SVJETSKI DAN BORBE PROTIV KORUPCIJE Osobno bogaćenje štitite nacionalnom ugroženošću, neće vas spasiti ni grb ni žezlo
Danas se obilježava Svjetski dan borbe protiv korupcije.
Ovaj dan obilježava se svake godine 9. prosinca, a ustanovljen je od strane Ujedinjenih naroda. Njegovo obilježavanje proizašlo je iz usvajanja Konvencije Ujedinjenih naroda protiv korupcije (UNCAC) 2003. godine u Méridi, Meksiko.
Konvencija je međunarodni pravni okvir koji poziva države članice na jačanje mehanizama borbe protiv korupcije, povećanje transparentnosti te promicanje integriteta u javnom i privatnom sektoru.
Prema istraživanju Transparency International BiH, građani percipiraju najviše razine korupcije u sektorima zdravstva (53,9%), policije (43,1%) i pravosuđa (40,7%).
Premreženost svih vrsta korupcije
Prema iskustvima i istraživanjima novinara portala Hercegovina.info, na području Hercegovine zabilježene su sve vrste koruptivnih radnji. Od političke korupcije, koja se manifestira kroz zloupotrebe političke moći radi stjecanja privatne koristi, uključujući nepotizam, klijentelizam i trgovinu uticajem. Pogledajte samo imena i stranačke pripadnosti raznih direktora, ministara, profesora, članova upravnih i nadzornih odbora, a onda pogledajte javne natječaje, i načine na koje su oni izabrani.
Visoka korupcija na najvišim razinama vlasti uključuje velike sume novca i ozbiljno narušava funkcioniranje države. Najvidljivija je trenutno u primjerima uništavanja prirode zbog gradnje energetskih postrojenja gdje vlasti krše vlastite prethodne odluke kako bi opravdale vlastite koruptivne radnje i pogodovale velikim investitorima, čije porijeklo novca ne smiju istražiti.
No, ako mislite da ste izuzeti od sitne korupcije, najvjerojatnije niste. Ako ste iskoristili veze ili poznanstva, dali neku svotu novca za ubrzanje administrativnih procesa, zapošljavanje bliske osobe, polaganje ispita, izvlačenje od kazne za brzu vožnju ili dobivanje bilo kakve usluge, i vi sudjelujte u kapilarnoj korupciji koja je premrežila Hercegovinu.
Novinari otkrivaju korupciju, pravosuđe kaska s optužnicama
U procesima borbe protiv korupcije, nekoliko trendova je odmah primjetno. Oni koji je provode uvijek su korak ispred onih koji bi ih trebali spriječiti u tome.
Osobno bogaćenje i postavljanje lojalnih, ali u pravilu ne i pretjerano sposobnih kadrova ogrnuto je zaštnitnim slojem nacionalne ugroženosti kojim se manipulira onim najmanje inteligentnim slojevima pučanstva.
Sam portal Hercegovina.info razotkrio je nekoliko većih korupcijskih afera.
U aferi Urbicid početkom ove godine podignute su optužnice protiv dvije osobe.
U aferi Peti kat tuženi smo za klevetu od strane osobe o čijoj smo koruptivnoj hobotnici pisali, no sud je presudio kako klevete nije bilo, štoviše, sada očekujemo da se konačno podigne optužnica protiv bivšeg direktora ZZO HNŽ, Rade Bošnjaka.
U 2024. godini razotkrivali smo korupciju u Naftnim terminalima, sumnjiva zaposlenja u ministarstvima, izdavanje spornih urbanističkih suglasnosti za velike fotonaponske elektrane, gradnju ilegalnih trafostanica oko istih elektrana, različite namještene javne natječaje, ilegalnu gradnju, uništavanje prirode i bacanje javnog novca na skupa službena vozila.
Kada bi tužiteljstva, a osobito Tužiteljstvo HNŽ svoj posao radila brzo, efikasno i odgovorno kao što ga rade mediji, korupcije bi bilo manje, i mnogi bi svakako dvaput razmislili prije ulaska u koruptivne radnje.
Ipak, nade još ima. To pokazuje i čitanost portala Hercegovina.info i brojne poruke i pozivi običnih ljudi koje smetaju nepravde kojima svakodnevno svjedoče.
I mi obećavamo da ćemo u 2025. nastaviti još više razotkrivati i još dublje kopati. Od istraživačkog novinarstva neće vas zaštitit ni žezlo ni grb.
Pri preuzimanju teksta, obavezno je navesti hercegovina.info i autora kao izvor te dodati poveznicu na autorski članak.