UOČENE BROJNE NEPRAVILNOSTI Tko je izgradio, a tko dopustio gradnju nelegalnog zida uz rijeku Kruščicu
Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva (FMPVŠ) započelo je istragu o nezakonitoj gradnji potpornog zida uz rijeku Kruščicu u općini Vitez. Predstavku su podnijeli lokalna mještanka i Aarhus centar u BiH, a utvrđeno je da su radovi izvedeni bez potrebnih dozvola, kršeći Zakon o vodama FBiH.
Županijske vlasti pokušale su legalizirati gradnju izdavanjem vodne suglasnosti, no postupci nisu bili u skladu s propisima. Istraga obuhvaća i potencijalne ekološke štete te sukobe interesa, a radovi su trenutno obustavljeni.
Propusti u legalizaciji i okolišni rizici
Prema FMPVŠ-u, izgradnja temelja i potpornih zidova (visine 1,5-2 metra, dužine 46 metara) uz rijeku Kruščicu izvedena je na privatnom posjedu, bez prethodne vodne suglasnosti. Županijsko ministarstvo je izdalo suglasnost privatnoj osobi, što je suprotno Zakonu o vodama, prema kojem privatne osobe ne mogu biti stranke u postupcima koji se tiču vodnog dobra. Unatoč tome, Općina Vitez izdala je urbanističku suglasnost na temelju nezakonite suglasnosti županijskih vlasti.
FMPVŠ je također utvrdilo da je projektna dokumentacija za izvedeno stanje zida izradila neovlaštena firma, što predstavlja još jedno kršenje propisa. Inspekcijski nadzor nije adekvatno procijenio potencijalne utjecaje na vodni režim rijeke, fokusirajući se isključivo na imovinsko-pravne činjenice, dok je zanemareno ispitivanje ekoloških posljedica.
Istraga i daljnje mjere
Kako bi osigurali zakonitost postupanja, FMPVŠ je pokrenulo istragu o svim izdanim dozvolama i suglasnostima, uz pregled projektne dokumentacije i pozivanje na dodatne inspekcijske kontrole. Zatražena je obustava svih radova dok se istraga ne dovrši, kao i sanacija eventualne štete.
Pitanje legalnosti gradnje dodatno je postalo relevantno nakon nedavnih poplava u Bosni i Hercegovini. Stručnjaci postavljaju pitanje je li zid utjecao na vodni režim rijeke i povećao rizik od poplava, unatoč tvrdnjama općinskih vlasti da nije došlo do sužavanja vodotoka.
Slučaj nezakonite gradnje zida uz rijeku Kruščicu otvara pitanje sukoba interesa i neadekvatnog upravljanja vodnim resursima. FMPVŠ i Aarhus centar traže da se preispitaju sve odluke nadležnih županijskih i općinskih tijela kako bi se osigurala zakonitost i spriječile daljnje ekološke i građevinske štete. Ovaj slučaj ukazuje na potrebu za transparentnijim i odgovornijim upravljanjem javnim dobrima, posebno u svjetlu sve češćih ekstremnih vremenskih uvjeta.