UHODANA SHEMA Umirovljenicu iz Mostara pozvali na prezentaciju, dobila osvojenu nagradu i minus od 3.000 KM na računu

Ilustracija
hercegovina.info

Iza naizgled privlačnih poziva o osvojenim nagradama često se kriju dobro osmišljene sheme prevare, posebno onih starije životne dobi. Manipulativne poslovne prakse tvrtki koje na ovakav način traže kupce, nažalost, često prolaze ispod radara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ljubazan glas s druge strane žice 'nasumičnim odabirom' zove dobitnike nagrada njihove tvrtke. Poziva ih da dođu preuzeti svoju nagradu i 'usput' ostanu na prezentaciji koju rade u gradu sretnog dobitnika. Naivni sretnici koji odu po svoju nagradu, nerijetko se doma vrate s minusom od nekoliko tisuća maraka na svom računu.

Uhodana shema

Jedan od takvih slučajeva dolazi iz Mostara, gdje je starija sugrađanka postala žrtva jedne takve firme.

Račun i ugovori tvrtke Wellmed s umirovljenicom

''Tvrtka Wellmed  iz Brčkog ranije ju je nazvala da je obavijesti da je dobila njihovu nagradu, set nekog posuđa, te da ju dođe preuzeti. Rekli su joj da će nagradu moći preuzeti na njihovoj prezentaciji proizvoda koja će se održati u utorak u City centru u podne. Nažalost otišla je'', govori za Hercegovina.info njezina nećakinja.

Prema njenim riječima, umirovljenicu su, zajedno s ostalim gostima, ispred zgrade dočekali predstavnici firme i odveli u salu gdje se održavala višesatna prezentacija.

"Na prezentaciji je bilo oko 50 umirovljenika. Uvjeravali su ih kako su te masažne fotelje dobre za njih, liječe skoro sve bolesti. Riječ je o naivnim, starijim osobama, koji su vrlo vješto izmanipulirani'', objašnjava.

Nakon prezentacije, njena tetka se vratila kući s obećanom nagradom, ali i kupljenim proizvodima u vrijednosti od 3.000 KM.

''Nazvala me nakon što su iz njezinog doma otišli predstavnici ove firme. Bila je izrazito zbunjena i preplašena. Objasnila je kako nije imala toliki iznos uz sebe pa su predstavnici te firme s njom otišli doma, prenijeli joj usput kupljene stvari, riječ je o masažnoj fotelji i indukcijskoj ploči, te joj dali da potpiše neke ugovore i račune i sve to naplatili 3 000 KM'', govori.

Proizvodi tvrtke Wellemed

Nakon što je, govori, shvatila da je njezina tetka prevarena, pokušala je kontaktirati navedenu firmu. Nakon nekog vremena uspjeli su ih dobiti.

"Dogovorili smo povrat novca jer u ugovoru stoji da imamo pravo na povrat u roku od 15 dana. Međutim, predstavnici su rekli da trenutno nemaju novac jer su ga položili na banku, i da će ga vratiti u tom roku. Radi se o gotovini koju je moja tetka predala dan ranije," objašnjava naša sugovornica, dodajući kako će, u slučaju da novac ne bude vraćen, podnijeti prijavu protiv firme.

Prezentacije po cijeloj zemlji

Ovim putem želi upozoriti javnost na praksu ove, ali i sličnih tvrtki koje iskorištavaju naivnost osoba starije dobi.

''Ove prezentacije rade po svim mjestima u zemlji. To je legalna prevara, i trebamo upozoriti ostale ljude. Netko tko je labilniji, stariji, poput naše tetke lako nasjedne. Nije u pitanju mali iznos novca, sve je jako dobro uhodano. Oni se pokriju papirima, daju račune i ugovore ali je očito da se radi o prevari, jer ciljano idu na naivnu i stariju populaciju'', upozorava ova Mostarka.

Umirovljenica iz Mostara nažalost nije jedina žrtva tvrtke Wellmed iz Brčkog. Na internetu smo pronašli nekoliko sličnih iskustava. Po komentarima, scenarij je uvijek isti: telefonski poziv, starija osoba i obećanje nagrade.

Iskustva

Iskustva

Iskustva

Tvrtka Wellmed osnovana je u Brčkom 2018. godine. Vlasnik je izvjesni Rudolf Gergelj, a u 2023. imao je promet od oko 2,5 milijuna KM. Prijavljena dobit bila je oko 100.000 KM.

Gergelj ima tvrtke i u ostalim zemljama regije, pa tako u Crnoj Gori posluje pod nazivom "Natural solution" a u Hrvatskoj ima tvrtku pod nazivom "Promo Top". 

Pozivi na ovakve prezentacije treba izbjegavati

Prema informacijama iz Ombudsmana za zaštitu potrošača u Bosni i Hercegovini institucija je zaprimila relativno mali broj žalbi na ovakve aktivnosti, tek oko desetak u posljednjih 4-5 godina. Često nemaju dovoljno dokaza za procesuiranje jer potrošači svojevoljno pristaju na kupovinu.

"Nažalost, institucije često nemaju dovoljno podataka da dokažu obmanu jer mnogi potrošači svojevoljno pristaju na ponude, a dokazi o prenaglašenim svojstvima proizvoda su rijetki. Nema niti dovoljno saznanja je li poslovanje ovih firmi na granica legalnosti, ali da je prijeđena granica moralnosti to da'', kazao je za Hercegovina.info ombudsman Saša Marić.

Saša Marić, Ombudsman za zaštitu potrošača BiH

Marić upozorava kako su pozivi na prezentacije s obećanjima nagrada često prevara te da ih treba izbjegavati.

''Ako nešto zvuči predobro da bi bilo istinito, vjerojatno i nije istinito", naglašava.

Dodaje potrebno je više medijske pažnje i kampanja kako bi se agresivno upozorilo na ove obmanjujuće prakse te potaknulo građane na oprez.

"Iako zakoni možda ne definiraju svaku od ovih praksi kao ilegalnu, potrebno je raditi na osvještavanju javnosti kako bi se spriječile štetne posljedice za građane i njihovu financijsku sigurnost", zaključuje ombudsman Saša Marić.

Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.