U BIH oboljeli nemaju izbora: Za 35.000 eura kupio novi bubreg u Pakistanu
Bubreg za 35.000 eura
Sreća je, kaže, što ga kao aktivnog dugogodišnjeg sportaša u njegovu kraju dobro znaju pa su prijatelji kucali od vrata do vrata i za dva dana donijeli potreban novac. Konkretno, na račun pakistanske klinike uplatio je 35.000 eura, a ukupni troškovi, kaže, stajali su ga 50.000 eura. Znao je da je donor bubrega koji će mu spasiti život 28-godišnja Pakistanka. Koliko je za svoj pothvat dobila novca, Kovačeviću nije poznato, no zna da je ondje država tako uredila zakonske propise da svatko tko želi i ima zdrav bubreg može ga darovati.
"Svaki drugi dan bio sam dijaliziran pa još kad sam čuo da nisam jedini koji iz Bosne i Hercegovine odlazi u inozemstvo po organe, nisam dvojio ni sekunde. Danas sam zdrav čovjek, imam suprugu i dvoje djece, a na kontrole odlazim u Tuzlu svaka dva mjeseca. Osjećam se odlično", rezimirao je Kovačević za Glas Slavonije.
Hrvatska u samom vrhu prema broju transplantacija
Dok Hrvati koji žive na području BiH mogu ući na listu za transplantaciju u Hrvatskoj, ostali nisu te sreće. No, Kovačević kaže da se ondje radi na formiranju jedinstvene liste. Kovačević je sudjelovao na Godišnjoj skupštini Udruge dijaliziranih i transplantiranih bubrežnih bolesnika u Osijeku. Upravo je tom prilikom istaknuta pohvalna činjenica kako je Hrvatska zemlja koja je u samom vrhu prema broju transplantacija. Zahvaljujući povezivanju Hrvatske i Eurotransplanta, građani koji su na listi s pravom gaje nadu da pomoću transplantiranog organa poboljšati kvalitetu svoga života i to u roku od samo pola godine koliko se prosječno čeka na transplantaciju.