TRGOVCI TRAŽE RADNU NEDJELJU Prosvjedi na pomolu, Vlada pod pritiskom poslodavaca

Neradna nedjelja

Poslodavci u sve većem broju gradova i općina u Federaciji BiH dižu glas protiv neradne nedjelje jer, kako tvrde, bilježe gubitke u poslovanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što je trgovcima u Orašju Vlada FBiH dopustila rad nedjeljom i praznicima, zahtjev su u Sarajevo poslale još dvije lokalne zajednice, prenose Nezavisne.

Kako doznaju Nezavisne novine, riječ je o Trnovu i Palama (FBiH), no zahtjevi iz tih lokalnih zajednica nisu bili potpuni, pa su vraćeni na doradu.

Popis bi, međutim, po svemu sudeći mogao biti i dulji. Mirsad Helić, predsjednik Udruge poslodavaca i samostalnih poduzetnika Gračanice, ističe da u posljednjih desetak godina bilježe značajan razvoj trgovine, koja, kako precizira, u ukupnom prihodu njihove lokalne zajednice sudjeluje s 37 posto.

"Ovo je značajan udarac za Gračanicu, s obzirom na to da graničimo s Dobojem, koji ima radnu nedjelju. Osjećaju li se posljedice? Da. Prihod se smanjuje. Ugroženi su trgovački lanci, ali i male trgovine te domaći proizvođači. Ugroženo je i ugostiteljstvo", rekao je Helić za Nezavisne novine.

Održano nekoliko sastanaka

Dodao je da su već održali nekoliko sastanaka na ovu temu te da očekuju kako će zahtjev za izuzeće podnijeti Gradsko vijeće Gračanice.

"U planu je podnošenje zahtjeva za izuzeće", kazao je Helić.

U kontaktu su, dodaje, i s poslodavcima u drugim općinama i gradovima u Tuzlanskom kantonu.

"Raspoloženje je jednako. Često smo zajedno, razmatramo moguća rješenja, ali imamo vlast koja nas ne sluša. Oni ne žive ovaj život, ne vide stvarnu sliku. Sjediti i komentirati suhoparnu statistiku, a ne izaći na teren i sagledati posljedice – mislim da je to nesposobnost same Vlade, odnosno svih institucija koje bi to trebale sagledati na drugačiji način", poručuje Helić.

Neradna nedjelja

Selmir Šljivić, tajnik Udruge poslodavaca Živinica, kaže da se u praksi pokazalo kako neradna nedjelja nije dobra ideja.

"Mi nismo pogođeni kao rubna područja uz Republiku Srpsku, ali mnogo je žena koje odmaraju nedjeljom i radnim danima moraju moliti za slobodan dan kako bi nešto obavile. Tako se u praksi pokazalo da je ovo nepraktično, a osobito jer FBiH rapidno gubi dobit, koja se zbog neradne nedjelje prelijeva u proračun Republike Srpske", poručuje Šljivić u izjavi za Nezavisne novine.

Dodaje da gradska vlast prati situaciju i mišljenje poslodavaca te će sukladno tome zauzeti stav.

Pripremaju se prosvijedi

"Pripremaju se i prosvjedi za 26. veljače ispred zgrade Parlamenta FBiH, vezano uz odluku o povećanju minimalne plaće, koja sama po sebi nije problem, već su to nameti. Između ostalog, spomenut će se i neradna nedjelja", rekao je Šljivić.

Naveo je i kako će se svakako razmatrati postoji li potreba za inicijativom za izuzeće od neradne nedjelje.

"Prioritet nam je rješavanje problema vezanih uz namete na minimalnu plaću, a poslodavci će, nakon što to riješimo, tražiti i službenu inicijativu za ukidanje neradne nedjelje", poručuje Šljivić.

Inače, prema dostupnim informacijama, nekoliko gradova Tuzlanskog kantona već je u fazi pripreme zahtjeva za izuzeće od uredbe Vlade Federacije BiH o neradnoj nedjelji.

Prva neradna nedjelja u FBiH bila je 17. studenoga 2024. Ipak, ostavljena je mogućnost općinama i gradovima da predlože izuzeće, odnosno da nedjelja bude radna za trgovačke objekte ako za to postoje opravdani razlozi.

Lokalne skupštine mogu usvojiti prijedlog o izuzeću i uputiti ga Federalnom ministarstvu trgovine, koje potom prijedlog prosljeđuje Vladi FBiH na odlučivanje. Ako Vlada FBiH procijeni da je zahtjev opravdan, općina ili grad dobiva dozvolu za rad trgovačkih objekata nedjeljom. Zeleno svjetlo za sada je dobilo samo Orašje.