TUNEL PRENJ Tko će preuzeti izgradnju, dvije tvrtke otpale

Tunel Prenj
Autoceste FBiH

Rok za izbor izvođača radova na izgradnji tunela Prenj, ključnog projekta na koridoru 5c koji će povezati BiH s regijom i EU, približava se. Tunel će biti veza između Budimpešte i luke Ploče, a izgradnja će trajati nekoliko godina. Planirani rok za završetak koridora 5c je kolovoz 2030. Rok za odabir izvođača radova određen je za prosinac ove godine, ali Autoceste FBiH napominju da su navedeni podaci podložni promjenama, ovisno o tijeku evaluacije i brzini odgovora kreditora i ponuđača ili eventualnih dodatnih zahtjeva u evaluacijskom procesu. Podsjećamo, tenderska procedura za izbor izvođača radova na tunelu Prenj počela je u rujnu 2022. i još uvijek nije završena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dvije tvrtke otpale

Za izgradnju tunela Prenj prijavilo se osam tvrtki, od kojih su dvije odmah eliminirane zbog neispunjavanja uvjeta, dok su ostale proslijeđene na odobrenje Europskoj banci za obnovu i razvoj (EBRD), piše Forbes.

U užem izboru su tvrtke: „Cengiz Insaat Sanayi Ve Ticaret“, „Makyol Insaat Sanayi Turizm Ve Ticaret A.S.“ te konzorcij „DL Limak Joint Adventure“. Tko će dobiti posao znat će se nakon što EBRD dostavi izvješće. Kako su ranije izjavili u Autocestama Federacije BiH, ovo je najskuplji projekt na cijelom autoputu, procijenjen na blizu milijardu i 100 milijuna KM. Financijska konstrukcija obuhvaća bespovratna sredstva Europske unije i kredite EBRD-a.

Cijela dionica autoputa Ovčari – tunel Prenj – Mostar Sjever bit će duga više od 10 kilometara, dok će desna tunelska cijev biti duga 10.165 metara, a lijeva pet metara kraća.

Kompleksan graditeljski poduhvat

Zanimljivo je da će Prenj biti najveći tunel u BiH, deveti u Europi i trideseti u svijetu. Gradit će se prema sigurnosnim standardima propisanima Direktivom EU, s većim profilom i pregradama. Najveći izazov u gradnji, kako priznaju u Autocestama FBiH, bit će stvarni uvjeti geološkog okoliša kroz koji će se probijati tunel. Tunel, koji se već sada smatra jednim od najkompleksnijih graditeljskih poduhvata u povijesti BiH, gradit će se prema FIDIC standardima, što uključuje detaljnu ekološku i drugu potrebnu dokumentaciju. Također, prema projektnoj dokumentaciji, istovremeno će se raditi dvije tunelske cijevi s po dvije trake, u kojima će promet teći jednosmjerno za svaki smjer.

Izgradnjom tunela put između Sarajeva i Mostara skratit će se za 31 kilometar, čime će se vrijeme putovanja smanjiti, a jug zemlje bit će dostupan za manje od sat vremena.