TKO JE ZDRAVKO ŠAGOLJ Ratni vođa HVO Konjica družio se s lošim momcima, operaciju šverca kokaina razotkrile SKY poruke

Zdravko Šagolj
Ilustracija

Zdravko Šagolj, poznat pod nadimkom "Piske", bivši je zapovjednik Hrvatskog vijeća obrane (HVO) i zapovjednik brigade "Herceg Stjepan".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šagolj je danas uhićen u sklopu velike akcije 'General', a sumnjiči se za formiranje organizirane grupe za međunarodni promet opojnim drogama.

Brigada "Herceg Stjepan" i ratna uloga

Njegova vojna karijera tijekom rata u Bosni i Hercegovini (1992.-1995.) bila je obilježena istaknutom ulogom u operacijama na području Konjica i Jablanice, gdje je brigada "Herceg Stjepan" djelovala kao dio HVO-a. Međutim, njegova postratna aktivnost bacila je sjenu na njegovu vojnu prošlost.

Brigada "Herceg Stjepan" imenovana je po srednjovjekovnom vojvodi Stjepanu Vukčiću Kosači i bila je ključna vojna postrojba HVO-a na području Konjica i Jablanice. Tijekom rata, brigada je sudjelovala u brojnim operacijama, uključujući one protiv Armije Republike Bosne i Hercegovine (ARBiH). Prema izvješćima iz ratnog razdoblja, brigada je imala aktivnu ulogu u sukobima na Bokševici, kao i u drugim ključnim operacijama na tom području.

Blizak Zlatku Bagariću, prvom šefu hrvatske mafije

Nakon rata, Zdravko Šagolj ostao je prisutan u javnom životu, ali su ga mediji počeli povezivati s kriminalnim aktivnostima.

Prema dostupnim informacijama, bio je partner Zlatka Bagarića, poznatog kao "kralj kocke" iz Zagreba, koji je bio uključen u krijumčarenje kokaina i oružja.

Nacional ga je preko Bagarića dovodio i u vezu sa grupom Sretena Jocića, zbanog Joca Amsterdam.

Bagarić je kasnije ubijen u zagrebačkom predgrađu u restoranu NK Dubrava. Prvi pokojni šef hrvatske mafije, ubijen je 15. srpnja 1998. nakon svađe s trojicom braće Rodić - Lazarom, Vinkom i Zoranom. Prema optužnici, oni su rano ujutro s više hitaca iz vatrenog oružja ubili Bagarića, koji ih je u lokalu maltretirao cijelu noć. Lazar Rodić osuđen je na tri godine zatvora zbog ubojstva Bagarića, dok su druga dvojica braće oslobođena optužbi.

Operacija "Paravan" i ponovno uhićenje

Šagolj je ponovno dospio u središte pažnje u travnju 2024. godine, kada je uhićen tijekom operacije "Paravan" koju je provela Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA). Akcija, koja je obuhvatila Mostar, Međugorje i Konjic, rezultirala je uhićenjem Šagolja, Nedjeljka Dodiga i Harisa Alikadića. Istraga je otkrila kako je grupa bila uključena u krijumčarenje većih količina kokaina iz inozemstva u Bosnu i Hercegovinu, kao i u krijumčarenje i prodaju oružja.

Tijekom pretresa, SIPA je zaplijenila značajnu količinu dokaza, uključujući kilogram kokaina, četiri automatske puške, pištolj, ručne granate, protupješačku minu, detonatorske kapisle te oko 50.000 KM i 6.000 eura u gotovini. Šagolj je identificiran kao organizator kriminalne grupe, čime je potvrđena njegova povezanost s mrežom organiziranog kriminala.

Novo uhićenje u akciji 'General'

Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) oglasila se o akciji 'General' u okviru koje vrše pretrese na više lokacija u Bosni i Hercegovini.

U koordiniranoj operativnoj akciji koja se provodi pod nadzorom EUROPOL-a policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu, zajedno s policijskim službenicima  Ministarstva unutarnjih poslova Republike Srbije i Republike Hrvatske vrše pretrese na teritorijama svojih zemalja, gdje se očekuje lišenje slobode velikog broja osoba, priopćeno je iz SIPA-e.

Operativna akcija 'General' na području Bosne i Hercegovine se provodi zbog postojanja osnova sumnje da su počinjena kaznena djela 'organizirani kriminal' i 'nedozvoljen promet opojnih droga' propisana Krivičnim zakonom Bosne i Hercegovine.

Drogu dopremali iz Južne Amerike

Osumnjičene osobe se terete da su formirala organiziranu grupu za međunarodni promet opojnim drogama, te su iz Južne Amerike posredstvom brodskog prijevoza dopremali opojnu drogu kokain i duže vremensko razdoblje ostvarivali komunikaciju putem kriptirane aplikacije SKY Ecc,  sve u cilju ostvarivanja protupravne imovinske koristi.

Aktivnosti se provode po nalogu Suda Bosne i Hercegovine i pod nadzorom Tužiteljstva Bosne i Hercegovine, a u suradnji s policijskom službenicima Ministarstva unutarnjih poslova Republike Srpske i Hercegovačko - neretvanske županije.

Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.