U Federaciji 259 osoba u cilju pod zdravstvenim i epidemiološkim nadzorom
Na području Federacije Bosne i Hercegovine do sada nije registriran slučaj bolesti izazvan novim koronavirusom (COVID-19), priopćeno je iz Federalnog ministarstva zdravstva.
Kako navode danas je održan sastanak kriznih štabova Federalnog i kantonalnih ministarstava zdravstva na kojem se govorilo o aktualnoj epidemiološkoj situaciji i mjerama odgovora i nadzora u cilju ranog otkrivanja slučajeva oboljenja od novog koronavirusa COVID-19.
U FBiH se u skladu s preporukama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), a po Naredbi Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva (FMZ) provode mjere pojačanog epidemiološkog nadzora na graničnim prijelazima, ali i unutar FBiH, s ciljem ranog otkrivanja slučajeva COVID-19.
To podrazumijeva „ulazni screening“ za putnike koji dolaze sa područja Kine, Italije, Južne Koreje i Irana u smislu da putnici ispunjavaju sanitarni upitnik, te se podaci o ulascima dostavljaju nadležnim zdravstvenim institucijama, a putnicima daju preporuke i broj telefona koji trebaju kontaktirati u slučaju pojave simptoma bolesti.
Strani i bh. državljani sa stalnim ili privremenim boravkom u Federaciji BiH, a koji se vraćaju s područja Kine, Italije, Južne Koreje i Irana se u suradnji s nadležnim inspekcijskim organima i epidemiološkim službama stavljaju pod zdravstveni nadzor (obavezno svakodnevno javljanje nadležnoj epidemiološkoj službi i samoizolacija kod kuće u periodu od 14 dana).
Trenutno je na području Federacije BiH 259 osoba u cilju predostrožnosti pod zdravstvenim i epidemiološkim nadzorom.
Iz Federalnog ministarstvo zdravstva podsjećaju na preporuke za stanovništvo koje podrazumijevaju često i temeljito pranje ruku sapunom i vodom (najmanje 20 sekundi) ili sredstvima za čišćenje ruku na bazi alkohola (min.69 posto). Napominju da pranje ruku sapunom i vodom ili sredstvima za čišćenje ruku na bazi alkohola uklanja viruse koji mogu biti na vašim rukama.
Potrebno je držati distancu od najmanje jedan metar između vas i drugih ljudi, posebno onih koji kašlju i kišu. Kada neko kašlje ili kiše on izbacuje male kapljice koje mogu sadržavati virus. Ako ste preblizu možete udahnuti te kapljice uključujući COVID-19 virus ako je osoba koja kašlje zaražena, navodi se u preporukama.
Također, treba izbjegavati dodirivati oči, nos i usta rukama. Kontaminiranim rukama virus možemo prenijeti do očiju, nosa i usta odakle virus može ući u organizam i izazvati oboljenje.
Treba se pridržavati respiratorne higijene. To znači da prilikom kašljanja ili kihanja treba prekriti usta i nos unutarnjom stranom lakta ili jednokratnom maramicom – nakon korištenja odmah baciti maramicu u kantu za otpatke i oprati ruke.
Također treba pratiti preporuke koje izdaju nadležne zdravstvene institucije i ustanove na području Federacije BiH.
Ako imate povišenu temperaturu, kašljete i otežano dišete, a u posljednjih 14 dana ste boravili u Kini, Italiji, Južnoj Koreji ili Iranu ili bili u bliskom kontaktu s bolesnim osobama koje su došle iz ovih područja u posljednjih 14 dana, telefonom se obratite kantonalnom zavodu za javno zdravstvo kako biste dobili dalje instrukcije.
"Obzirom da se situacija svakodnevno mijenja, tako će se u skladu s razvojem situacije mijenjati i mjere i preporuke", navode iz Federalnog ministarstva zdravstva.
Pozivaju medije da odgovorno izvještavaju o novom koronavirusu (COVID-19) i da u skladu s mogućnostima na svim svojim platformama objavljuju mjere lične prevencije.