TANTIJEMI U RUKAMA 'DON ALMIRA' Gdje je završio novac od autorskih prava bh. izvođača?
Članak Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) pod nazivom "Zarada muzičara nestala u listama sarajevskog Dona" istražuje nepravilnosti u radu Asocijacije izvođača i svirača (AIS), organizacije osnovane za prikupljanje i raspodjelu tantijema muzičarima u Bosni i Hercegovini.
U središtu priče je Almir Ajanović, poznat i kao Don Almir, osnivač i predsjednik AIS-a, koji je, prema istraživanju CIN-a, zloupotrijebio svoj položaj i prisvojio značajan dio sredstava namijenjenih muzičarima.
AIS je od 2015. do 2022. godine prikupio gotovo 7 milijuna KM od emitera (televizija, radijskih postaja i drugih korisnika glazbe). Od tog iznosa, izvođačima je isplaćeno samo 2,7 milijuna KM, dok je preostali novac ostao neraspoređen ili je zloupotrijebljen.
Almir Ajanović je, prema navodima CIN-a, prisvojio najmanje 373.000 KM putem manipulacije podacima i ugovora sa svojom firmom "ViatorTel". Organizirao je ugovore s međunarodnim suradnicima iz Švedske kako bi povećao vlastite prihode, manipulirajući listama emitiranih pjesama.
Kako bi sebi povećao zaradu, više od pola dana tijekom cijele godine emitirao je svoje pjesme na svojoj televiziji. Tako je završio kao drugi najplaćeniji izvođač u BiH, ispred muzičkih zvijezda poput Dine Merlina, Halida Bešlića ili Gorana Bregovića.
Ajanović je prema tvrdnjama CIN-a koristio sredstva AIS-a za financiranje osobnih putovanja i drugih privatnih troškova.
Prikazivao je poslovne prostore koje je AIS iznajmljivao kao vlasništvo trećih strana, iako su zapravo bili u njegovom vlasništvu, čime je dodatno profitirao.
Mnogi glazbenici nisu dobili tantijeme koji su im pripadali, dok su Ajanoviću isplaćivani iznosi znatno veći od onih koje su primali drugi izvođači.
AIS nije osigurao transparentnost u svom poslovanju, a članovima uprave ograničen je pristup financijskim dokumentima.
Iako su ga novinari CIN-a tražili za izjavu, Ajanović je odbio razgovarati pred kamerama. U privatnim razgovorima negirao je optužbe i odbacio odgovornost za nepravilnosti.
Članovi AIS-a tvrde da su bili onemogućeni u provođenju nadzora nad financijama organizacije.
Članak ističe kako je AIS, umjesto da bude organizacija koja štiti interese muzičara, postao alat za osobnu korist pojedinaca. Dok je Ajanović profitirao, mnogi muzičari ostali su zakinuti za zaradu koju su trebali dobiti za korištenje svojih djela. CIN-ova istraga razotkriva ozbiljne manjkavosti u radu organizacije, pozivajući na odgovornost i reformu sustava.
Kompletan tekst čitajte na stranicama CIN-a.