Tona peleta tijekom ljeta koštala oko 250, a sada je vrtoglavih 500 KM
Posebno ispaštaju građani koji se griju na pelet, jer ga je nemoguće naći. A kako raste potražnja, tako raste i cijena. Tijekom ljeta, tona peleta koštala je oko 250, a u posljednje vrijeme, ako netko i ima sreću da ga pronađe, platit će tonu vrtoglavih 500 KM! Ovakvo stanje na bh. tržištu trgovci koriste za odličnu zaradu, pa se tako u oglasima može naći pelet „vrhunskog kvaliteta s certifikatom" koji košta 450 KM, iako mu je cijena prije samo dva mjeseca bila skoro dvostruko niža, piše Dnevni avaz.
Da cijene peleta vrtoglavo rastu, uvjerili smo se i pretražujući i oglase na internetu. Primjerice, jedan trgovac iz Banja Luke prije dva mjeseca pelet je prodavao za 260 KM po toni, da bi krajem kolovoza cijena iznosila 320, a trenutna je 390 KM. Na benzinskim crpkama u Sanskom Mostu 15 kilograma peleta košta oko 7,50 KM, a tona je oko 500 maraka. Visoko kalorični pelet prve klase u paleti od 976 kila bez prijevoza u Visokom košta 420 KM. Kako su kazali iz više kompanija koje se bave uvozom, proizvodnjom i distribucijom peleta, zbog bankrota kompanija iz Njemačke i Italije, od kojih smo najviše uvozili, u posljednjih pola godine muku muče s nabavkom.
U jednoj dobojskoj firmi koja je dobavljač drvenog peleta tvrde da su proizvođači ti koji su podigli startnu cijenu za oko 100 KM. Kako su kazali, nabavna cijena peleta je 360 KM bez PDV- a.
Proizvođači sada igraju čudnu igru, prodaju nam veće količine po daleko višim cijenama, stoga ni mi ne možemo ići sa starim cijenama, navode iz ove kompanije.
Iako u oglasima na internetu napominju da pelet „imaju na stanju", građani nerijetko na isporuku čekaju i po nekoliko mjeseci. Tako se mogu pročitati komentari: Naručio sam dvije tone peleta u lipnju, još ga nisam dobio ili Rekli su mi da imaju pelet, evo poslije šest tjedana još nije stigao.