UHOĐENJE I MALTRETIRANJE DJELATNICE Najavljena nova optužnica protiv suspendiranog predsjednika Suda BiH, Ranka Debevca

Ranko Debevec
BIRN

Tužiteljstvo BiH u sljedećih bi nekoliko dana trebalo podići posebne i odvojene optužnice protiv osumnjičenih Milisava Pijuka, zaposlenika Suda BiH, i Ranka Debevca, suspendiranog predsjednika Suda,  zbog kaznenih djela prema Zakonu o ravnopravnosti spolova BiH, kao i kaznenog djela Lažno predstavljanje, otkriva Raport.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lažno predstavljanje

Protiv osumnjičenog Pijuka Tužiteljstvo BiH vodi kaznenu istragu zbog osnovane sumnje da je zajedno s predsjednikom Suda BiH Rankom Debevcem počinio kazneno djelo iz članka 29. Zakona o ravnopravnosti spolova BiH te kazneno djelo Lažno predstavljanje.

Međutim, ključno je da je tada uhićeni Debevec od pripadnika SIPA-e skrivao mobitel u donjem rublju. Razlog su bile fotografije koje su se nalazile na uređaju. Također je utvrđeno da se Debevec lažno predstavljao kao agent OSA-e, koristeći kodna imena "inspektor Dževad" i "Dževdet".

Raport ekskluzivno otkriva detalje istrage Tužiteljstva. Podsjetimo, Debevec je pod istragom i pred optužnicom u slučaju afere "Prisluškivanje", zbog koje je uhićen zajedno s bivšim direktorom OSA-e Osmanom Mehmedagićem Osmicom.

Tužiteljstvo BiH je 12. veljače 2024. donijelo odluku o proširenju istrage protiv ovih osumnjičenika, čiji će se opis u cijelosti ili većim dijelom naći u optužnici koja se ovih dana finalizira.

Naime, u dokumentima Tužiteljstva BiH, koji su u posjedu Raporta, stoji da je tijekom 2023. godine u Sarajevu, Ranko Debevec, koji je obnašao funkciju predsjednika Suda BiH, kontinuirano i u više navrata vršio nasilje i uznemiravanje na osnovi spola prema M.V. (identitet poznat Raportu), zaposlenici Suda BiH, poduzimajući radnje koje su od strane M.V. bile neželjene, a kojima se vrijeđalo njezino dostojanstvo te joj je nanesena psihička šteta i patnja.

Otkriveni su javnosti do sada nepoznati i šokantni detalji.

"Ove radnje su sputavale M.V. da uživa u svojim ljudskim pravima i slobodama, ugrožavajući njezin mir i mentalno zdravlje. Debevec je prethodno dogovorio s Milisavom Pijukom, zaposlenikom Suda BiH na poziciji stručnog suradnika Odjela za unutarnju kontrolu, da zajedno poduzimaju navedene radnje praćenja, kontroliranja i vršenja pritiska na M.V. U skladu s tim, Ranko Debevec i Milisav Pijuk svjesno su i namjerno nadzirali njezino kretanje, komunikaciju i interakciju s drugim osobama unutar Suda BiH tijekom radnog vremena, osobnim prisustvom ili putem videonadzora koji pokriva unutrašnjost i okolinu zgrade suda, ali i izvan prostorija Suda BiH nakon radnog vremena.

Kako se navodi, Ranko Debevec je na njemu poznat način ugradio GPS uređaj marke TKSTAR na vozilo M.V., s ugrađenom SIM karticom telefonskog broja +38765...., koju je prethodno aktivirao na svom mobilnom uređaju marke Samsung. Na taj način je putem telefona pratio njezino kretanje i davao upute Milisavu Pijuku da je prati svojim vozilom, što je isti i činio u više navrata - stoji u dokumentima Tužiteljstva BiH.

Prijetnje i psihološki pritisci

Kako je naglašeno, Debevec i Pijuk su zatim zajedno dolazili pred obiteljsku kuću M.V., dajući joj do znanja da imaju informacije o njezinom kretanju, zbog čega se ona nalazila u konstantnom strahu. Debevec je koristeći navedene informacije putem poziva na mobilni telefon koji ona koristi upućivao prijetnje M.V. riječima: "Vidjet ćeš što ću vam uraditi."

Slali slike s graničnih prijelaza

Debevec je na svom Viber profilu (telefonskog broja 061...) objavljivao fotografije zaposlenice M.V. iz prostorija Suda BiH, slike mjesta i datuma njezinih prelazaka preko graničnih prijelaza, kao i fotografije mjesta na kojima je parkirala svoje privatno vozilo.

Sredinom 2023. godine, Debevec i Pijuk su se lažno predstavljali kao službenici Obavještajno-sigurnosne agencije BiH (OSA) u cilju pribavljanja informacija o kretanju M.V. Tako su zahtijevali od konobara u jednom ugostiteljskom objektu, koji je M.V. često posjećivala, da im ustupi snimke videonadzora ili da je fotografira kada sjedi u restoranu, što je isti odbio.

Takvo ponašanje kod M.V. izazvalo je osjećaj bespomoćnosti, anksioznosti, nesanice, depresije, promjene raspoloženja i straha da dolazi na posao u Sud BiH, gdje je radila kao stručna suradnica. Kao posljedica, narušen je njezin mir i mentalno zdravlje te joj je bilo ograničeno pravo na privatnost.

Tužiteljstvo BiH u ovom kaznenom postupku poduzelo je brojne istražne radnje, uključujući saslušanje petnaest svjedoka, čija imena Raport neće objaviti.

Uhođenje pred kućom

Jedan od svjedoka navodi kako je dok je M.V. sjedila sa susjedom M.H. ispred kuće, koja je također zaposlenica Suda BiH, primijetila bijelo vozilo marke Kia Sportage s registracijskim oznakama J01... U vozilu su bila dva muškarca koji su ih promatrali. Svjedokinja je krišom snimila vozilo i prepoznala Ranka Debevca i Milisava Pijuka.

Iz iskaza M.V. proizlazi da su, nakon što je otvorila bolovanje zbog uznemiravanja koje je trpjela od strane Ranka Debevca, uslijedile prijetnje i pritisci prema liječnicima Doma zdravlja u Vogošći koji su joj otvorili bolovanje. Ove navode potvrđuju i iskazi liječnika iz tog doma zdravlja.

Tužiteljstvo BiH je u predmetnoj kaznenopravnoj stvari poduzelo niz istražnih mjera i radnji te je saslušalo 15 svjedoka. Optužnica protiv osumnjičenih Ranka Debevca i Milisava Pijuka očekuje se u narednim danima.