FOTO/VIDEO Upoznajte ponosne dame koje prkose predrasudama u BiH
Upravo ta uvriježena podjela poslova na muške i ženske potaknula nas je da za Međunarodni dan žena, 8. ožujka, porazgovaramo sa pripadnicama nježnijeg spola koje, prema mišljenju većine, rade u tradicionalnim muškim zanimanjima.
No, ove žene su nam pokazale kako su uspješno prešle granice koje su im stereotipno nametnute te su se, uglavnom, zbog izazova, ali i ljubavi odlučile za zanimanja koja su, barem u BiH, tipična za muškarce.
Najbolji primjer za to je Dajana Đurić, 26-godišnjakinja iz Brčkog, koja je donedavno svoj kruh zarađivala kao dimnjačarka. No, sada joj je to samo hobi bez kojeg ne može zamisliti život iako sada radi u Vladi Brčko Distrikta na funkciji referenta za romska pitanja u obrazovanju.
Kaže da se za krovove i dimnjake počela zanimati sa šest godina. Kada su njenim vršnjacima bile interesantne barbike, autići, lopte, ona je učila razliku između četke za kućni dimnjak i one za centralni.
- Jednostavno uživam u tome. Često su me pitali: "Otkud ti ovdje?" A, moj odgovor je jednostavan. Kažem im da nemam šta pametno raditi i da je bolje da zaradim nego da visim na Facebooku - kazala je Đurić.
Iako joj se tri-četiri puta desila nezgoda, naprimjer kada je propala kroz krov, kaže da je ništa ne može odvojiti od ovog posla. Susretala se s različitim reakcijama. Ljudi su bili začuđeni kada shvate da je djevojka.
- Čak su mi neke cure tražile broj telefona, jer zimi nosim kapu. Ja im kažem: "Curo draga, ja sam ti žensko." Svojim radom dokazala sam da nema razlike između muškarca i žene dimnjačara - rekla je 26-godišnja Brčanka.
No, sada kada je zaposlena u Vladi, nedostaju joj krovovi.
- Obzirom da povremeno obavljam posao dimnjačarke, ipak je to jako rijetko i to je pretežno tijekom vikenda. Nedostaje mi to, nedostaju mi krovovi - rekla je Đurić.
Sadeta Lončarić već 22 godine vozi tramvaj. Ustaje rano, vozi prvu smjenu od pet do 11 sati. Iako se to u BiH ne smatra tradicionalnim poslom za žene, kaže da nije imala problema.
Ekipa portala Avaz.ba odlučila je da sklonište od jutarnje kiše potraži u tramvaju GRAS-a i tako smo dobili priliku da poslušamo priču Lončarić.
Ona je jedna od 11 žena u BiH koje voze tramvaj, nasuprot više od 110 muških kolega. Posao je našla u vrijeme rata u BiH, a kako je sve to izgledalo pogledajte u video prilogu:
Ove hrabre Bosanke pitali smo da prokomentiraju položaj žena u našoj zemlji. Nisu zadovoljne...
- Mislim da žene u BiH nisu dovoljno zastupljene te smatram da im se treba pružiti prilika u svim sferama života. Da bi se taj položa popravio potrebno je da žene ne budu samo na papiru javno priznate već da budu istinski ravnopravne sa muškaricima jer zaista u BiH ima sposobnih žena - kazala je Đurić.
Lončarić je svim damama u BiH poželjela sretan 8. ožujak uz poruku da ne pokleknu na prvim preprekama i da olako ne odustanu od svog sna.
- Da se opet rodim ovo bih bila. Želim svim kolegicama, prijateljicama, ženama u BiH poručiti da ponosno i hrabro koračaju kroz život, da nikada ne odustaju ma kako nekada njihov put izgledao nerealan i težak. Glavu gore i ostvarite svoje snove - poručila je Lončarić.
Foto i video: Dnevni avaz