TIHOMIR BRAJKOVIĆ Jednog od najbogatijih ljudi u BiH istražuje sarajevsko Tužiteljstvo

Tihomir Brajković
Avaz

Inspektori Ministarstva unutarnjih poslova Kantona Sarajevo (MUP KS) izuzeli su dokumentaciju iz Općine Centar u vezi s izgradnjom nebodera poduzeća "Palace Investment", čiji je vlasnik Tihomir Brajković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ova akcija provedena je prema nalogu Tužiteljstva Kantona Sarajevo, a odnosi se na neboder koji se gradi na lokaciji Marijin Dvor, između Uniticovih nebodera i hotela Holiday, potvrđeno je za Dnevni avaz.

Sumnjive dozvole i kaznena prijava

Tihomir Brajković, poznat po stambenom kompleksu Tibra, često se u javnosti naziva "urbicidašem" Sarajeva, a termin "tibrizacija" postao je sinonim za nekontroliranu gradnju i betonizaciju glavnog grada BiH.

Načelnik Općine Centar, Srđan Mandić, potvrdio je da je tražena dokumentacija dostavljena nadležnim institucijama, a slučaj je povezan s njegovom krivičnom prijavom protiv bivšeg načelnika Nedžada Ajnadžića.

Mandić je još 2021. godine zaustavio gradnju nebodera dok se ne ispitaju okolnosti pod kojima su dozvole izdane. Smatrao je da je Ajnadžić na sumnjiv način omogućio Brajkoviću izgradnju nebodera od 22 kata, iako regulacijski plan na toj lokaciji predviđa maksimalno sedam katova. Sumnjao je na zloupotrebu položaja i moguću pogodbu investitoru.

Kontroverzna "korekcija plana"

Mandić je ranije izjavio da je prethodni Zakon o prostornom planiranju omogućavao načelnicima ubrzanje procedura i korekciju određenih regulacijskih odredbi.

"Jedan član zakona precizno definira što je korekcija – radi se o sitnim ispravkama, primjerice ako je linija pomaknuta za metar. Međutim, bivši načelnik pod 'korekcijom' je investitoru, kojem je po regulacijskom planu bilo dozvoljeno graditi sedam katova, dodao još 15 i dao mu dozvolu za neboder od 22 kata. To nije korekcija", izjavio je Mandić za Avaz.

Što traži Tužiteljstvo KS?

Tužiteljstvo Kantona Sarajevo tražilo je dokumentaciju vezanu uz:

Donošenje odluka o korekciji regulacijskog plana "Marijin Dvor – poslovni objekt, građevinska parcela A3".
Spis Službe za prostorno uređenje i komunalne poslove Općine Centar, u kojem je doneseno rješenje o izdavanju urbanističke suglasnosti za izgradnju objekta "Palace Investmenta" na parceli A3.
Sve odluke vezane uz urbanističku suglasnost i izdane dozvole za gradnju na toj lokaciji.

Brajkovićeva tužba protiv Općine Centar

Tihomir Brajković je tužio Općinu Centar i zatražio 11 milijuna KM odštete zbog obustave gradnje, no Sud je zaustavio postupak dok Tužiteljstvo ne završi istragu.

Ostaje nejasno hoće li se gradnja nebodera nastaviti ili će istraga otkriti nepravilnosti koje bi mogle dovesti do poništavanja izdanih dozvola.

Brajković gradi i solare u Hercegovini

Brajković, zajedno s bratom Dejanom ulaže i u gradnju solarnih elektrana u Hercegovini.

Vlada Hercegovačko-neretvanske županije dodijelila je kompaniji ECO-WAT iz Kiseljaka koncesije za izgradnju 20 solarnih elektrana na području Stoca. ECO-WAT je u vlasništvu Dejana Brajkovića i kompanije Tibra-Pacific, a koncesija se dodjeljuje na 30 godina.

Elektrane će se graditi na lokalitetima Trijebanj, Crnići i Pješivac, a jednokratne koncesijske naknade kreću se od 3.000 do 20.000 KM, ovisno o veličini elektrana. Ugovor o koncesiji potpisao je ministar gospodarstva HNŽ, uz prethodnu suglasnost Vlade HNŽ i mišljenje Županijskog javnog pravobraniteljstva. ECO-WAT je već 2022. godine dobio suglasnost Vlade FBiH za energetske dozvole za pet fotonaponskih elektrana. Tihomir Brajković, vlasnik Tibra-Pacific, zajedno s bratom Dejanom Brajkovićem tako ulazi u sektor proizvodnje električne energije u Hercegovini.