnije promijenila situaciju.

"S druge strane, ako ćemo već govoriti o nekoj promjeni, granica intertrospkog fronta (ITF), tj. zona konvekcije (nestabilnosti) nad Afrikom je blizu 20°N, što je za 1 do 2 stupnja više u odnosu na uobičajeno. Obje grane, i istočna i zapadna, su sjevernije pozicionirane ove godine, što gura utjecaj afričke zračne mase sjevernije.

Mlazna struja

Temperature mora na globalnom nivou jasno otkrivaju položaj kuda se kreće mlazna struja ovog ljeta. Ono što često zaboravljamo u ovoj slagalici, a koje modeli ne mogu odmah prepoznati jesu tzv. “spojni učinci” (tzv. coupling effect).

Marinski toplotni val u Sredozemlju će odigrati svoju ulogu kroz kolovoz, povećavajući senzibilni tok te smanjivati noćno ohlađivanje usljed zračenja toplote okolnih mora, kao i suho tlo koje će dnevnim zagrijavanjem kontinuirano se brže zagrijavati te odstranjivati značajniju oblačnost od izvora zagrijavanja usljed polja visokog zračnog pritiska i kompresije zraka. Faktori koji će značajno utjecati na val vrućine koji bi otpočeo iza 5. kolovoza. 2024. godine", rekao je Sladić.